Jump to content
  • Similar Content

• GrandJust
      By GrandJust
      Witam, mam pytanie, od jakiegoś czasu nie mam podświetlenia na pokrętłach panelu klimatyzacji w moim 206 2004 1.4 benzyna, nie świeci się zegarek, pokrętła i zapalniczka. Cały czas myślałem, że to pewnie żarówki lub bezpiecznik jednak jak ostatnio wjechałem mocniej w jakąś dziure to nagle wszystko świeciło przez kilkanaście minut, jaki może być tego powód i jak sie zabrać do zrobienia tego? Jeszcze jak już przy pokrętłach jesteśmy to zamówiłem sobie nowe metalowe, i tu pytanie czy żeby je włożyć to trzeba rozkręcic i wyjac panel czy da sie je wsadzic gdy jest wszystko normalnie poskręcane i jak wyjąc te stare? przekrecic czy podwazyc, dzieki za pomoc 
    • Petru23
      By Petru23
      Witam,
      Zaciął się obrotomierz ma 800rpm i tylko lekko drżał. I zamiast wyjąć szybkę i puknąć w tarczę wyjąłem cały licznik. W sumie nic nie robiłem nim, tylko obracałem chcąc zdjąć zaczepy. Po podpięciu okazało się, że
      Spaliła się żarówka od kontrolki świateł drogowych. 
      Nie działa licznik km
      Podświetlanie zegarów praktycznie całe zgasło, jedynie prędkościomierz na niższych prędkościach. Po przejechaniu troszkę, w sumie zgaszeniu i odpaleniu puga podwoetlanie wróciło.

Co zrobiłem nie tak i gdzie szukać przyczyny? Spalona żaróweczka może mieć wpływ, na zasadzie przerwanego obwodu? Zamieniłem ją z żarówka od długich i działa, ale analogicznie od długich nie świeci.

Przeglądałem wątki ale chyba wszystko dotyczy kwestii czujników, bo brak wskazań licznika km występuje z brakiem wskazań prędkościomierza.

Sprawdziłem dokładnie wizualnie czy wyświetlacz km się nie uszkodzil oraz tasiemka do niego ale nic nie znalazłem. Wygląda ok.
      Edit
      Licznik nie świeci. Padł.

Edit
      Wymieniłem spalona żarówkę i licznik działa

Edit
      Ale podświetlanie już nie
    • Karina
      By Karina
      Witam serdecznie. Zepsuł mi się prędkościomierz. Pytanie czy mam kupić takie na 1 czy 2 kostki? Jest to wersja 1,1 z 1999 roku, kupiony w PL, jeśli to ważne
    • Kioyi
      By Kioyi
      Witam , dopadła mnie usterka zegarów a moim pugu . Padł obrotomierz + prędkościomierz . 
      Mieszkam we Wrocławiu , polecacie kogoś kto naprawia na miejscu lub wysyłka ? 
      Byłbym wdzięczny na namiary .
      Pozdrawiam Patryk
    • Damianos1
      By Damianos1
      Siemanko, jak się zabrać za wymianę podświetlenia zapalniczki? Najlepiej żeby ktoś miał jakieś fotki co i jak bo w poradniku zdjęcia wygasły, a po za tym nie chcę wyjmować tunelu środkowego.
Bist

[guide] Zmiana podświetlenia zegarów /bez muxa/

Recommended Posts

Bist

Początkowo miałem nadzieje, że wymiana zwykłych żarówek na diody o konkretnym kolorze dadzą pożądany efekt ( kilka osób twierdziło że da...). Niestety bardzo się myliłem, gdyż podświetlenie totalnie zginęło dzięki filtrom koloru.

Wyszedłem z założeniem zrobienia zielonego podświetlenia zegarka i liczników.

Jeżeli chodzi o zegarek, to guide znajduje się >tu< . Może być problem ze znalezieniem folii transparentnej danego koloru, o której mowa jest w powyższym guidzie, dlatego ja użyłem kawałek plastiku o kolorze mlecznym ( wyciąłem z butelki po płynie do płukania :D ), a żeby efekt był lepszy to tunelik za wyświetlaczem, w którym znajduje się żarówka ( chodzi o bezmuxa z 1 żarówką ) wykleiłem folią do pieczenia, aby światło się ładnie rozproszyło.

Z licznikiem jest sporo więcej roboty. Potrzebujemy :

- 7 żarówek ( tudzież diodowych ) w3w/t5 .

- żyletka lub nożyk do tapet

- śrubokręcik torx lub płaski

- dużo cierpliwości :D

Na początek trzeba wykręcić całą tablice z deski ( guide ). Gdy ją już mamy, trzeba się dostać do zegarów od tyłu, czarna obudowa trzyma się na paru zatrzaskach.

Jeżeli chodzi o zdjęcie wskazówek to na forum już o tym było wiele razy:

wskazówki od obrotomierza i prędkościomierza można zdjąć bez problemu, natomiast od temperatury najlepiej zdjąć na zimnym silniku ( i tak też zakładać ), a wskaźnik paliwa ustawić pionowo do góry i delikatnie zdejmować ( zakładamy także w takiej pozycji a później spychamy ją delikatnie na sam dół).

Gdy już wszystko jest gotowe, delikatnie podważamy nożykiem czarną tablice zegarów aby odkleić ją od plastiku pod spodem.

Teraz zaczyna się najdłuższa zabawa:

Odwracamy tarcze tak aby ujrzeć ich biały tył, i w miejscu gdzie są cyferki i kreski na zegarach, musimy nożykiem lub żyletką białą warstwę wraz z pomarańczową (znajduje się pod białą ) powoli zdzierać ( wspomniany wcześniej filtr ) . Tak to wygląda po zakończonej 'dewastacji' :

ef25d97b4ccfd453m.jpg 76edaedb6fe87033m.jpg

Cyferki i kreski w miejsach bezpośrednio nad diodami będą jaśniej świecić. Trzeba te miejsca 'zmatowić' aby nie odróżniały się tak bardzo. Ja do tego celu użyłem lakieru do paznokci w kolorze troche ciemniejszym od kości słoniowej ( wpadający prawie w brąz ). Po takim zabiegu sklejamy tarcze z licznikiem za pomocą np. kropelki i zakładamy wskazówki. W celu zmiany podświetlenia licznika kilometrów robimy tak samo jak w przypadku zegarka nad guzikiem awaryjnych. Powinniśmy otrzymać taki efekt :

cf0cf60299694190m.jpg051bba173d911164m.jpg34e041d5eee26354m.jpg

A tak prezentuje się w pyziu :

9de8310299dfe470m.jpg

Życzę efektów i miłej zabawy przy 'drapanku' :dance2

Edited by Bist
  • Thanks 2

amigo

jak dla mnie super. brawo za prace i opis :)

krejzRudy

No super, super :D

wicio

hmm ciekawe:) a nie razi po oczach?

Bist

Nie razi :) jest ok ;) dlatego trzeba miejsca nad diodami pomalowac czyms co stlumi swiatlo ;)

papuc_2004

Bardzo ladnie wyglada ow podswietlenie i wkoncu nie niebieskie :P

bikerz

dla mnie gajd jak znalazł :luka - właśnie padły mi 2 żarówki, od razu zmienię kolorek podświetlenia :D . :11 rulez baj de uej :cool:

Biz-on

Ciekawie to wygląda :) Coś nowego...

emilowy

bardzo przyjemny wyglad , bedzie trzeba pomyśleć o czymś takim u siebie ;)

Cobra

Czy ostatnie zdjęcie pokazuje efekt końcowy, tzn. po "wytłumieniu" punktów nad diodami?

Bo jakoś nie widzę by tak.

Nie rozwiązałeś dobrze tego problemu.

Nie wiem czemu kombinowałeś z tym lakierem.

O wiele prościej i dokładniej jest naklejać białą folię samoprzylepną w pożądane miejsca i nie na folię tarczy a na ten bezbarwny plastik, od strony diod. Dzięki temu łatwo odpowiednio dobrać poziom "tłumienia" tak by cała tarcza była równomiernie oświetlona.

Mi tym sposobem udało się to prawie jak fabrycznie. Prawie bo jedno miejsce jest lekko ciemniejsze ale nie rzuca się to w oczy więc już tak zostawiłem.

No i nic nie zrobiłeś z podświetleniem wskazówek - świecą teraz blado.

Niestety be temu zaradzić musisz pobawić się w lutowanie i montaż precyzyjne diod SMD przy osiach wskazówek. Kupa dłubaniny ale efekt rewelacyjny.

No i podświetlenie licznika kilometrów też cierpi na "punktowość". Użyj białej folii z serka homo od Danona (koniecznie Danon - odpowiednia folia) jako dodatkowego filtra rozpraszającego.

Ale i tak na koniec gratuluję choć proponuję poprawki :)

• Thanks 1

koczownik

Ja chciałbym sobie zrobić na czerwono podświetlenie. Może wystarczy tylko wymiana żarówek na czerwone lub na czerwone diody? Pomarańczowa przesłona chyba nie zmieni czerwonego koloru i może obejdzie sie bez skrobania ? Jak myślicie ?

ArcherPAF

co do czerwonego to jest łatwiej bo to ciemny kolor i aż tak nie razi... jak przerabiałem konsole u mnie w 107 to zauważyłem tą prawidłowość

Cobra

koczownik, jeśli chodzi o czerwony to wystarczy włożyć czerwone diody bo filtr oryginalnie zastosowany w tarczy jest bliski temu kolorowi.

Jednak musisz się liczyć z tym że nie będzie to idealna czerwień, ale dla mało spostrzegawczego oka będzie to niezauważalne.

W ten sposób mam podświetlony panel sterowania ogrzewaniem i jest po prostu czerwony. Jednak ja świadom sposobu jakim to uzyskałem dostrzegam pewne braki w tym kolorze ;)

Bist
O wiele prościej i dokładniej jest naklejać białą folię samoprzylepną

Nie miałem pod ręką, użyłem co miałem :) kiedyś pójdzie do poprawki.

No i nic nie zrobiłeś z podświetleniem wskazówek - świecą teraz blado.

Mi to nie przeszkadza, wszystko jest czytelne, efekt byłby lepszy ale nie miałem czasu i siły już bawić się w lutowanie.

No i podświetlenie licznika kilometrów też cierpi na "punktowość". Użyj białej folii z serka homo od Danona (koniecznie Danon - odpowiednia folia) jako dodatkowego filtra rozpraszającego.

Na żywo wygląda to lepiej, a użyłem do tego mleczny plastik zamiast oryginalnej przesłonki z butelki po płynie do płukania. Dobrze rozproszył światło, co zdjęcie nie uchwyciło. Aparat wyostrzył pewne miejsca.

koczownik

Może ktoś mi powie, jakie mam kupic diody lub żarówki do 206 bez MUXa. Aby zmienic podświetlenie na CZERWONE : licznika, panelu od nawiewu i przycisków od el.szyb i el. lusterek

kubsiol

czytaj nigga :) nie zmienisz diodami. Trzeba folie zeskrobać.

koczownik

czytałem ! i piszą, że na czerwono da się zrobić samymi diodami !!!

ps . sam czytaj ...

Bist
Może ktoś mi powie, jakie mam kupic diody lub żarówki do 206 bez MUXa. Aby zmienic podświetlenie na CZERWONE : licznika, panelu od nawiewu i przycisków od el.szyb i el. lusterek
- 7 żarówek ( tudzież diodowych ) w3w/t5 .

Plus do panelu nawiewu 3, zegarek 1 lub 3 ( zależy jaki masz mały czy duży ).

Przyciski el. szyb nie zmienisz w ten sposób, są tam diody przylutowane.

I owszem na czerwony zmienisz diodami czerwonymi, bo filtr jest pomarańczowy i przepuści.

Pozdrawiam

koczownik

a lepiej kupić czerwone żarówki czy czerwone diody ??? Bo diody mają mniejszy kąt świecenia i może być ciężko uzyskać równomierne podświetlenie ???

Bist

a żarówki są pokrywane farbą która może schodzić i powodować utrate koloru. I co z tym zrobisz :) Twój wybór :)

hubert323

Wszystko by było fajnie gdyby wskazówki miały inny kolor.

Trzeba coś pomyśleć;).

EndRRiu

w muxie jest łatwiej:P

wystarczy diodę zmienić i już:P

Cobra
Wszystko by było fajnie gdyby wskazówki miały inny kolor. Trzeba coś pomyśleć.
Ojjj było o wskazówkach już nie raz, poszukaj dobrze, kilka razy o tym pisałem.

lukii

Widzę że wszyscy się bawią w rozpraszanie światełka :]

Ja osobiście u siebie pod same cyferki wsadziłem 46 diod led smd na taśmie i 4 super jasne na wskazówki.

Problemu równomierności podświetlenia nie odczułem może ze względu na gęste upakowanie , a może dlatego że cały ten plastik znajdujący się pod cyferblatem potraktowałem acetonem i zrobił się mleczny. Niemniej diody niebieskie pod cyframi zaczynają świecić o wiele przy wyższym napięciu niż te pod wskazówkami więc można sobie spokojnie wyregulować jak kto lubi.

Tak dla potomnych to użyłem wskazówek z muxa (chociaż takiego nie mam) ze względu na to że są wykonane z przezroczystego tworzywa , troszkę szlifowanka i jakoś się udało. Diody są na ciepło wciśnięte w plastik pod kątem 45 stopni.

Na samych niebieskich diodach w miejscach oryginalnych żarówek.

scaled.php?server=687&filename=20090617446.jpg&res=gal

Na ledach pod cyferkami.

20090618447.th.jpg

Tutaj były jeszcze bez wskazówek i regulacji.

Edited by lukii