Jump to content
rumianko

[guide] Xenony xenony xenony

Recommended Posts

scovron
scovron, gdzie będziesz montował???

na Krzywoustego u tego goscia od Subaru...chyba ze znasz jakeis lepsze miejsce ?

rumianko

scovron, a jak tam z elektryczna regulacja? masz czy bedziesz tylko w max 2 osoby jezdzil?

jak dasz rade to zrob cos takiego:

zrob zdjecie bez xenonu np. w lesie lub gdzies gdzie jest kompletnie ciemno i jak ci zaloza xeny to zrob w tym samym miejscu identyczne zdjecie, jestem ciekaw roznicy :D

scovron

zawsze jezdze max w 2 osoby ale tez wydaje mi sie ze jak zaloze twarde amorki na tyl obnize belke...to tyl bedzie na tyle twardy ze nawet jak wsiadzie 3 osoba z tylu to "dupcia" i tak bardzo nie usiadzie ----- moze sie myle ???

zdjecia beda na pewno BEFORE and AFTER :)

Dujawica

W to nie wierzę. Dupcia jest miękka. Widać to szczególnie jak zaciągnie się ręczny. Auto Klęka na tylne łapy nawet bez dodania gazu. Gdyby zaciągnąć ręczny i lekko dodawać ruszać tosię fajowo buja :)

AniracK
Zawsze trzeba wyłączyć przez zgaszeniem silnika i włączyć po zapaleniu

hmmm to taka opcja niezbyt mi sie podoba przy moich automatycznych swiatlach :|:P

chodzi mi o lampy z elektryczna regulacja (na ebayu sa po 200E)

a co po kupnie na ebayu z reklamacja? regulacja lubi w nich siadać, podobnie jak neonowe ringi, nie lepiej dopłacić i kupic u dostawcy? bo jak rypnie to koniec... szukaj wiatru w polu... :/

xenon bedzie zakladany w "ponoc" dobrym zakladzie wiec sie podpytam jak z tymi bezpiecznikami...

no no, to ja czekam na relacje :)

Gdyby zaciągnąć ręczny i lekko dodawać ruszać tosię fajowo buja
tak tak znany zlotowy numer, ale co ma bujanie na recznym do jazdy? jesli z tylu beda TWARDSZE amorki (i nie koniecznie o obnizeniu tu mowie) to doopa bedzie sie bujac mniej - oczywiste, acz na dziurach bedzie mogla podskakiwac - takie mamy drogi :/

ale tu o xenonach nie o zawieszeniu...

Dujawica
jesli z tylu beda TWARDSZE amorki (i nie koniecznie o obnizeniu tu mowie) to doopa bedzie sie bujac mniej

Raczej sprężyna utwardza a nie amortyzator :)

Same amorki nie dadzą rady. No chyba że zamiast nich wstawimy kołki drewniane.

scovron

no nie wiem mi wydaje sie inacze...zobaczymy jak to bedzie

Oleandro

Hmm.Drewniane kołki :) tego jeszcze chyba nikt nie opatentował :)

Dobre!

rumianko

kiedys w junaku mialem zamiast amorow tylko prety pochromowane. masakra dupa bolala tak ze szok :) hehehe

GIZMO_206

Oleandro, wiem już dlaczego wymieniamy bezpiecznik - mała cytata:

Dlaczego przetwornice lamp xenonowych są tak drogie, a ich diagnostyka i naprawa to bardzo złożony proces? Każda przetwornica montowana seryjnie w aucie, to bardzo zaawansowane elektronicznie urządzenie, współczesne konstrukcje oparte są o specjalizowane mikrokontrolery, niejednokrotnie ich integralną częścią jest również system poziomowania reflektorów. Oto zadania, jakie wykonuje prawidłowo działająca przetwornica:

TURN ON - przetwornica zostaje zasilona, kontroler steruje w sposób pozwalający zgromadzić maksymalną energię w uzwojeniach zapłonnika, trwa to ok. 30ms.

IGNITION - zapłonnik generuje impuls 23kV w celu zapalenia łuku w lampie, jeśli po 20-tu próbach nie nastąpi zapłon, kontroler wstrzymuje pracę przetwornicy.

TAKE-OVER - utrzymanie łuku i konserwacja elektrod lampy, regulacja mocy lampy w granicach 75W przy maksymalnym prądzie do 12A, trwa to ok. 1/3 sekundy. W tych fazach lampa zasilana jest prądem stałym.

WARM-UP – cykl przełączenia polaryzacji prądu lampy po 10ms z ujemnego na dodatni. Moc dostarczana do palnika utrzymuje się na poziomie 75W przy prądzie do 2,6A

RUN-UP – przełączanie polaryzacji prądu lampy 400Hz do momentu, gdy napięcie na lampie osiągnie 50V RMS, lampa osiąga swą maksymalną intensywność, trwa to 6-8 sekund.

STADY-STATE – stabilna praca lampy, utrzymywanie stałej mocy i intensywności światła.

:!: :!: wymieniamy bezpiecznik na 15A - pobór prądu 12A przez około 1/3 sekundy może nam załatwić bezpiecznik - nie od razu, ale za którymś razem nie wytrzyma

rumianko
lampa osiąga swą maksymalną intensywność, trwa to 6-8 sekund.

to jest jedna z piekniejszych rzeczy jaka jest, zapalanie samego xenona jest swietne, najpierw blysk jak z malego flasha :)

potem barwa swiatla doslownie niebieska, bardzo malo jest swiatla trwa to jakies 2s

i koncowy efekt swiatlo zmienia sie z niebieskiego w bialutki snop swiatla po jakis 5s jest juz max dzialania xenonu i caly czas swieca pelna para :twisted:

najlepiej to wyglada jak stoje pod sciana w nocy efekt niesamowity :)

dobre jest tez zgaszenie xenonu, jest tak ze jak zrobie na wylacz to od razu nie ma swiatla troche inaczej to wyglada przy normalnej zarowce H widac ze zarnik gasnie w przeciagu chyba 1s a xenon nie ma chyba zadnego czasu gaszenia jak jest wylacz to nie ma swiatla :D

AniracK
Raczej sprężyna utwardza a nie amortyzator

a od kiedy z tyłu masz spreżyny? ;) amorki są inne - chocby w wersji GTi / S16, i mowie teraz o tylnim zawieszeniu, i uwierz - tył jest twardszy, wiec skoro nie ma sprzezyn to co to powoduje? ;):P

no ale tu o xeeeenoooooonaaaaach miało być :P

Adamur
Raczej sprężyna utwardza a nie amortyzator
-dokładnie odwrotnie...

AniracK, belka skrętna jest rodzajem sprężyny ...

GIZMO_206, jedna z lepszych rozprawek jakie słyszałem... ;-) -chyba nie można lepiej wytłumaczyć...

GIZMO_206
po jakis 5s jest juz max dzialania xenonu i caly czas swieca pelna para

a jeszcze fajniejsze jest to że jedna żarówa może tak dawać do około 18.000 godzin, czyli około 2 lata non-stop 24h na dobę lub inaczej myśląc jak ktoś troszkę jeździ, np. około 4-5 godzin dziennie to żarówki będą mu służyć przez około 10 lat :D

jedna z lepszych rozprawek jakie słyszałem

znalazłem w internecie - nurtowała mnie budowa takiej przetwornicy :)

Adamur

Warto tylko dodać że barwa światła się zmienia w ciągu żywota takiego żarnika... -ciekawie wygląda konanie :) czyli ostatnie 8-5 godzin... barwa jest ciemno-pomarańczowa... i szykujemy 100PLN :D

scovron

zarowka h1 200zl :(

[ Dodano: 03-02-2006, 09:52 ]

aaa i niestety xenony u mnie musza jeszcze poczekac tydzien...zabraklo dla mnie przetwornic ale bedzie nie dlugo dostawa....

trzeba czekac :(

Oleandro

GIZMO_206,

Bobra robota! :)

Dujawica
-dokładnie odwrotnie...

Przyznam się żenie zaglądałem pod spód Puga, ale z miłą chęcią to zrobię.

Sugerowałem się na rozwiązaniach powszechnych. OT

Co do padnięcia ksenonów kolega miał w nowym mondeo jedną lampę w kolorze grapefruita. Nie oświetlało to ładnie uwierzcie mi. Padła przetwornica i nie było dobrego napięcia.

AniracK
zabraklo dla mnie przetwornic

a jakie zamawiasz?

scovron

zwrotnice HELLA i zarowki Philips...widze ze sa na allegro ale Adamur dal mi numer do swojego kolegi ktory sie tym zajmuje i wole poczekac i wziasc od "pewniaka"...

mam nadzieje ze szybciej sie wszytsko rozstrzygnie bo juz nie moge patrzec na te lampy w pudelku :(

Oleandro

Koleś ostatnio zamontował do Primery kseny na soczewce od Vektry B.

Spolerowali mu pryzmat i wstawili soczewe...wyszło miodzio.

Ma nowe przetwornice Philipsa i żarówki jak ja - Philips.

rumianko

extra takie cos wyglada, niby orginalny reflektor i wstawiona soczewka i szklo spolerowane, widzialem takie cos w maluchu :eek: tak tak w maluchu zajebiscie to wyglada :)

Oleandro mozesz sie spytac tego twojego znajomka od xenonow czy jest jeden rozmiar soczewek czy jest pare i tak na prawde czym sie rozni soczewka H1 od xenonowej. :) a i jakie soczewki xenonowe sa najlepsze ja slyszalem ze najlepsze siedza w mercu ale tylko tak slyszalem. :)

AniracK
zwrotnice HELLA i zarowki Philips

czyli dokladnie to samo na co ja sie czaje... zdaje sie ze sa dwa rodzaje jeszcze - hermetyczne i nie...

takie cos w maluchu
xenon w maluchu? :lol: :lol: :lol: :lol: instalacja drozsza od samochodu :lol: :lol: :lol:

Oleandro

rumianko,

Średnice "oka" soczewki są różne...Te od Vectry B mają 3/4 średnicy moich.

Czy są lepsze i gorsze? Tak są. Nie wiem co jest determinantem...zapytam go przy najblizszej okacji.

Soczewka H1 od H7 różni się gniazdem żarówki :) i wielkością. Wszystko da się przerobić.

Tu jest CC na biksenonie i dalej mój.

http://www.ksenony.koszalin.pl/peugot/206/206.html

Pozdro

scovron
czyli dokladnie to samo na co ja sie czaje... zdaje sie ze sa dwa rodzaje jeszcze - hermetyczne i nie...

ja zdecydowanie biore hermetyczne :) tylko trzeba czekac

Ma nowe przetwornice Philipsa

a jakie przetwornice i zarowki sa najlepsze albo takie ktore mozesz polecic...??