Jump to content
draczek

[GUIDE] Montaż Świateł dziennych

Recommended Posts

Pedro
Zakładasz LEDy - tracisz halogeny

I dlatego bym takich nie założył. Niby za często się nie używa halogenów, ale jak są to niech sobie są. Rozwiązanie coś kosztem czegoś jest nie dla mnie.

*RAMZES*
Są podłączone prawidłowo, więc jak włączam światła mijania to wyłączają się światła do jazdy dziennej ..

Prawidłowo to powinny gasnąć w momencie zapalenia świateł postojowych :P , a gdy masz inaczej to dalekie jest to od zgodności z przepisami i w ten sposób tylko wprowadzasz w błąd innych... :P

sebomaster

Przestudiuj kodeks drogowy raz jeszcze .. Szefie ;)

mim
Prawidłowo to powinny gasnąć w momencie zapalenia świateł postojowych , a gdy masz inaczej to dalekie jest to od zgodności z przepisami i w ten sposób tylko wprowadzasz w błąd innych...
bo LEDy zawsze powinny się wyłączać z chwilą włączenia świateł mijania)

Ja też tak napisałem, ale oczywiście u mnie w aucie jest tak jak Ty mówisz ;)

---------- Po chwili dodano... ----------

sebomaster, a u Ciebie jak jest ?

Dzienne wyłączają się po włączeniu pozycyjnych czy mijania ?

sebomaster

Mijania

Pedro
Mijania

A to źle, bo zgodnie z przepisami ledy powinny gasnąć już po zapaleniu świateł pozycyjnych, gdyż ich jasność jest zbyt duża, żeby świecić razem z postojówkami.

*RAMZES*
Przestudiuj kodeks drogowy raz jeszcze .. Szefie

"ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY

z dnia 4 maja 2009 r.

zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia"

9) w załączniku nr 6 do rozporządzenia § 2 otrzymuje brzmienie:

"§ 2. Światła zamontowane na pojeździe powinny odpowiadać warunkom podanym w poniższej tabeli:..."

i tu są wyszczególnione wszystkie rodzaje świateł. Nas interesuje Lp. 18 poz. 14 pp. 1,2 i 3 i tu je przytoczę:

"1) powinny się automatycznie włączać, kiedy urządzenie włączające lub wyłączające silnik znajduje się w położeniu umożliwiającym pracę silnika,45)

2) powinny wyłączać się automatycznie po włączeniu przednich świateł mijania, drogowych lub przeciwmgłowych, z wyjątkiem sytuacji, gdy światła te wykorzystywane są do wysyłania przerywanych sygnałów świetlnych w krótkich odstępach czasu,

3) przednie, boczne (jeżeli występują) i tylne światła pozycyjne, światła obrysowe (jeżeli występują) oraz oświetlenie tylnej tablicy rejestracyjnej nie włączają się, jeżeli włączone są światła do jazdy dziennej (45)"

Natomiast odnośnik 45 brzmi:

"Dla pojazdów rejestrowanych po raz pierwszy po dniu 31 grudnia 2009 r. W pojazdach zarejestrowanych do dnia 31 grudnia 2009 r. dopuszcza się następujące wymagania w zakresie połączeń elektrycznych: połączenie elektryczne może być takie, aby nie można było ich włączyć, jeśli nie są jednocześnie włączone tylne światła pozycyjne."

Dziennik Ustaw z 20 maja 2009 Nr 75 poz. 639

Czyli ni mniej ni więcej tylko w Twoim przypadku by być w zgodzie z przepisami powinieneś jeździć cały czas na światłach pozycyjnych z włączonymi dziennymi ;) Inną sprawą jest, że światła do jazdy dziennej nie mogą służyć jako światła pozycyjne - a skoro będą paliły się razem z pozycyjnymi, to... mamy pewną nieścisłość i niekonsekwencję w przepisach :P Dlatego, i powie Ci to każdy rozgarnięty diagnosta, lepiej "wyłącznik" świateł dziennych podłączyć pod pozycyjne i wtedy nikt przy prawidłowym rozmieszczeniu i homologacji nie jest w stanie ci nic zarzucić :P

sebomaster

W przypadku włączenia świateł mijania światła dzienne mają zostać samoczynnie wyłączone. Dodatkowo, w samochodach rejestrowanych po raz pierwszy po 31 grudnia 2009 roku, światła pozycyjne tylne, światła obrysowe przednie, boczne i tylne oraz oświetlenie tablicy rejestracyjnej nie mogą włączać się razem ze światłami dziennymi. W pojazdach rejestrowanych do 31 grudnia 2009 roku dopuszcza się zainstalowanie świateł do jazdy dziennej w taki sposób, że włącza się również oświetlenie pozycyjne oraz tablicy rejestracyjnej.

*RAMZES*
W pojazdach rejestrowanych do 31 grudnia 2009 roku dopuszcza się zainstalowanie świateł do jazdy dziennej w taki sposób, że włącza się również oświetlenie pozycyjne oraz tablicy rejestracyjnej.

Tyle, żeby być w zgodzie z przepisami to takie podłączenie niejako wymusza jazdę na światłach postojowych :P A jeżdżenie na postojowych w dzień trochę jednak mija się z celem... ;):P

A zacytowałem ci Dziennik Ustaw a nie jakąś interpretację... :P

Pedro

Wszystko fajnie, ale to rozporządzenie dotyczy aut z fabrycznie zainstalowanymi światłami do jazdy dziennej. Jeśli zakładasz je sam do auta, które nie było w nie fabrycznie wyposażone to mogą się świecić same, bez pozycyjnych.

jakubkameleon

Przepraszam za lakoniczność ale czy mógłby mi ktoś polecić np z allegro jakiś komplet świateł dziennych aukcji jest od groma a ja nie miałem z tym styczności i nie chciałbym kupić badziewia lub przepłacić, pomoże ktoś?

_carlos-

okragle, czy plaskie?

mim
Przepraszam za lakoniczność ale czy mógłby mi ktoś polecić np z allegro jakiś komplet świateł dziennych aukcji jest od groma a ja nie miałem z tym styczności i nie chciałbym kupić badziewia lub przepłacić, pomoże ktoś?

Polecam te >>> http://allegro.pl/high-power-hid-swiatla-dzienne-dziennej-led-drl-rl-i2591375805.html

Sam mam i bardzo ładnie świecą, jasno :)

Mają homologację ;)

_carlos-
Posiadają metalową obudowę ? Jeśli nie to nie polecam.

Jakieś uzasadnienie??

Arkovsky

Metalowa, miałem również na myśli aluminium.

Jakieś uzasadnienie??

Np. odprowadzanie ciepła, trwałość.

mim

Chyba metalowe, bo są dość ciężkie hmm

Mi przepaliła się w nich jedna dioda, ale niestety diody przeleżały u mnie na półce rok i gwarancja minęła, musiałem sam sobie naprawić :D

Identyczna dioda LED kosztowała mnie 7,50 zł ;)

---------- Po chwili dodano... ----------

Chyba metalowe, bo są dość ciężkie

Z zewnątrz plastik, ale w środku jest jakiś jest metal (jakiś odlew chyba) :)

jakubkameleon
okragle, czy plaskie?

Płaskie w zdeżaku mam halogeny.

Co do tych poleconych chyba się na nie skuszę odnośnie instalcji na aukcji jest opisane podpięcie pod postojowe światła? Na aukcji jest napisane

"Montaż banalnie prosty. Lampy montujesz w zderzak lub inny element. Instalacje podpinasz pod postojówki (plus) oraz akumulator (minus)."

"Wbudowany automatyczny włącznik świateł (uruchamiają się podczas startu silnika, gasną przy włączaniu świateł mijania - zgodnie z obowiązującymi przepisami)"

w innym temacie znalazłem odpowiedz użytkownika bartdobr i odpowiedziałem sobie na pytanie :) zadane wyżej

"Ripper gdy prąd pojawia się w postojówkach to kablem idzie do DRL i sterownik gasi LEDy. Gdy gaszę światła (mijania+postojowe) to DRL się zapalają (przy załączonym zapłonie). Świeci jedno albo drugie."

Nie jestem elektrykiem ale nie bardzo rozumiem jak ma się pierwsze cytowane zdanie do drugiego?

Dziękuje za wasze porady :)

mim
Płaskie w zdeżaku mam halogeny.

Co do tych poleconych chyba się na nie skuszę odnośnie instalcji na aukcji jest opisane podpięcie pod postojowe światła? Na aukcji jest napisane

"Montaż banalnie prosty. Lampy montujesz w zderzak lub inny element. Instalacje podpinasz pod postojówki (plus) oraz akumulator (minus)."

"Wbudowany automatyczny włącznik świateł (uruchamiają się podczas startu silnika, gasną przy włączaniu świateł mijania - zgodnie z obowiązującymi przepisami)"

Nie jestem elektrykiem ale nie bardzo rozumiem jak ma się pierwsze cytowane zdanie do drugiego?

Dziękuje za wasze porady

U mnie włączają się po zapaleniu silnika i wcale nie trzeba było nad tym główkować ;)

jakubkameleon

Ostanie pytanie i nie zawracam głowy jak to "wpiąc" w kabel od postojówek? Normalnie w kabel czy jakaś przejściówka czy jak to się fachowo robi?

mim

Od pozycyjnych masz masę, kabel plusowy (po stacyjce) i światła.

Ja się przyłączyłem pod plusowy i kiedy włączasz światła pozycyjne idzie sygnał i wyłączają się dzienne ;)

*RAMZES*
Ostanie pytanie i nie zawracam głowy jak to "wpiąc" w kabel od postojówek? Normalnie w kabel czy jakaś przejściówka czy jak to się fachowo robi?

Polutować, na "skręt" ;), prosto w kabel, przez specjalną przejściówkę - każdemu wg uznania i chęci ;):P Oczywiście pod plusowy postojówek :P

jakubkameleon

Ok teraz rozumiem :) tak zrobię a wybiorę te chyba philipsy :) jeszcze raz dziękuje

viki279

Witam tak sobie czytam o tych światełkach, ogólnie fajna sprawa też się nad nimi zastanawiam tylko może jakieś zdjęcia wrzucić w którym miejscu macie je zainstalowane to było by świetnie, brakuje mi jakiejś wizji. Dziękuję