Jump to content
mmwelder

[guide] elektryczne lusterka

Recommended Posts

mmwelder

Witam wszystkich!

W koncu udalo mi sie podlaczyc elektryczne lusterka w moim Pugu i chcialbym podzielic sie z Wami moimi doswiadczeniami. Opis ten tyczy sie juz czesciowo obecnej instalacji elektrycznych lusterek, czyli kable w BSI sa juz podlaczone a nie ma ich w boczkach drzwi (w moim przypadku w boczkach drzwi byly kable od ogrzewania i termistora). Mam nadzieje, ze dla czesci z Was guide ten bedzie pozyteczny.

Potrzebne rzeczy:

- przynajmniej jedna wiazka drzwi przednich wraz z instalacja lusterek elektrycznych (zeby nasza instalacja wygladala w miare profesjonalnie i zeby nie trzeba bylo ciac kabli)

- klej na goraco

- srubokrety (torx, plaskie, itp.), noz, itp.

Nie bede tutaj opisywal samego mntazu lusterek elektrycznych, bo z tym kazdy powinien sobie poradzic. Skupie sie jedynie na podlaczeniu elektrycznym.

Na samym poczatku kupilem sobie wiazke drzwi przednich, ktora wyglada tak jak na ponizszym zdjeciu:

wiazkadrzwi3vq.th.jpg

Jest ona o tyle wyjatkowa, ze psiada ona kable do elektrycznie skladanych lusterek i ma wykorzystana cala kostke od lusterek (9 pinow). Jak widac, kable od skladania lusterek maja oddzielna kostke w laczniku drzwi, poniewaz w oryginalnej kostce lacznika drzwi (16pin) nie ma juz miejsca dla tych dwoch dodatkowych przewodow. Peugeot rozwiazal to poprzez dodanie nowej 3pinowj kostki, ktora widac na zdjeciu. Mozna wywnioskowac z tego, ze feature elektrycznie skladanych lusterek, nie byl przemyslany w czasie projektowania instalacji, dlatego tez mysle, ze kable te biegna prosto do odpowiedniego manipulatora i instalacja takiego dodatku nie powinna byc skomplikowana :)

Ponizej przedstawiam opis kabli od elektrycznych lusterek:

kostkalusterka8gf.th.jpg

W moim przypadku, z prawej strony mialem juz w drzwiach 4 kable (2 od ogrzewania, 2 od termistora) dlatego tez wystarczylo pociagnac jedynie 3 kable od sterowania lusterkami (kable te byly juz dociagniete od BSI do kostki lacznika drzwi). Z lewej strony byla podobna sytuacja, nie bylo jedynie kabli od termistora, poniewaz termistor jest tylko z prawj strony, tak wiec w tym przypadku byly juz 2 kable (podgrzewanie lusterek) i nalezalo pociagnac rowniez 3 dodatkowe kable do sterowania lusterkami. Kable te wraz ze wsuwkami wyciagnalem z oryginalnej wiazki drzwi przednich (jest z tym troche zabawy).

Ponizej przedstawiam opis kostki lacznika drzwi na ktorych pinach znajduja sie interesujace nas kable (wiazka lewych drzwi):

kostkadrzwi29lh.th.jpg

Z prawej strony sytuacja wyglada identycznie, z tym, ze wykorzystane sa kable od termistora.

W tym momencie mamy juz cala wiedze, co z czym i jak polaczyc w drzwiach. Jedynym problemem moze okazac sie, wlozenie pinow od "starej kostki" (4pinowej) do kostki od lusterek elektrycznych (9pinowej), poniewaz piny te sa innej wielkosci. Jednak po zaizolowaniu tych "cienszych i dluzszych" wchodza one do kostki na wcisk i calkiem dobrze sie trzymaja. Efekt ostateczny przerobienia kostki jest przedstawiony na ponizszym zdjeciu:

przerobionakostka1vg.th.jpg

Informacje przydatne przy identyfikowaniu kabli:

- kable od termistora maja wystawione ok. 1,3V (biewgunowosc jest nieistotna),

- kable od podgrzewania maja wystawione 12V w momencie wlaczenia podgrzewania szyb (biegunowosc nie jest istotna)

Po zrobieniu powyzszych przerobek mozemy juz podlaczyc lusterka do nowo powstalej instalacji:

kostki6fp.th.jpg

Z drugiej strony drzwi (lewej) zrobilem workaround poniewaz mialem jedynie jedna kostke od lusterek (z zakupionej wiazki) i efekt pracy zostal przedstawiony na ponizszym zdjeciu:

koncowy7xz.th.jpg

To juz praktycznie wszystko, jedyna rzecz to wymiana manipulatora. Manipulator z opcja lusterek elektrycznych zostal przedstawiony na ponizszym zdjeciu:

manipulator6wk.th.jpg

Do nowego manipulatora nalezy podlaczyc dodatkowa kostke przewodow, ktore standardowo sa juz pociagniete. Podlaczenie kabli zostalo przedstawione na ponizszym zdjeciu:

manipulatorkable5ic.th.jpg

Uwaga!!! Nowy manipulator posiada automatyczne sterowanie lewa szyba (automatyczne domykanie przy "mocniejszym" docisnieciu przelacznika). Do zadzialania tego feature'a potrzebne jest podlaczenie kostki od elektrycznych lusterek (tej dodatkowej). W przeciwnym wypadku szyby auto nie zadzialaja.

Teraz juz mozecie cieszyc sie elektrycznymi lusterkami! Powodzenia!

• Like 1

Krzycho

znakomity guide, fachowa robota. r e s p e c t!

KwAs

No super robota! Pochwalic !!!!!!!!! ;-)

garfield-

należy zaznaczyć też, że bywają rózne układu kabli w kostce w drzwiach oraz jest jeszcze inna wersja kostek przy lusterkach - 10 pinowa - pomarańczowa - nowsza. Oczywiscie silniczki pozostają silniczkami więc elektrycznie nie ma to znaczenia.

AniracK

gratulujemy i dziekujemy za super guide'a :padam: ;-)

biszkopt

mmwelder postarałeś się,dzięki ;-)

Iceman_x

bardzo przydatne..

same MacGuyvery na forum ;-)

Janus

mmwelder, rewelka ;-)

AniracK

a czy ktos moze dysponuje zdjęciem MUXowej (o ile czyms sie rozni?) kostki lusteerk ze SKŁADANIEM?

APROPO

kolega Sykstus kupil chyba RC wiec moze on pomoze bo jest raczej aktywny na forum, ja zrobie jutro swojej i zobaczymy jaka roznica

AniracK

ooo dat łud bi wery gut !!! :padam:

rybak

witam mam pytanie w moim Pugu są elektrycznie składane lusterka tylko ze nie chcą sie składać czy jest jakiś wyłącznik lub coś innego.

pozdrawiam

Fidel

rybak, lusterka się składa tym samym przełącznikiem, którym się je reguluje. Jak pokrętło przekręcisz "do tyłu", to powinny się składać. Innych przełączników nie ma.

rybak

aha dzieki Fidel ciekawe bo mi sie nie składają hmmm ale jeszcze poprobuje

tomasz-206

rybak, a napewno masz skladane?

rybak

tak mam napewno na 100%

tomasz-206

czyli przekrecasz i nic sie nie dzieje?

sugar

Widzę, że kolega robił workaround przy samych lusterkach.

Mam pytanie czy może ktoś przedstawić schemat kostki lusterek elektrycznych przy przełączniku.

Nie mam dostępu do oryginalnej kostki dlatego postaram się zrobić coś własnoręcznie.

kuba2003
Do nowego manipulatora nalezy podlaczyc dodatkowa kostke przewodow, ktore standardowo sa juz pociagniete

W ojej 206-tce brak kostki przewodów do manipulatora. Co robić?

Może ona jest gdzieś schowana? Jak tak to gdzie jej szukać?

Jeżeli nie to co zrobić ??

Pomóżcie proszę

sugar

obawiam się, że konieczne będzie pociągnięcie całej wiązki własnoręcznie.

Sama nazwa wydaje się być straszniejsza niż cała zabawa.

Kwestia kupienia odpowiedniej ilości kabli i końcówek. Do tego lutownica, ostry nóż i dużo cierpliwości.

amigo
obawiam się, że konieczne będzie pociągnięcie całej wiązki własnoręcznie.

ja tak zrobiłem i ty sugar chyba tez :)

sugar

Dokładnie tak, nie pamietam ile ale chyba coś koło 20 - paru metrów zużyłem na okablowanie lusterek i podnośników el. szyb. Najgorsza przeprawa była z elektrycznymi lusterkami bo ma niekonwencjonalne styki.

Koniecznie będzie:

- zdjęcie boczków drzwi

- zaślepki konsoli głównej, to po bokach co wygląda jak narośl ;)

- wyjęcie popielniczki

- 'otwarcie' skrzyni biegów

- przygotowanie źródła prądu (ja pociągnąłem od zapalniczki

kuba2003

Cieszy mnie, że wam się udało. Mam nadzieje, że mi pomożecie bo nie jestem w tych tematach za bardzo obeznany.

Aktualnie stan instalacji wygląda następująco:

Lusterka elektryczne są zamontowane wraz z wiązkami drzwi. W kostce przy zawiasach brakuje trzech przewodów od drzwi do przełącznika. Z tego co opisał mmwelder to brakuje:

1okir1.th.jpgthpix.gif

16- sterowanie lusterka - wspólny

12- sterowanie lusterka - lewo/prawo

11- sterowanie lusterka - góra/dół

Najważniejszym moim problemem, jak sądzę jest brak kostki (tej, która ma być wpięta do przełącznika) i nie bardzo wiem jaki kabel ma wchodzić w jaki styk. Tu właśnie z prośbą zwracam się do was:

Jeżeli możecie to sprawdzić to opiszcie mi kostkę wchodzącą do przełącznika el lusterek.

2okud3.th.jpgthpix.gif

amigo
Jeżeli możecie to sprawdzić to opiszcie mi kostkę wchodzącą do przełącznika el lusterek.

2okud3.th.jpgthpix.gif

ja mam kostkę do niego z kabelkami i na nich masz numerki, mam tez schemat co oznacza który http://allegro.pl/item468024303_peugeot_206_wtyczka_elektrycznych_lusterek.html

jak cos to pisz na emial [email protected]

timarco
ja mam kostkę do niego z kabelkami i na nich masz numerki, mam tez schemat co oznacza który http://allegro.pl/item468024303_peugeot_206_wtyczka_elektrycznych_lusterek.html

czy mógłbyś wrzucić na forum (ew. inaczej udostępnić) schemat podłączenia sterowania lusterek do przełącznika??

chciałbym przerobić moje maleństwo na elektrykę, ale nie ma wyprowadzonych fabrycznie kabli - totalny golas

mam oryginalny sterownik:

topt.th.jpg

z takim rozkładem pinów do lusterek:

lustrab.th.jpg

Edited by timarco