Skocz do zawartości
Janus

[guide] Montaż aluminiowych pedałów

Rekomendowane odpowiedzi

Janus

Mogłoby się wydawać, że montaż oryginalnych aluminiowych nakładek na pedały w 206 to zajęcie na conajwyżej pół godziny...

Tak jednak nie jest, gdyż okazuje się, ze montaż nakładki na pedał gazu wymaga wiele cierpliwości, zwinnych palców ...i determinacji.

Ten guide powstał z myślą o tych wszystkich, ktorzy nie chcą być niemile zaskoczeni, gdy okaże się, że oryginalne pedały nie będą pasowały do ich 206 ;-)

Na dobry początek kupujemy gdzieś nasze wymarzone alu pedały...

t_0000089.jpg

Osobiście kupiłem na Allegro używane pochodzące z S16.

Przed przystąpieniem do pracy trzeba przygotować:

- latarkę czołową

- torx 20 do śrub montażowych

- klucz 10 płaski oraz nasadowy (w przypadku samochodu z elektronicznym gazem)

- kombinerki, na wszelki wypadek gdyby samokontrujące śruby nie chciały się same kontrować ;)

- wiertarkę

- imadło

- trochę cierpliwości :)

Oczywiście przed montażem zasięgnąłem języka jak wygląda kwestia przykręcenia nakładki na gaz - w przypadku sprzęgła i hamulca wystarczy zdjąć gumowe nasadki i przykręcić nakładki wykorzystując gotowe już dziury. Teoretycznie plastikowy pedał gazu jest zdejmowalny - w tym przypadku wystarczy zdjąć plastikową nakładkę, nawiercić w niej otwory i dokręcić aluminiową nakładeczkę - jednak jak się okazało w moim przypadku, pedał gazu stanowił całość wraz z ramieniem, zatem wymagał całkowitego demontażu...

ale powróćmy do początku :)

Pedał gazu w przypadku silnika 1.4HDi prezentuje się następująco:

t_0000091.jpg

Po zamontowaniu nakładek na pedał sprzęgła i hamulca

t_0000092.jpg

napotkałem opór w postaci problemów z demontażem plastikowej nakładki pedału gazu, gdyż nie była ona zdejmowalna, tak jak mnie zapewniano... poszperałem na forum i wydobyłem zdjęcia benzyniaków z alu pedałami - okazało sie, ze w przypadku silnika 1.4HDi pedał gazu jest zupełnie inaczej przemyślany.

Jedyną możliwością na zamontowanie alu nakładki był demontaż całego pedału wraz z ramieniem.

Niby nic trudnego, ale wierzcie mi lub nie, dostęp tam jest niesamowicie ograniczony! Trzeba się położyć w połowie na zewnątrz a w połowie wewnątrz samochodu i głowę z czołówką wcisnąć pomiędzy skrzynkę bezpieczników w kabinie a pedały :P Następnie trzeba jeszcze umieć zgiąć ręce w conajmniej 4 miejscach :lol:

Demontażu wymagają:

t_0000094.jpg

1,2,3 - śruby trzymajce.

4 - wtyczka do pedału.

Niestety nakrętki są na tyle głęboko wkręcone na gwint, ze trzeba tam przecisnąć rękę z kluczem płaskim ( i jeszcze nim operować) gdzyż klucz sztorcowy nie daje rady.

Po odkręceniu śrub i odczepieniu wtyczki naszym oczom ukazuję się pedał gazu w całej swojej okazałości :) :

t_0000093.jpg

... możemy rownież rozprostować kości :))

a tak wygląda miejsce gdzie zamocowany był pedał:

t_0000095.jpg

Tak wygląda sprawca całego zamieszania, BOSCH Made in Germany ;) :

t_0000096.jpg t_0000098.jpg t_0000099.jpg

Jak widać w przypadku silnika 1.4HDi cały pedał gazu to jeden element.

Teraz czas na zabawę z wiertłem, przymierzamy nakładeczkę, zaznaczamy otwory... i wiercimy dziureczki.

UWAGA: Jak się okazało, ze względu na konstrukcję pedału, nie jest możliwe użycie nakrętek samokontrujących śuby nie są na tyle długie :!: Wiercimy zatem otwory o średnicy niewiele mniejszej od średnicy śrub, tak aby śruby wkręcić w plastik:

t_0000100.jpg t_0000097.jpg t_0000090.jpg

może się wydawać, że śruby nie trzymają zbyt pewnie, ale jezeli wywiercimy odpowiedni otwór to ładnie nagwintują nam plastik i będą nie do ruszenia :)

Możliwe, ze w salonie można kupić nakładki przystosowane do tego typu pedału gazu, ja zamontowałe te, które już kupiłem, a kupowałem nieświadomy różnic i komplikacji montażowych.

Efekt końcowy:

t_0000101.jpg t_0000102.jpg

Prezentują się bardzo ładnie, udany zakup ...i nowe doświadczenia związane ze swoją pociechą :)

Dziękuję wszystkim, którzy służyli mi swoją radą i duchowym wsparciem podczas montażu ;-)

Dziękuję za uwagę!

P.S. Polecam ten temat w przypadku gdy ktoś ma 206 w benzynie z tradycyjnym gazem.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
AniracK

ja tylk ochciałam powiedzieć współczuję (męczarni) i gratuluje (sukcesu i guide-u)

dowiedzialam sie sama wielu nowych rzeczy

no i faktycznie - ten pedął jest lektroniczny (znaczy sie gazzzzzz :P ) i wglada zupełnie inaczej :eek:

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
scovron

rewela na pewno sie przyda u mnie gaz nieco inny ale bedzie podobnie...

zapisuje w ulubionych :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
AniracK
bedzie podobnie
a nawet łatwiej ;-)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Pablo

Dzięki za pomocnego guida, na pewno w swoim czasie mi sie przyda ;-)

pytanko przy okazji - dla tych bardziej ociężałych umysłowo - tzw. elektroniczny gaz? chodzi o?????

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Iceman_x

trzeba by jakiś list pochwalny napisać..

albo z ambony w niedziele wygłosić pochwałę dla Janusa, za wkład w upiekszanie pudziaka :D

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Janus
tzw. elektroniczny gaz? chodzi o?????

chodzi o to, ze jest elektroniczny, pedał gazu ma wtyczkę cztero pinową i informacja o intensywności wciskania pedału przekazywana jest dzięki uprzejmości elektronów :D

W benzyiakach 1.1, 1.4 macie tam chyba jakąś linkę czy cuś, nie wiem dokładnie co jest w muxowych, ale sami zobaczcie co napisał Junk o demontażu swojego pedału w bezmuxowym autku ;-)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Pablo

Janus, danke szyn za wyjasnienie! :D

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
AniracK
benzyiakach 1.1, 1.4 macie tam chyba jakąś linkę czy cuś
ja mam muxiasty i tez nie mam elektronicznego. Od silnika chyba zalezy :)

no ale nie o tym tu ;)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
KwAs

No fajnie to zrobiles. Ja jednak mam troche inny ten pedal gazu.Pozdro!:P

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Wald82

Bardzo dobry guide, przymierzam sie do nakladek na pedaly i dobrze wiedziec ze moga byc jakies problemy.

Bardzo ladne zdjecia ;-)

Czysto w aucie jak z fabryki :eek: i to o tej porze roku.

Ładna tapicerka ;-)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Junk65

Tak wogóle to masz piękne te nakładki na platformy Janus. Leżą jak ulał, takie dopasowane... Tam jest jakaś podkładka, tak mnie sie wydawa na fotach?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Janus

Tak, jest gumowa podkładka, która swoimi wypustkami wypełnia te otwory w "platformach" :P żeby się nóżka nie ślizgała ;)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
kelly

Janus dopisz topik do spisu guidów w Technicznych zeby nie umkną a stamtąd Marecek wrzuca guidy do Naszych Modyfikacji. :) Ja nie moge wrzucic bo topik jest zablokowany. W sumie sama go zablokowałam :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Janus

Ten topic w "technicznych" i tak sie juz chyba zdezaktualizował.

Admin na bierząco dostaje wytyczne co wymaga przerzucenia, dopracowania.

Info o guide'zie z elektrycznymi lusterkami tez do niego trafilo - czekamy tylko aż wróci.

Temat odblokowany ;-)

Dalsze uwagi prosze na pw :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Olivier

Janus, piszesz tutaj o zupełnie innym pedale gau niż ja mam. Mam takie same nakłaki jak Twoje a pedał gazu:

http://img226.imageshack.us/img226/3021/dscn3933rn6.jpg

http://img470.imageshack.us/img470/2323/dscn3932zk1.jpg

, który trzyma się na takim pręcie metalowym. W miejscach żółtych powinny być otwory na przykręcenie nakładki a tu lipa.....pokrywa się to z tym prętem i co teraz???

Potrzebuję inny pedał gazu???

:help:

mam takie pedały :(http://www.allegro.pl/item142603226_galka_mieszek_pedaly_wlew_paliwa_peugeot_206_s16.html

a potrzebuję takie http://www.allegro.pl/item147506935_peugeot_206_nakladki_na_pedaly_od_gti_warto_.html

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
KwAs

Olivier, na klej weź..ja tak zrobiłem i działa cały czas :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Janus
potrzebuję takie

nie martw sie, też montowałem takie nakładki na pedale, ktory nie jest do nich przystosowany. Jedna śrubkę na pewno przykręcisz.. a druga na pewno trafi na ten pręt?

Kwas ma ten sam silnik na muxie i sobie poradził - KLIK

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Olivier

KwAs, ściągniesz ten pedał gazu i klikniesz kilka fotek jak to zrobiłeś???

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
KwAs

Olivier, nie da się ściągnąć...pisałem Ci na gg jak to zrobiłem.2 dziurki wywierć pod spodem i jak nie zakręcisz jednej śrubki to na klej super Glue weź..też się będzie trzymać.Ja tak mam i nie narzekam :)

Pozdrówka!

:206

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
kremaster

jaki profesjonalny guide a ja zrobiłem to bez odkręcania pedału gazu- wiertarko- wkrętarką :]

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
noga_cne

Koledzy wlasnie przymierzam sie do podobnych nakładek. A czy mozna to poprostu dac na klej i nic wiecej ??

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Gość jdzej
Koledzy wlasnie przymierzam sie do podobnych nakładek. A czy mozna to poprostu dac na klej i nic wiecej ??

Moim zdaniem nie zbyt dobry pomysł. Pomyśl, że pod czas jazdy może Ci się taki wytwór odkleić. Lepiej je jakoś przykręć.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Olivier

jak to możliwe to zakupcie tylko 1 pedał gazu na allego i nie będzie rzeźby. Ja tak zrobiłem i jestem w 100% zadowolony. Sprzęgło i hamulec pasuje idealnie, sprawdź jaki masz pedal gazu

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
noga_cne

ja chcicalem dodać ze za jakis czas wlasnie chce cos takiego zamontowac u siebie, ale mam do zakupienia takie pedały ktore sa montowane w pare minut. Poniewaz jest podkładka i sie skreca na srubki :))

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta