Jump to content
wilczek

jak podłączyć cb pod akumulator

Recommended Posts

wilczek

witam, mam proste pytanie ale chcialbym wiedziec co jet potrzebne i jak to zrobic aby podłaczyc cb bezposrednio pod akumulator. cb johnny II i aktualnie podlaczone pod zapalniczke.

ogonek1989

poprostu... ciągniesz kabelki z akumulatora i zabezpieczasz je bezpiecznikiem... o wartości niestety nie wiem... albo możesz wyjąć zapalniczke i do zapalniczki od spodu przymocować przewodu... tylko musiszuważać z podpięciem potem innych urządzeń do zapalniczki, np. podłączysz sobie np. podgrzewaną skrobaczke o szyb to przepali ci się bezpiecznik... ;)

wilczek

chodzi o to aby pod ak bezpośrednio poniewaz czasami jakies zaklucenia lapie np z wycieraczek albo swietel a slyszalem ze jak pod aku bedzie to jest szansa ze tego nie bedzie.

jarus23

nie wiem kto Ci taką nowinkę powiedział, zasilanie to zasilanie, jak widzisz CB i wycieraczki i zwykła żarówka i wszystko inne ma początek swojego zasilania w aku. CB radio nie ciągnie zakłócenia za pośrednictwem przewodu tylko urządzenia emitują szumy, które są wyłapywane przez czułe CB. Osobiście proponuję Ci filtr przeciwzakłóceniowy, bądź zmianę radia na lepiej dofiltrowane, nie wiem jakie masz teraz, ale proponuję Unidena 520 XL.

Pozdrowienia.

wilczek

mam jeohnny II to prawie to samo :) ale moze jestem przewrażliwiony

jarus23

hmm no to dziwne powiem Ci. A nie masz jakiejś dorabianej anteny przypadkiem?

cinek

Podpięcie CB bezpośrednio pod akumulator nie zredukuje szumów. Nie wiem jaką masz antenę , ale może tam należy szukać przyczyny

tornado

Na te szumy to filtr najlepiej ale to tez w 100% może nie poprawić tego niestety.

irae

hmmm może lepiej nie podłączaj się pod akumulator?

przewody mogą nasiąkać wszelkim świństwem z silnika jak będziesz je puszczał od aku, poza tym na aku jest cała elektronika także mogą się zwiększyć zakłócenia (na to polecam filtr przeciwzakłóceniowy - do nabycia w dobrych sklepach z CB :PPP)

Istnieje jeszcze opcja podpięcia pod radio, ale to Twoja decyzja ;)

W każdym razie zadbaj o grubość przewodu oraz dobrą izolację :)

wooly88

jezeli chcesz to śmiało mozesz pościć z akumulatora zasilanie ale zabezpiecz sobie bezpiecznikiem 2A (smialo wystarczy) noi dobrze by bylo przed radiem rzobic(kupic) filter dolnoprzepustowy przeciw zakłóceniowy zeby wyeliminować zakłócenia no bo jedank sie tego nazbiera i przy odbiorze mozesz miec problemy szumy itp. bo jednak w cb zasilanie odgrywa ważna role

yellou

ja miałem radio podpięte pod aku, bezpośrednio tylko z bezpiecznikiem, żadnych szumów itd... jakby ktoś potrzebował wskazówek jak poprowadzić przewód -służę pomocą!:victory

CHETOOS18

A ja mam cb unidena 520xl ant ml145 z sirio czy jakoś tak i mam szumy , radyjko podpięte pod zapalniczkę i szumy są , kupiłbym ten filtr ale nie wiem jaki :( , poza tym antena zestrojona i lipa jedynie szum słychać jak się wjeżdża do miasta a w trasie jest nawet ok ,muszę zakupić filtr tyle ze nie wiem jaki

wieczny
przewody mogą nasiąkać wszelkim świństwem z silnika jak będziesz je puszczał od aku, poza tym na aku jest cała elektronika także mogą się zwiększyć zakłócenia

irae, tak właściwie o co Ci chodzi?

Jest jeszcze jedno urządzenie które może generować dodatkowe zakłócenia, mianowicie ładowarka do GPS, czy też do komórki. Warto sprawdzić.

W służbowym podłączyłem zasilanie bezpośrednio z akumulatora i nie widzę wielkiej różnicy (Radio President Walker, antena sirtel - stały montaż), w pugu zrobię to na dniach i zobaczymy co z tego wyniknie.

A tutaj coś co bezpośrednio wiąże się z tym tematem:

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic613795-0.html

Miłego czytania.

Edited by wieczny

marphi

Hm.... jeśli włączam CB razem z Nawigacja taki dwójnik kupiłem do gniazdka zapalniczki to strasznie szumi. Jak jest wpięte samo radio bezpośrednio do gniazda bez rozgałęźnika to nie ma najmniejszego problemu ?? Wpiąć radio bezpośrednio pod Aku jeśli tak to jak to zrobić ?/ :)

piotr_206

Grubośc przewodu wazna jest !!! mialem przypadek z cienkim gablem ktory na srodku ronda zacza sie palic (ja go tam nie zakaladalem)

_Rafał_

Odgrzeje kotleta trochę:D

Którędy i jak puścić kabel bezpośrednio od aku a morze podłączyć pod bezpieczniki tylko jak i w które gniazdo.

Dambala

Normalnie przez błotnik, uszczelkę od drzwi i do kabiny pod deskę rozdzielczą do CB.