Jump to content

"Mobilki, sprzedam oszczędności" - kradzież?

Recommended Posts

Dziś słyszałem na radyjku o "oszczędnościach"...Dla wtajemniczonych-2,50zł/litr. ;) Ale czy to pewne...hmmm! Ja bym osobiście nie ryzykował...W piątek zatankuję wreszcie mój nowy nabytek-jakoś nie mogę zebrać się do kupy-autko "dojrzewa" na parkingu. ;)

Dziś słyszałem na radyjku o "oszczędnościach"

To jest perfidna kradzież ...

RED napisał/a Zobacz post Dziś słyszałem na radyjku o "oszczędnościach" To jest perfidna kradzież ...

kradziez? ale kogo?

chlopaki jak jezdza oszczednie to im zostaje sporo litrow w baku. a i dorobic moga.

krejzRudy
To jest perfidna kradzież ...
Gdybyś uprawiał jazdę ECO w ciągniku siodłowym, to byś wiedział, czemu sprzedają paliwo :)

A skąd się biorą oszczędności? Ano stąd, że pojazdy użytkowe mają określone normy na spalanie. Jak pojedziesz poniżej normy, jesteś do przodu na paliwie i możesz "podzielić się" z bliźnimi. Jak przekroczysz normę, to masz przepał...

Czy jest to kradzież? Tak, jeśli za mniejsze zużycie kierowca jest premiowany i tak i tak.

Nie do końca, gdy za jazdę poniżej normy nie jest gratyfikowany. Inaczej, gdyby nie opłacało się jeździć poniżej normy, to by wypalił paliwo na zero...

Znam firmę, w której kierowca po powrocie z trasy jest rozliczany z paliwa. jeśli mu zostało więcej, tzn jechał oszczędniej niz przewiduje norma, to albo dostaje gotówkę za to, albo może sobie zabrać oszczędzone paliwo i zrobić z nim co zechce

no i to jest zdrowe podejście, które "legalizuje" kombinatorstwo.... Znaczy nie trzeba kombinować ;)

Ale... Offtopujemy w technicznym, więc lecimy z tym do OT :]

krejzRudy

Czyli mówiąc po Polsku - obie strony zyskują. Kierowca ma nagrodę w postaci sprzedaży paliwa, za oszczędną jazdę, a kupujący ma szczęście, że na niego trafił i kupił dużo taniej paliwo ;)

Nie polecam od "Tirowców" kupować bo to stare przekrety w wiekszości:) wiedzą jak zakombinować, jak pogonić lewą bajurke:) nie wiem czy warto kupić taniej nie znając pochodzenia i ryzykować naprawe auta..chyba, że pewne źródło od znajomych..nie ma co ukrywać policja, straż itp też handlują na lewo..taka jest prawda

Czyli mówiąc po Polsku - obie strony zyskują. Kierowca ma nagrodę w postaci sprzedaży paliwa, za oszczędną jazdę, a kupujący ma szczęście, że na niego trafił i kupił dużo taniej paliwo

Tylko co na to pracodawca??

krejzRudy
Tylko co na to pracodawca??
kierowca po powrocie z trasy jest rozliczany z paliwa. jeśli mu zostało więcej, tzn jechał oszczędniej niz przewiduje norma, to albo dostaje gotówkę za to, albo może sobie zabrać oszczędzone paliwo i zrobić z nim co zechce

Mówiłem o takim przypadku ;)

Nie polecam od "Tirowców" kupować bo to stare przekrety w wiekszości wiedzą jak zakombinować, jak pogonić lewą bajurke nie wiem czy warto kupić taniej nie znając pochodzenia i ryzykować naprawe auta.

Głupoty piszesz - żaden szanujący się właściciel TIR-a nie będzie lał byle czego byle gdzie. To nie są samochody na wyjazdy do kościoła. By zarabiało, to auto musi jeździć... Oczywiście zdarzają się samochody "pana Kazia" które i na oranżadzie jeżdżą :P - ale takie auto wyczujesz z kilometra chociażby po stanie technicznym... :P

ramzes nie do końca się z tobą zgodzę właściciele są różni nie jednokrotnie do własnych osobówek leją opał(znam takie przypadki), wracałem z francji ze znajomym i na szczęście miałem ON bo 100 km wcześniej tankowałem a on jadac cytryna c8 skusił sie właśnie na taką szemraną rope i co do domu dojechaliśmy moim... można tankować poza tankstellen owszem ale od kogoś znanego ci a nie przypadkiem spotkanego typa na drodze...

PrzemkoPW
żaden szanujący się właściciel TIR-a nie będzie lał byle czego byle gdzie.

Niby tak, ale zazwyczaj właścicielem TIRa jest firma która w praktyce raczej nie ma wpływu na to co tankuje kierowca. Doświadczeni wiedzą jak jeździć żeby zarobić i zejść poniżej normy. Ze swojego doświadczenia powiem że zaraz po rozpoczęciu pracy gdzie miałem służbowy samochód, dowiedziałem się od kolegów że średnie spalanie auta ma być w granicach 9,5 l/100. Jak wyjdzie mniej to jestem do przodu. Ja to olewałem bo nie chciało mi się oszczędzać i tak darmowego paliwa ale byli tacy co robili spalanie poniżej 7 l/100 co przy przebiegach rzędu 3-3,5 tyś miesięcznie dawało niezłe oszczędności.

Z tym jeżdżeniem na byle czym... to tak, nowoczesne silniki diesla w ciężarówach, rzekłbym, że są nawet bardziej zaawansowane technologicznie niż w osobówach. Jeżeli mówimy o jeżdżeniu nowymi (w sensie kilkuletnimi autami) na oleju z McDonald'sa to sorry ;) Starsze rupcie to wiadomo :pardon:

PrzemkoPW
Z tym jeżdżeniem na byle czym... to tak, nowoczesne silniki diesla w ciężarówach, rzekłbym, że są nawet bardziej zaawansowane technologicznie niż w osobówach.

Zgadza się, mam kumpla który pracuje w Scanii, sporo aut trafia na serwis tylko dlatego że paliwo nie do końca było paliwem ;)

ramzes nie do końca się z tobą zgodzę właściciele są różni nie jednokrotnie do własnych osobówek leją opał(znam takie przypadki)

a tu odpowiedź:

nowoczesne silniki diesla w ciężarówach, rzekłbym, że są nawet bardziej zaawansowane technologicznie niż w osobówach
mam kumpla który pracuje w Scanii, sporo aut trafia na serwis tylko dlatego że paliwo nie do końca było paliwem

no i część ,mojego komentu:

ale takie auto wyczujesz z kilometra chociażby po stanie technicznym...

Niby tak, ale zazwyczaj właścicielem TIRa jest firma która w praktyce raczej nie ma wpływu na to co tankuje kierowca

kierowcy tankują albo na stacjach spedycyjnych, albo na wyznaczonych stacjach bezgotówkowo - więc chyba nie do końca jest tak jak piszesz :P

Czyli mówiąc po Polsku - obie strony zyskują

i jak to w Polsce - państwo, uczciwi podatnicy i przedsiębiorcy tracą

Ale to paliwo zostało już kupione - państwo swoje zarobiło :hyhy:

tak dalej to można dywagować, że jakby spalić to paliwo i nie zrobić oszczędności, to nie byłoby czym handlować i potencjalny kupiec kupiłby na stacji (czyt. wsparł budżet państwa). A skoro kupił oszczędności to nie wsparł. Ale skoro to paliwo nie zostało spalone, to nie zostało również wydalone ileś tam tlenków węgla, azotu i innych... O tyle przyroda jest do przodu.

Czysto akademickie dywagacje :]

Ale to paliwo zostało już kupione - państwo swoje zarobiło

ale idzie w koszty, pomimo tego, że nie zostało zużyte na potrzeby działalności.

ale idzie w koszty, pomimo tego, że nie zostało zużyte na potrzeby działalności.

Mi wystarczy, że akcyza na paliwo jest taka duża - że by wystarczyła na 3 takie działalności...

PrzemkoPW
kierowcy tankują albo na stacjach spedycyjnych, albo na wyznaczonych stacjach bezgotówkowo - więc chyba nie do końca jest tak jak piszesz

Jasne, zapewne opał też tam tankują.

Ostrzegają też przed blue-boysami przy owych transakcjach. ;) Misiaki tez mają radyjka, a kupujący/sprzedający właśnie się przez nie umawia. Hmmm...Ja bym nie ryzykował z takim niepewnym paliwem do naszych Peugeocików...Zatankowałem wczoraj za całe 50zł...Diesel Extra na Shellu-jutro mała trasa ciekawe ile spali mi wozik. ;) Pozdrawiam