Jump to content
dziacial

tato, ja chce CB

Recommended Posts

dziacial

No wlasnie, jakie?

Najlepiej tanie. Bo z tego co sie zorientowalem to sa tu osoby ktore czasami gdzies dalej jada i wtedy przydalo by sie radyjko w mobilku i antenka na dachu. Ale nie sa wymagane super osiagi, zasiegi i jakosc (a jak ktos potrzebuje to prosze sie we wlasnym zakresie zaglebic w temat bo ja nie jestem kompetentny).

Takie wiec postaram sie pomoc na tyle na ile umiem ale nie biore odpowiedzialnosci za to co sie stanie po przeczytaniu tego.

Ceny z allegro i nie tylko.

Najpierw kupujemy radyjko. Bede pisal tylko o nowych bo z uzywanymi to nigdy nie wiadomo i nie chce zeby ktos sie wkopal w cos popsutego. Poza tym nowe ma gwarancje i homologacje (te ktore wymienie) czyli miski nic nie moga zrobic. Tanie i dobre:

1. ALAN 199 A - 215PLN

http://allegro.pl/show_item.php?item=60439597

najprostsze co sie da kupic i najtansze, jakos w stosunku do ceny bardzo dobra, polecam do diesli bo nie maja filtra ANL (filtruje zaklocenia silnikow na benzynke)

2. MIDLAND 1001Z - 252PLN

http://allegro.pl/show_item.php?item=60407467

w srodku jest pewnie to samo co w powyzszym ale jest juz filtr ANL wiec do benzyniakow bedzie dobre, poza tym mozna do niego podlaczyc tube (PA) taka do krzyczenia na przechodniow

3. UNIDEN PRO 520 XL - 315PLN

http://allegro.pl/show_item.php?item=60440209

tutaj jest to co w powyzszym i jeszcze RF Gain czyli mniej wiecej regulacja czulosci odbiornika, pozwala to lepiej ustawic radyjko aby nie lapalo zaklocen

I tyle w kwestii radyjek. Z drozszych i nowych nie polecam nic bo zeby bylo dobre to musi byc duzo drozsze. Tak pewnie cos kolo 800PLN i wiecej. Jak juz ktos chce wydac z 400PLN albo wiecej to najlepiej na cos uzywanego.

Teraz bedzie o antenkach. Najpopularniejsze ostatnio sa anteny na magnes ktore nie wymagaja uchwytow, dziur i innych takich ingerencji w samochod. Jednak wiele osob twierdzi ze sa duzo gorsze od tych przykrecanych do karoserii a najlepiej w dziurze w dachu. I od razu sie przyznaje ze nigdy sie magnesowkami nie interesowalem (mialem jedna) i nie wiem jakie sa dobre a jakie zle. Ogolna zasada dla anten CB jest taka ze im dluzsza tym lepsza. Ale jesli jest na magnes i jest dluga to moze sie na dachu nie utrzymac.

No to najpierw antenki magnesowe (od najtanszych):

1. MIDLAND 18-244M (48PLN)

http://allegro.pl/show_item.php?item=60453568

napewno nic rewelacyjnego ale wiele osob sobie ja chwali wiec moze cos w tym byc

I tutaj koniec polecania magnetycznych bo sie nie znam ale jakbym musial miec magnes to kupilbym zwykla antene montowana do karoseri (na przyklad taka jaka mam teraz bo jest lekka wiec trudniej ja zerwac PRESIDENT INDIANA (88PLN) - http://allegro.pl/show_item.php?item=60272628 ) i dokupil do niej podstawe magnetyczna (cos takiego http://allegro.pl/show_item.php?item=60441537 ). Albo jakas magnesowa ale dluzsza (cos takiego SIRIO ML-145 (119PLN) http://allegro.pl/show_item.php?item=60919485 ).

Z antenek niemagnsesowyc:

1. PRESIDENT VERMONT (139PLN)

http://allegro.pl/show_item.php?item=60847726

ani tania, ani zbyt dobra ale ma jedna zalete, wyglada jak zwykla antena do radia i tak samo sie sklada, jak ktos ma antenke z przodu to moze ja wymienic na taka (z tylu tez mozna ale nie wiem jak bedzie wygladac) a do radyjka sobie zrobic na szybie albo cos inkszego

2. LEEM AT-1700 (84PLN)

http://allegro.pl/show_item.php?item=60480493

typowa tania i dobra jesli nie bardzo dobra ale wymaga dziurki albo jakiegos uchwytu

3. PRESIDENT INDIANA (88PLN)

http://allegro.pl/show_item.php?item=60272628

dzisiaj taka zalozylem wiec jeszcze nie wiem jak sie spisuje ale ludzie ja chwala, wazne jest nie ma cewki wiec nie wyglada jak antena CB wiec kradzieje moga nie zwrocic na nia uwagi, poza tym jest dosc lekka bo nie ma metalowego bata

4. LEMM AT-2001 TURBO (179PLN)

http://allegro.pl/show_item.php?item=60216281

to juz jest prawdziwy hardcore, razem z wielka cewka ma jakies 2,2m, bat jest dwa razy grubszy niz w innych antenach i dosc sztywny ale antenka jest super, ponad rok wozilem ja na klapie bagaznika Meganki i bylem bardzo zadowolony

No to mamy juz radyjko i antenke i czas to podlaczyc. Do radyjka podlaczamy zasilanie. Najlepiej podlaczyc grubym kablem bezposrednio do akumulatora, najlatwiej do gniazdka zapalniczki. Roznica jest taka ze z akumulatora jest mniej zaklocen. Kazdy moze zrobic tak jak woli i jest mu lepiej. Wazne zeby na kablu byl przynajmniej jeden bezpiecznik na przewodzie z +. Jak juz podlaczymy zasilanie i przykrecimy gdzies radyjko to pora na podlaczenie anteny. Tutaj wszytsko zalezy od tego czy mamy magnesowke czy nie. Jak jest magnes to stawiamy antene na dachu i najlepiej gdzies blisko jego srodka. Jak mamy taka na dziurke to najlepiej zlecic to komus kto sie na tym zna. No chyba ze ktos chce to robic sam to niech pisze a ja sprobuje pomoc.

Jak antena jest na magnes to kabel ma nejczesciej juz odpowiednia wtyczke.

Po zamocowaniu anteny trzeba ja zestroic z radiem. Choc moja nowa Indiana podobno nie wymaga strojenia i nawet nie ma takiej mozliwosci (prawie nie ma). Strojenie wymaga uzycia uzadzonka co sie nazywa reflektometr wiec sami sobie raczej z tym nie poradzimy (no chyba ze ktos ma ale w takim wypadku pewnie sie zna i tego teraz nie czyta). Wiec znowu polecam zglosic sie do kogos kto nam w tym pomoze. Najlepiej poszukac jakiegos znajomego magika od CB albo zapytac u sprzedawcy czy w jakims sklepie ze sprzetem CB. Mozna oczywiscie zaryzykowac i miec nadzieje ze trafil nam sie zestaw w miare zestrojony (ja tak mialem przy 3 antenach) ale jak sie nam trafi bardzo nie-zestrojony to mozemy nawet spalic radio przy nadawaniu no i bedziemy mocno zaklocac innych.

Jak juz wszystko bedzie zestrojone i dzialajace to polecam kilka dni pojezdzic i posluchac co sie dzieje na drodze aby wiedziec jak sie zachowac. Kanal drogowy ma numer 19 a modulacja to AM.

Mysle ze tyle na poczatek wystarczy. Ma ktos jakies pytanie (tylko nie trudne).

wieczny

No bomba!! ;-) Takiej instrukcji szukałem.

Powiedz tylko gdzie w pyziu znalazłeś miejsce na radio?

dziacial

z lewej strony nog pasazer, zaczepione powiedzmy pionowo, o tak:

1.jpg

[ Dodano: 19-08-2005, 22:07 ]

Ale te radyjka co wymienilem to sa duzo mniejsze i mozna je w inne miejsce upchnac.

wieczny

Oj, będę musiał poszukać innego miejsca, bo mam nadwozie 3D, i trzeba fotel do przodu przesuwać :?

dziacial

Jak male radyjko to mozesz sprobowac nad swoimi nogami po lewej stronie, pod bezpiecznikami.

Guest mecenas

a co bedzie jak bym chciał w domku sobie zamontowac?? jaki to zasieg ma??

dziacial

do domku to wskazane jest juz jakies dobre radio ze wstegami (taki rodzaj modulacji) i duza antenka (tak z 5,5m) a jak sie wszytko dobrze zrobi i beda warunki to i z Australia pewnie pogadasz albo przynajmniej USA czy reszta Europy

[ Dodano: 19-08-2005, 23:31 ]

ja sie w takie nie bawilem ale Madness powienien byc w temacie

Guest mecenas

ja bym chciał cos takiego zeby "po miescie" mozna bylo pogadac i posłuchac...

dodatkowy minus to blok i mieszkania na parterze

a plus to autostrada A2 w poblizu

dziacial
Guest mecenas

no to odpada... nie mam mozliwosci pociagniecia kabla na dach do anteny :(

kelly

Dziacil i to jest to co tygryski lubią najbardziej. Prosto, dokładnie opisane i objasnione i nawet taki "znawca" jak ja czai o co biega. I powiem ci ze gdyby nie ostatnie wydatki to tym opisem zacheciłbys mnie do kupienia CB. Ty moze zacznij tym handlowac :)))

dziacial

eeee, nie CB-handel to moze sobie narazie dpuszcze :)

AniracK

łoooo a to do guide'ów by sie przydalo wrzucic ;-)

a na czym to zamocowac najleopiej? trza jakies dzury wiercić gdzies? :o

a takie Kudlaczowskie przenoscne to jakei bylo?

dziacial
a na czym to zamocowac najleopiej? trza jakies dzury wiercić gdzies?

radyjko ma uchwyt ktory trzeba gdzies przysrubowac albo przywkretowac, ja mam wkrety wpakowane w plastik, jesli radio bedzie schowane gdzies to i uchwyt najczesciej jest schowany

a takie Kudlaczowskie przenoscne to jakei bylo?

a nie wiem co to bylo, moze Alan 42? ale radyjko przenosne jest robione po to aby je przenosic a uzywanie go w samochodzie to tak tylko jako funkcja dodatkowa jest

AniracK
aby je przenosic

znaczy sie gdzie np?

ale jesli jest przenoscne to gut bo ja bym nie chciala na stale tylko tez jak jzu to takie "dolaczane" - i tzn nie ja konkretnie (chociaz tez moze kiedys :P)

a tak w ogole to to skad zasilanie bierze? :P (gupiam :P)

dziacial

przenosne znaczy ze standardowo na bakterie, taka krotkofalowka z mozliwoscia podlaczenia zasilania z samochodu i zewnetrznej anteny

zasilanie z zapalniczki lub innych 12V, najlepiej bezposrednio z akumulatora

Kudlacz

AniracK, mysle ze takie co ja mialem w zupelnosci Ci starczy :P nie zajmuje duzo miejsca a i dobrze dizla :)

Jacek

Kiedys posiadałem CB ale zrobił sie wielki smietnik w eterze :mad: :) i sprzedałem.A propo antena musi byc dostrojona po zamontowaniu-jest do tego konieczne małe urządzonko(nie pamiętam nazwy)Wantenie cos w rodzaju małego imbusika i tym sie stroji zeby był dobry zasięg .A w domu musi byc antena inna dachowa zeby nie zakucac RTV itp i

[ Dodano: 21-08-2005, 18:08 ]

Ale w trase dobre urządzenie zwłaszcza jak sie gdzies zagubimy lub nie wiemy jak gdzies trafic no i kanały na wezwanie pomocy w razie jakiegos wypadku pogotowie,itp ale najlepsze są dane gdzie stoją białe misie i zbierają na patelnie :D

mat

co do montażu polecam Schowek jezeli jest możliwość zmiany stacji na mikrofonie :)

AniracK
taka krotkofalowka z mozliwoscia podlaczenia zasilania z samochodu

czyli ze pod zapalniczke?

no ale jak jest ta taka krotkofalowka to to takiego calego pudelka juz nie ma?

mysle ze takie co ja mialem w zupelnosci Ci starczy

no tylko ze ja glupi ci*a sie nawet nie przyjzalam dokladnie co i jak :/ (a jak sie przyjzalam i bylo to wieczorem to nie pamietam :P )

dziacial

tak, to jest taka jednoczesciowa krotkofalowka, mowisz do tego glownego pudelka, w nim jest tez glosnik i cala reszta, no jak w krotkofalowce tylko nadaje na czestotliwosciach CB

[ Dodano: 22-08-2005, 23:17 ]

cus takiego:

http://allegro.pl/show_item.php?item=61304801

http://allegro.pl/show_item.php?item=61178867

AniracK

o dzieki Ci - wlasnie o cos takiego mi chodziło ;-)

POMÓGŁ √

:P

kelly
łoooo a to do guide'ów by sie przydalo wrzucic ;-)

wrzuciałam to do spisu guideów ale do poradnika nie moge :(

dziacial

Na poczatek powiem ze antenki samochodowe od CB stroi sie poprzez wydluzanie i skracanie bacika antenki. Wiekszosc anten ma mozliwosci wyciagania/chowania bacika na pewna odleglosc. A jak sie nie da albo regulacja jest za mala to mozna przycinac.

Zakupilem dzisiaj tatowi mojemu radyjko (w zwyklym sklepie) UNIDEN PRO 520 XL i antenke MIDLAND 18-244M, troszku drozej wyszlo niz na allegro ale nie ma tego zlego co by na dobre nie wyjszlo, a dokladnie to okazalo sie ze antenka jest popsuta i sie wogle nie stroi. Jak by nie mierzyl to mojemu nowemu (wyludzilem dzisiaj przy okazji) reflektometrowi brakowalo skali aby mi powiedziec jak jest zle :) Wiec wymienilem antenke na druga i ta juz byla dobra. Nie udalo mi sie co prawda zestroic jej idealnie ale to jest magnesowka wiec za wiele nie mozna wymagac. Jak rodzice wroca z wyjazdu to sie dowiem jak taki zestaw sie sprawuje i tutaj napisze.

Poza tym postanowilem zestroic tez moja antenke co do ktorej producent okreslil ze sie jej nie stroi i nawet nie dal takiej mozliwosci. No wiec ciachnolem na gorze tak z centymetr i okazalo sie ze jest gorzej niz bylo :( A mozliwosci wydluzenia nie bylo :/ Ale wynalazlem ze antenka zbudowana jest z drucika nawinientego na precik z wlokna szklanego (jak sprezynka). No wiec rozsprezynkowalem troszku tego drucika i sie okazalo ze sie antenka zestroila lepiej niz bylo. Teraz musze jeszcze sprawdzic czy taka rozsprezynkowana antenka dziala tak jak powinna i jakos zabezpieczyc ten drucik bo cienkiutki jest i zaraz sie powygina albo urwie jak o cos zawadze.