Jump to content
Visterio

[GUIDE] Jak dorobić przycisk do komputera pokładowego?

Recommended Posts

Visterio

Witam :) Czas chyba troszkę powrócić do działalności twórczej na forum.

Tym razem przedstawiam intrukcję jak dorobić sobie przycisk do komputera pokładowego w MUXie przy zmiane wyświetlacza ze zwykłego zegarka na TYP B lub choćby z TYP A na TYP B.

Jeśli nie wiesz o czym mówię to najpierw dowiedz się więcej na temat MUX, a następnie poczytaj o wyświetlaczach.

=> KROK 1 - czy mamy odpowiednią manetkę?

Sprawdzamy czy nasza manetka w ogóle nadaje się do przerobienia.

Poniżej przedstawiam zdjęcia dwóch manetek:

Lewa - nadaje się do przerobienia, prawa - niestety nie da się nic zrobić.

dsci2545tm2.th.jpgdsci2547xh6.th.jpg

Jak to rozpoznać? To proste.. w lewej manetce możemy wyjać kapselek (zaślepkę) z końca manetki. W prawej manetce jest to lita część, a w lewej widąć, że mozna wsadzić kawałek papierka w szczelinę.

Jeśli nasza manetka nie nadaje się do przeróbki to pozostaje nam tylko wymienić przełącznik zespolony.

=> KROK 2 - wyjęcie zaślepki

Aby wyjąć zaślepkę należy podważyć ją pilnikiem lub małymi nożyczkami dokładnie w miejscu, gdzie pokazano na fotce (czyli kawałek "do tyłu" względem zgrubienia u góry manetki)

dsci2549kg6.th.jpg

=> KROK 3 - przygotowanie zaślepki

Po wyjęciu zaślepki trzeba odciąć (np. żyletką) ograniczniki (to te śmieszne wypustki na obrzeżach guzika przypominające most zwodzony), której do tej pory uniemożliwiały wciśniecie przycisku.

dsci2550js5.th.jpg

=> KROK 4 - przygotowanie bolca

Oryginalny przycisk ma wystający bolec, który ma za zadanie dociskać blaszkę w środku manetki, co powoduje zamykanie obwodu i zmianę funkcji na kompuetrze pokładowym

Ja wykonuje owy bolec ze spinacza biurowego. Wykonuje z niego następujący kształt - do uzykania odpowiedniej krzywizny używam np. korektora lub innego walcowatego przedmiotu.

dsci2553ex0.th.jpgdsci2554bo8.th.jpg

=> KROK 5 - osadzenie bolca w przycisku

Okrągła podstawa naszego spinacza pozowli nam na osadzenie go w przycisku w miejscu przeznaczonym między innymi na osadzenie sprężyny.

dsci2555eq9.th.jpg

U mnie nie ma sprężyny bo juz ją zdążyłem wykorzystać, ale można zobaczyć ją na tym zdjęciu (jest to zdjęcie AMIGO i mam nadzieję, ze nie ma nic przeciwko, żebym wykorzystał jej tutaj - nie wiem czego tyczy się opis na zdjęciu - zdjęcie zamieszczam tylko po to by pokazać o jaką sprężynę chodzi)

"]

obraz1206qs6.th.jpg

Sprężynę wkładamy tak, żeby docisnęła podstawę naszego "spinacza" co zapewni doskonałą stabilizację.

=> KROK 6 - regulacja i koniec

Ustawiamy nasz bolec tak, by wchodził idealnie w otwór widoczny w manetce:

dsci2556vx9.th.jpg

Chodzi oczywiście o ten otwór na górze (nie ten centralny).

Musimy jeszcze tylko dociąć nasz "spinacz" na odpowiednią długość, żeby bolec nie był ani za krótki ani za długi!

Składamy wszystko z powrotem i przycisk teoretycznie powinien działać. Jeśli nie -> patrz KROK 7

=> KROK 7 (opcjonalnie) - aktywacja

Być może potrzebna będzie aktywacja w BSI (tylko w ASO lub u kogoś kto ma PPSa - np. ja) odpowiednich funkcji komputera pokładowego.

Spotkałem się z tym, że funckja "zerowania" komputera nie działa mimo aktywacji wszystkich funkcji komputera pokładowego. Rozwiązaniem jest podobno zmiana softu w BSI.

Edited by Visterio
  • Thanks 4

krejzRudy

Visterio, kolejny profesjonalny guide ;)

Wszyscy szukają przycisku do kompa, a tu tak łatwo go zrobic ... rewelacja !

foxx

Brawo, tego brakowało jasno opisanego do tej pory. Ale już jest i cieszymy się :)

amigo
U mnie nie ma sprężyny bo juz ją zdążyłem wykorzystać, ale można zobaczyć ją na tym zdjęciu (jest to zdjęcie AMIGO i mam nadzieję, ze nie ma nic przeciwko, żebym wykorzystał jej tutaj - nie wiem czego tyczy się opis na zdjęciu - zdjęcie zamieszczam tylko po to by pokazać o jaką sprężynę chodzi)

nie mam nic przeciwko temu :)

opis był jak wyciągnąć ten dzyndzel :D

Grzegorz206

Super sprawa,brawo pomyslowosci :)

foxx

Jest jeszcze taka sprawa, że jak ktoś ma w lewej manetce przycisk i służy mu tylko do włączania automatycznych świateł (czyli raz tą funkcję się włącza i już więcej przycisk jest niepotrzebny) to wtedy można miejscami zamienić przyciski :)

U mnie tak było i nie musiałem dorabiać przycisku, chociaż jak widzę jest to w miarę prosta sprawa.

Co innego u osób które mają fabryczną navi i używają lewego przycisku do sterowania navi. Wtedy ten pomysł odpada.

amigo
Jest jeszcze taka sprawa, że jak ktoś ma w lewej manetce przycisk i służy mu tylko do włączania automatycznych świateł (czyli raz tą funkcję się włącza i już więcej przycisk jest niepotrzebny) to wtedy można miejscami zamienić przyciski :)

pewnie ze możesz tak zrobić :D

Fajka

:brawo:brawo:brawo:brawo

Uff!! A chciałem już kupować zespolony ;)

amigo

pare fotek z forum:

9978cc2005459wh5.gif a0ofob2.th.jpgthpix.gif b2a9a82005461zi5.gif

b594f32005456id7.gif b594f32005456id7.gif d6lijn1.th.jpgthpix.gif e81c372005454eq3.gif pict01484ndgi9.th.jpgthpix.gif

• Thanks 1

ziachu
Sprawdzamy czy nasza manetka w ogóle nadaje się do przerobienia.

to ja jeszcze dodam od siebie ze w wiekszosci przypadkow (na razie w 100% tych co sprawdzalem) pokrywa se taka zaleznosc, ze 206tki wyposazone fabrycznie w halogeny przednie (podwojny symbol na lewej manetce dla swiatel przednich i tylnych przeciwmglowych) maja rozbieralna manetke prawa i da sie ja przerobic na przycisk.

Jesli jest brak halogenow przednich (lub autoswiatel) to manetka jest nierozbieralna

• Thanks 1

Qbas

U mnie tak było i nie musiałem dorabiać przycisku, chociaż jak widzę jest to w miarę prosta sprawa.

Co innego u osób które mają fabryczną navi i używają lewego przycisku do sterowania navi. Wtedy ten pomysł odpada.

to jak mam przycisk od auto świateł to wystarczy zalozyc wyswietlacz typu B nie musze przerabiac przycisku?

foxx
to jak mam przycisk od auto świateł to wystarczy zalozyc wyswietlacz typu B nie musze przerabiac przycisku?
nie musisz przerabiać, wystarczy zamienić miejscami je, czyli zastąpić zaślepkę guzikiem i na odwrót.

adasiko

u mnie już wszystko działa jak należy :D

długo sie z tym bawiłem, ale w końcu :D, tak sie zastanawiałem, czy tez nie zrobić guida ale mnie wyprzedziłeś :P, ja myślałem o użyciu tego pistoletu na klej, ale obyło sie bez niego :D

kendit

A czy mógł by ktoś zmierzyć długość "A" trochę uciążliwe będzie dopasowywanie. Jeśli to możliwe za wymiary spręzyny też bym był wdzięczny. Pozdrawiam

przycisk.JPG

przycisk.jpg

przycisk.jpg

adasiko

sprezyne masz standardową ja ją troszke moze rozciągnolem bo niebylem pewny ale wydaje mi sie to zbędne ale jak autko roci do domu to sie postaram to zmierzyc

kendit
sprezyne masz standardową ja ją troszke moze rozciągnolem bo niebylem pewny ale wydaje mi sie to zbędne ale jak autko roci do domu to sie postaram to zmierzyc

Fakt sprężynę można dobrać na oko bo średnice ma około 14.5 a długość na oko.. prosił bym bardziej o ta długość którą podałem na zdjęciu od tego drucika... a jeśli ktoś ma orginalny pstryczek to długość tego bolca ale mierzona nie od podstawy tylko od miejsca w którym jest umiejscowiona sprężyna. pozdrawiam

PS co rozumiesz pod pojęciem sprężyna standardowa? masz gdzieś źródło takiego dobrobytku ?

adasiko
PS co rozumiesz pod pojęciem sprężyna standardowa? masz gdzieś źródło takiego dobrobytku ?

no ja mialem sprężynę już odrazu pod zaślepką a średnica sprężyny musi być taka aby zmieścić sie w takie malutkie ząbki w przycisku :D(tzn. tym plastiku ktory przerabiamy na przycisk)

kendit
no ja mialem sprężynę już odrazu pod zaślepką a średnica sprężyny musi być taka aby zmieścić sie w takie malutkie ząbki w przycisku :D(tzn. tym plastiku ktory przerabiamy na przycisk)

Tak tak wiem to jest mniej więcej 14.5... niestety u mnie peugeot nie wykazał się być taki wspaniałomyślny i włożyć mi ją... no przechodząc do sedna sprawy proszę o te wymiary.

Banan

super Guide Visterio

jupi119

Witam Wszystkich!

Mam drobny problem, założyłem do mojej 206 wyświetlacz typu B a miałem zwykły zegar, przerobiłem manetke, i wszystko chodzi, nawet okazało się ze fabryka byłą tak wspałaniomyślna że założyli czujnik temperatury i uaktywnili funkcie w BSI mimo iż auto maiło tylko zegarek. Kłopot jaki mam to taki że moge przełączaćfunkcje komputera pokładowego a nie moge wyzerować jego wskazań. Trzymane nawet 30 sek. przycisku nie pomaga. Ma ktoś jakiś pomysł o co tu może chodzić. Auto jest z 2005r. z 1,4 HDI.

Pozdrawiam.

ela

u mnie tak było i w ASO mi uaktywnili i teraz moge wszystko :)

VISTERIO gratki za quida :)

Banan

ela.....

a co Ci dokladnie aktywowali?? gdyz ja mam taki sam problem jak jupi119......i sie juz z nim pogodzilem :-(

bylem z tym w ASO i mowili ze nic nie da sie z tym zrobic

moze jak dokladnie powiem to wtedy mi to aktywuja

Visterio

już ktoś (nie jedna osoba) mi pisała z tym problemem... chyba w grę wchodziła tylko teletransmisja softu na nowszy

Banan
już ktoś (nie jedna osoba) mi pisała z tym problemem... chyba w grę wchodziła tylko teletransmisja softu na nowszy

Visterio....

a czy jest jakis domowy sposób by sprawdzic ver softu jaka mam w pugu?

Visterio

<nie> to nie komputer ;P