Skocz do zawartości
Gość moth

Tatuś kup mi tweetery, czyli zakładamy głośniki wysokoto

Rekomendowane odpowiedzi

Gość moth

Witam!

Jak pewnie większości użytkowników tego forum wiadomo, nasze samochodziki wyposażone są w standardzie w instalacje pozwalającą zamontować w nim 3 pary głośników - tweetery, średniotonowe i niskotonowe. Gorzej jest już z glośnikami, gdyż one niestety nie są w standardzie ;)

Jako, że mi udało się wytargować w ASO radyjko, dostałem tylko głośniki dwudrożne nisko- i średniotonowe niskich lotów, umieszczone w drzwiach przednich. :lol:

Postanowiłem więc polepszyć nieco wrażenia akustyczne począwszy od dokupienia głośników wysokotonowych, tzw. tweeterów.

W instrukcji napisane jest, że w Peugeotach 206 można umieścić głośniki wysokotonowe o średnicy 22,5mm, ale nie mogłem takich znaleźć w zwykłym (czyt. tanim :P) sklepie, więc postanowiłem zainwestować w nieco większe głośniczki (około 30mm średnicy) firmy Alphard, mało znanej na naszym rynku, acz produkującej wyroby o dobrym stosunku cena/jakość. Za włożone 8zł wkładu finansowego zakupiłem głośniczki o mocy 25 W (RMS), mocy muzycznej 280 W i paśmie przenoszenie od 5 - 20 kHz.

Przyjechałem do domu i przystąpiłem do montażu.

Guide ten jest zrobiony przy okazji małych zmian, więc całość rozbierana była po raz drugi :P

Miejsce przeznaczone przez producenta na umieszczenie głośników wygląda tak:

17bb1.th.jpg

A po zdjęciu osłony (uwaga! ja urwałem w jednej zaczep :P) naszym oczom ukazuje się taki widok:

23ui.th.jpg

W miejscu zaznaczonym kółeczkiem jest normalnie cienka gumowa zaślepka, która bardzo dobrze "siedzi" w tej dziurze, a którą wykorzystałem do zamontowania tweeterów.

Osłona posiada dwa wystające kołki, które są głównym mocowaniem jej do słupka, polegającym na wciśnieciu ich w dziurę, oprócz tych kołków są jeszcze dwa małe zaczepy, ale odniosłem wrażenie, ze są one bardziej na pokaz, bo chyba niezbyt cokolwiek trzymają :P

33wi.th.jpg

I mała rada - jak będziecie ściągać osłonę, to starajcie sie to robić z wyczuciem - wyciągnąć centymetr z góry, póżniej z dołu i tak na zmianę, aż wyjdzie cała. Ja wyciągnąłem najpierw górny kołek, a dolny się złamał :P przy osłonie od pasażera już tego błędu udało mi się nie popełnić :)

A tak wygląda uchwyt pod głośniczek, który przymocowałem do zaślepki otworu w drzwiach za pomocą kleju kropelka i wkręta ;) zrobiłem to mimośrodowo (środki okręgów nie pokrywają się) bo głośniczek jest kilka mm większy od zalecanego, i chodziło mi o to, żeby wszedł pod osłonę.

47pt.th.jpg

A to jest głośniczek :]

54go.th.jpg

Standardowo na instalację do tweeterów składają się dwa kabelki, jeden zielony a drugi brązowy, zakończone wtyczką (którą obciąłem :]). Ja metodą dedukcji doszedłem do wniosku, że zielony to "+" a brązowy to "-", i według wskazań producenta połączyłem techniką spawalniczą za pomocą spoiwa łatwotopliwego (potocznie zwaną lutowaniem :P) odpowiednie kabelki wystające zza boczków drzwi z odpowiednimi kabelkami wystającymi z głośniczka

62jg.th.jpg

A gazeta to po to, aby przy lutowaniu mi cyna nie kapnęła na drzwi czy cuś innego :]

Pozostało mi tylko wszystko zaizolować taśmą izolacyjną, umieścić ładnie gumkę w dziurce :lol: i oto mamy zamontowamy tweeterek :D

73qw.th.jpg

Osłonę tweeterka montujemy w sposób polegający na wykonywaniu w odwrotnej kolejności czynności które wykonywaliśmy przy jej zdejmowaniu ;)

Uff... :D

Powodzenia życzę ;)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
meles

Ja jestem właśnie na etapie montowania wysokokotonowców w słupkach przednich. Jak skończę, to zamieszczę może też małego guide'a. Gratuluje pracy. Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Łapek

Urwałem i ja jeden hehe ale już poklejony tylko czemu nie założyłes w miejsce kratwczek tylko niżej. chyba że się niedopatrzyłem.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Gość moth

założone jest w okolicach dziurek, tam gdzie być powinien ;) jednak jest to troszkę większy głośnik niż normalne, więc nie ma tak dużej swobody z umiejscawianiem go :P

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Łapek

;-)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
garfield-

ja póki co wziąlem się za tył, a później przyda mi się to na przód, a jak dojdę do końca to też zrobię guide'a ;-) dzięks

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Pablo

Ciekawie jest w autach z 2005 roku - mocowanie na głosniczki wysokotonowe jest.... w obudowie lusterka!. To troche ułatwia sprawę :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
garfield-

tzn masz na myśli ten plastik ? - bo u mnie tak jest

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Gość moth

Hehe.. u mnie też jest mocowanie w tym plastiku, tyle, że tam wchodzą fabryczne tweetery, dedykowane do 206-tki, które nie musze mówić, ale kosztują nieproporcjonalnie duże pieniądze, jak zresztą wszystko w ASO. A na tym guidzie jest pokazane, jak można to ominąć :P

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Venon

dobra robota mi sie przyda napewno sam chce wymienic bo mi zaczynaja trzeszczec :] ;-)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
AniracK
nasze samochodziki wyposażone są w standardzie w instalacje pozwalającą zamontować w nim 3 pary głośników

pierwsze sprostowanie - nie wszystkike - zalezne od wersji ;):P

chyba że się niedopatrzyłem.
niedopatrzyles sei :P ta druga "dziura" to od sterowania lustrem ;)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Wald82
nasze samochodziki wyposażone są w standardzie w instalacje pozwalającą zamontować w nim 3 pary głośników

pierwsze sprostowanie - nie wszystkike - zalezne od wersji ;):P

A gdzie jest miejsce na średniotonowe?

A co do alpharda to jest on znany i to bardzo, na autokąciku ma nawet swoj własny podwieszony temat razem z boschmanem czy jak to sie pisze, no chodzi o buszmena :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Tasaczek

Ja dziś już jestem po wymianie głosniczków z przodu, wrzóciłem zestawik hertza :D a wiec już przód i tył gotowy, teraz sie biore za wyciszanie, ale niech no fundusze jakieś przypłyna :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Pablo

garfield-, tak, w tym plastiku,

moth, wcale ja nie mam fabrycznych, kupiłem na allegro i sa bardzo dobre. Poza tym możesz w te zaczepy wsadzić spokojnie głośniczki o średnicy 30mm. A że to tweetery - więc w zupełności starczy

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Gość moth

hmm.. dziwne, u mnie się nie zmieściły w te zaczepy.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Pablo

Moje dokładnie maja 28mm, weszły ale i 30 tez by pasowały

Może różnia sie zaczepami? /głosniczki?/

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Gość moth

zaczepy w obudowie lusterka są takie same jak u Ciebie, to pewne, ale na głośniczku nie miałem żadnych zaczepów od strony membrany, tylko od tyłu, były to głośniczki nie przeznaczone pod zabudowe, tylko na wierzch. może kiedyś doczekam się takich, co pasują :P Ostatnio na Allegro szperałem, ale nic nie wypatrzyłem :(

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Pablo

U mnie w tweeterach były mocowania na boku, więc bez problemu je założyłem

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
kelly

ooo dopiero zauwazyłam topik :wstyd:

bardzo dobry guide :super: leci do spisu guidów :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
chudej

meles, jak sie uwiniesz daj znać - zabieram sie do montazu Vify i chyba sie targnę i wetknę w koncu te tweetery w słupki a nie w te marne lusterka. wystarczy,ze kickbas siedzi w mojej dupie zamiast w normalnym miejscu ... co za fury do muzy :( , traaaaagedia

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Gość moth

no.. rozplanowanie głośników nie jest pierwszych lotów :(

Ale wolę mojego Pugolota z marnymi miejscami pod głośniki, niż Fabie z miejscem pod 8 głośników położnych w dobrej lokalizacji :lol:

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
AniracK

hehehe. Od fabii nietrudno "woleć" cos innego ;):P

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Pablo

dorzucam clio! :D

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Gość alfonso

Witka nowy jestem. Polecam tubę lub skrzynię super chodzi mam u siebie zestaw blaupunkta no i cykawki oczywiście też są, ale myślę że u Was to w podstawowym standardzie co do słuchania muzyki :D kurde mam problem z wiatrakiem strasznie głośno chodzi czy możecie coś podpowiedzieć gdzie w miarę i dobrze kupić nowy pomijając oczywiście ASO. pisałem w dziale awarie ale już jak tu się rozpisałem to tak przy okazji pozdr.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
graba_81

;-)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta