Jump to content
rumianko

[guide] Xenony xenony xenony

Recommended Posts

rumianko

Pare dni tem zakupilem Przetwornice z zarowkami xenonowymi, znalazlem je na allegro: allegro. Dzis zabralem sie do przerobki moich lamp H7 na xenon. i wygladalo to tak:

Pierwsze za co zabieramy sie to sciagamy ta przednia atrape a dokladniej wykrecamy 2 srobki i 4 maocowania na taki wciskany guzik :lol:

dsc015038ng.th.jpg dsc015043ec.th.jpg

jak bedziecie wyciagac ta przednia atrape to na koncach jest ona przymontowana na takie biale wciskane spinki, dokladniej widac wszystko na fotkach, jesli ktos nie ma do tego cierpliwosci (tak jak ja) to sie skonczy na tym ze sie polamia przy wyciaganiu, ale to nie jest problem bo w ASO kosztuja 1zl/szt :)

dsc015060gd.th.jpg dsc015072tr.th.jpg

jak juz sie uporamy z atrapa to zabieramy sie do demontarzu lamp u mnie byly one przykrecone na srobke nr 10 nie wiem jak to jest w orginale ale ja tak mam, do wykrecenie sa 3 srobki, 2 na gorze i jedna pod lampa

dsc015086ky.th.jpg dsc015100gu.th.jpg dsc015115bl.th.jpg

teraz nam tylko pozostalo wypiecie osmiu wtyczek i mamy lampy juz wyciagniete, gdyby ktos nie wiedzial jak sie odpina wtyczki od kierunkow i postojowek to prosze fotka jest:

dsc015135ix.th.jpg dsc015152oz.th.jpg

i tak o to pug zostal pozbawiony lamp....

dsc015175rv.th.jpg

tutaj widzimy podlaczona przetwornice z zarowka na tzw. krotko

dsc015182zf.th.jpg dsc015197pj.th.jpg

oki teraz bierzemy sie za nasza przerobke, zarowka xenonowa ktora ma swiecic w reflektorze refleksyjnym musi to byc wersja D2R i ona wyglada tak:

8198873775pd.th.jpg

w porownaniu z zarowka D2S (soczewka) nasza zarowka ma taka namalowana przeslonke. Sama zarowka musi wchodzic do lampy pod idealnym kontem, drucik zarowki musi byc ustawiony ku dolowi a sama zarowka musi sie idealnie opierac o scianke na ktorej wsczesniej byla zamontowana stara H7, ja zrobilem taki maly test i na krotko podlaczylem zarowki i wlozylem je do lamp w celu ustawienia idealnego konta i odbicia swiatla, jesli zarowka jest doslownie przesunienta o 1mm to juz sie wszystko zmienia i z naszych lamp tychodzi swiatlo bardzo rozproszone :? trzeba bardzo starannie to zrobic!!! Ja uznalem ze wkleje te zarowki poniewaz zapinka od H7 nie nadawala sie do mocowania xenonu, nie robilem tego na superglue tylko takim pistoletem ktory rozgrzewa taka mase plastyczna. i wyglada to tak:

dsc015213rl.th.jpg

jako ze sama zarowka z cala zapinka sie nie miesci, blokuje nam ta pokrywka ktora mozna zdjac, ja rowniez trzeba troche zmodyfikowac zeby wszystko nam sie ladnie miescilo :)

dsc015224dq.th.jpg dsc015238yw.th.jpg

ok czyli lampy mamy juz przerobione teraz jeszcze trzeba to wszystko zamontowac do samochodu

dsc015247ow.th.jpg dsc015268xb.th.jpg

same przetwornice najlepiej jest zamontowac pod sama lampa, na moje jest tam dobre miejsce, a i z przetwornicami wpinamy sie do naszej instalcji ktora byla pod H7 + do + i - do - :wink: WAZNE nie pomylic w przetwornicy dojcsia pradu jesli podlaczycie na odwrot to jest juz po zabawie i mozna przetwornice wrzucic do kosza!!

dsc015457kw.th.jpg dsc015461uv.th.jpg

teraz kilka fotek juz po zlozeniu wszystkich elementow:

dsc015477ai.th.jpg dsc015492fz.th.jpg dsc015503sb.th.jpg

wrzaenia z jazdy noca sa po prostu przegiecie, podjezdzajac pod market duzo ludzi sie dziwi jak to mozliwe ze taki samochod jak 206 ma xenony :hyhy:

ogolnie swiatlo ktore wychodzi z reflektora soczewkowego bedzie mialo barwe przypominajaca niebieskie swiatlo a z reflektora reflekcyjnego bedzie barwa bardzo biala, kompletnie nie ma roznicy w tym jak swieca 2 rozne wersje reflektorow swiatlo ktore jest widoczne za kolka samochodu jest w 100% takie same, tylko jest roznica jak sie patrzy z boku samochodu.

dsc015540zr.th.jpg dsc015555rk.th.jpg dsc015570xm.th.jpg

:twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

• Thanks 1

marecek
:oops: fajne... ile $$ bo juz chory jestem... :lol:

Wald82

Czy taka zarowka nie jest zagoraca do standardowego reflektoru :?:

No i jak to jest legalnoscia takiej przerobki :?:

Cryzuz

Też zamontowałem u siebie xenony, ale zastosowałem żarówki z końcówkami pod lampy H7, nie musiałem nic kleić tylko włożyłem żarówke i zamocowałęm ją za pomoća blaszki. Zrobiłem tak gdyż bez problemu mozna zmienić żarówke, nawet na zwykłą co się może np przydać w trasie.

Jak podłączamy przetwornice i nie wiemy który kabel to plus a który minus to nie ma co się przejmować, bo jak źle podłaczymy to się nam tylko nie zaświeci żarówka (nic nei ulegnie spaleniu). Przerabiałem to wielokrotnie.

scovron

zarowka xenonowa wytwarza mniej ciepla niz zwykla to na pewno i jest w pelni legalne... :) moze tylko torche razic ale jesli dobrze sie wszytsko ustawi jest cycuś :)

Wald82
ale zastosowałem żarówki z końcówkami pod lampy H7

Gdzie mozna kupic takie zarowki :?: Bo właśnie ta opcja z klejeniem nie zabardzo mi sie podoba :kwasny:

Jak patrze na allegro to chyba wszystkie nie maja takich koncowek pod lampe H7, albo nie moge znalezc.

rumianko
fajne... ile $$ bo juz chory jestem...
dokladnie to 600zl bo na tyle sie ugadalem z gosciem na allegro + 7 godz. roboty w 2 osoby, a i jesli chcesz zamontowac xenon to przydalo by sie wymienic soczewke na xenonowa, jak braszka przerabial to jeden gosc twerdzil ze bedzie o wiele lepiej na soczewce xenonowej nizeli halogenowej (no chyba ze masz w pasku jeszcze stare lampy bez soczewki)

Jak podłączamy przetwornice i nie wiemy który kabel to plus a który minus to nie ma co się przejmować, bo jak źle podłaczymy to się nam tylko nie zaświeci żarówka (nic nei ulegnie spaleniu). Przerabiałem to wielokrotnie.

gosc od ktorego kupowalem przetwornice chyba z 10 razy mi powiedzial zebym czasem nie pomylil biegunow bo spale przetwornice :? nie wiem ile jest w tym prawdy ale nie chcialbym sprawdzac :wink:

Gdzie mozna kupic takie zarowki Bo właśnie ta opcja z klejeniem nie zabardzo mi sie podoba

Jak patrze na allegro to chyba wszystkie nie maja takich koncowek pod lampe H7, albo nie moge znalezc.

ten gosc co ja kupowalem na allegro mial tez taki zestaw ale byl drozszy o 3 stowki :wink: pozatym zarowki xenonowe ktore sa robione na H7 to dla mnie nie jest to, poniewaz to sa zarowki niewiadomo jakiej firmy a normalne D2R sa Philipsa lub Osram czyli firma ktora ma juz doswiadczenie w produkcji takiej zarowki :wink:

Cryzuz

Wald82, na allegro się popytaj, albo na jakiejś giełdzie samochodowej.

owad

rumianko, Czy żarówki xenonowe mogą sie po jakimś czasie przepalić?

katmail

a jak wrazenia z nocnej jazdy, jest wyczowalna poprawa widocznosc, Ty je na swiatlach mijania zamontowales czy na dlugich??

rumianko
Czy żarówki xenonowe mogą sie po jakimś czasie przepalić?

tak oczywiscie ze moga ale zywotnosc zarowki xenonowej jest o wiele wieksza niz zarowki H7,

a jak wrazenia z nocnej jazdy, jest wyczowalna poprawa widocznosc, Ty je na swiatlach mijania zamontowales czy na dlugich??

w nocy po prostu zaczyna byc widac wszystko dokladnie dlugosc swiatla jest gdzies tak o 25% wieksza i co jest najlepsze to pobocze jest rozswietlone z 50% lepiej co jest extra!!! i wkacu jest bialo wszedzie a nie zolto :)

jak bym na swiatlach dlugich zamontowal xenon to by byla pierwsza jezdzaca latarnia :lol: :lol: :lol: ;-)

a na tych ostatnich zdjeciach co jest pokazana lampa z wlaczonymi xenonami jest wlaczona postojowka widac jak na dloni ze postojowka swieci na okropny zolty kolor a jak byla zarowka H7 to kolor postojowki byl bardziej bialy niz zarowki H7 :lol: :lol: :lol:

Wald82

w nocy po prostu zaczyna byc widac wszystko dokladnie dlugosc swiatla jest gdzies tak o 25% wieksza i co jest najlepsze to pobocze jest rozswietlone z 50% lepiej co jest extra!!! i wkacu jest bialo wszedzie a nie zolto :)

a jakie zarowki miales wczesniej :?: , bo ja mam teraz Philips GT150 i na nich dlugosc swiatla jest duzo wieksza niz standardowe.

rumianko

wczesniej mialem Osram cool blue - ponoc wzrost wydajnosci byl o 10% ale ja tego zbytnio nie zauwazylem jak je zmienilem tylko barwa swiatla sie delikatnie zmienila ale i tak jest zolta w porownainu z xenonem, ponoc barwa swiatla miala byc 3500K ale to jest daleko do tego wyniku :)

marecek
na pewno i jest w pelni legalne...

co do tego to bym sie nie zgodzil ;)

ale gorsze strucle sie u nas do ruchu dopuszcza, to jak ktos sobie zalozy xenony, najwyzej bedzie mu lepiej swiecic ;) A jak policjant bedzie upierdliwy, to sie przyczepi :/, bo taki zestaw nie ma magicznego papierka - homologacji... :[.

ziberam na soczewki :wink:

soplica

Żeby taki zestaw był legalny potrzebne są spryskiwacze reflektorów i układ poziomujący światła.

rumianko

jednak nie jest tak jak mowice.

przepis ktory wyszedl glosi ze wraz z lampa xenonowa musi byc dolaczony zestaw samopoziomujacy i spryskujacy ale tylko w przypadku NOWYCH SAMOCHODOW czyli takich ktore sa sprzedawane w salonach,

jesli by bylo tak jak mowice to 1/4 aut z seryjnymi xenonami by nie mogla jezdzic legalnie po naszych polskich drogach poniewaz nie byly wyposazone w takie uklady np. Opel omega, Mercedes E, Lexusy jest duzo innych samochodow i jak by bylo tak jak piszecie to by byla z tym lipa wielka i afera.

jedyna rzecza jaka jest nielegalna w takiej przerobce to to ze klosz nie ma homologacji na xenon tylko na h7 co i tak nie znaczy ze zle swieci ;-)

a i jeszcze jedno zeby xenon swiecil dobrze trzeba przerobic to na soczewke i miec spryskiwacze reflektorow co do samopoziomowania to jeszcze na naszych extra drogach sie nie sprawdza - po prostu bardzo wolno chodza silniczki i to jest nie skuteczne, ale na pewno przy podjezdzaniu pod gorke by sie przydal taki system.

Adamur

Tylko dodam że ze wszystkich rzeczy jakie można sobie przerobić w samochodzie instalacja Xenonowa jest the best... ;-)

Shapeshifter

pięknie wyszło, ładny efekt, gratuluję nakładu pracy i efektu końcowego :) brawo !

APROPO
ziberam na soczewki

a czy ty czasem nie masz juz soczewki ?? hmm

Shapeshifter

ma, ale chce kupić do ksenonów ! w pasku ja też mam soczeweczki ( wersja B6 ) tylko halogenowe !

scovron

a czy to jest jakas roznica....?? samopoziomowanie na naszych drogach na pewno sie nie sprawdzi a jak klosz Ci sie pobrudzi zawsze mozan go rpzetrzec szmatka :) jesli lapmy nie swieca gdzies w kosmos to na pewno policja sie nie przyczepi :)

xenon zajefffajna sprawa :)

GIZMO_206

jak dla mnie to SUPER - żywotność conajmniej 10x większa niż H7+50% tylko troszkę ten klej mnie przeraża - czy każda wymiana żarówki to 3 godziny ??? no i cena żarówek też nie mała, ale patrząc na żywotność to da się to strawić

Gratuliren companos tegos pomysłos - superrratus extrassus ;-)

soplica

Omega ma system samopoziomujący :P

Cryzuz

soplica, spryskiwacze nie są wymagane, ale układ poziomujący już tak, ale kto Ci to sprawdzi na naszych stacjach disgnostycznych.

Pare lat temu jak pojechałem rejestrować ojca auto z oryginalnymi xenonami to mi niechcieli zarejestrować. Gościu powiedział, że te żarówki za mocno swiecą i, że są nielegalne :) Szukał w jakiś tam książkach przepisów czytał mi je nawet. Chyba z godzine tłumaczyłem mu, że to jest nowy rodzaj świateł i że są oyginalnie zakładane przez producenta auta. :)

froniu

wykonanie i efekt miodzio, szkoda tylko, że nie wiadomo jak to z legalnością tych przeróbek do końca jest, bo nie chciałbym płacić za ładne, bo ładne,ale niestety nielegalne xenoy.

Mówicie, że normalne xenony na h7 bez klejenia kosztują 900 zeta, może się jednak skuszę :lol: