Jump to content

Ciśnienie w oponach

mista1979

Recommended Posts

szukałem i znalazlem kilka podobnych tematów ale nigdzie nie widzialem

tego co jest tu w linku

http://sklep-moto.pl/tabela-cisnien.php

jest to tabela dla roznych marek aut i dla peugeota oczywiscie

dla 206 z podzialem na silniki oraz z obciążeniem auta i rozmiarem opony

przyda sie tym którzy nie maja nakejki

oraz dla innych pojazdów mysle

Edited by mista1979

Zajrzałem do tej "tabeli". Według danych tam zawartych wszystkie wersje silnikowe HTB i CC powinny mieć ciśnienie 2,4 we wszystkich kołach bez względu na obciążenie. W przypadku SW "na pusto" sugerują 2,4 na obu osiach, z obciążeniem: przód - 2,4, tył - 3,0.

Podsumowując, wiemy, że ciśnienia zalecane przez Peugeot były różne w różnych modelach i w różnych latach, więc do powyższej "tabeli" podchodziłbym z dużą ostrożnością, bo wydaje się mocno uproszczona.

bo wydaje się mocno uproszczona.

moze i tak ale na strat wyjsciowe cisnienie jest /zapewne troche usrednione ale sprawdzalem na kilku innych portalach i sa podobne/

mozna sprawdzic aby na kapciu nie jezdzic i z cisnieniem 1,8 albo innymi co moze spowodowac szybsze zuzywanie sie opony

Stronka fajna, jednak tak jak mówi Fidel, nie jest dokładna:/:

Ja na fabrycznych 165/70R13 79T mam mieć 2.2. Teraz mam opony z 1.6 195/55R15 85H i właściwie nie iem ile ma być. hmm może tyle samo?

Edited by michal77

Oczywiście że tabela kłamie, pod obciążeniem ma być zupełnie inne ciśnienie, a tabliczkę na słupku ma chyba każdy.

W przypadku zmiany fabrycznego rozmiaru opony ciśnienie też będzie inne od tego na słupku.

ja sobie sprawdzilem nakjeke na drzwiach odnosnie cisnienia opon

i wg zalecen peugeota na orginalnych gumach a takich juz nie ma na wszystkie opony powinienem miec po 2,4

czyli wg tej tabeli co jest sie zgadza

też mam na słupku 2.4..tylko że każdy się dziwi że na tak małe auto aż tyle
to chyba znaczy ze tyle musi być

moja zona byla ostatnio i psikała powietrze do gum(z innymi gumami nie mylic) i dała chyba z 2.0 moze 2,1

wyglada jakby cos nie halo było za mało

wiec dodałem troche i juz jest OK

Tabela "dość" orientacyjna. Ja przy fabrycznym ogumieniu (jeszcze takie mam) - 205/45R16 wg. nalepki na słupku powinienem mieć:

2,5-2,5

2,5-3,0

Niestety, w tej tabeli takich wartości nie ma

Grzegorz206

Ja testowałem trochę przez wakacje przy oponie 205/40/17 na początku miałem 2.2 potem 2.6 bo gdzieś na necie wyczytałem. Po jakims czasie dałem ciśnienie 2,4 i moim zdaniem było idealne.

a mi się wydaje to dziwne ze na 13 i 14 felgach tam jest takie samo podane (z ładunkiem na 13 nie dajemy niby do 3), ja w swoim miałem po 2 we wszystkich teraz mam po 2.4 i nie widzę różnicy ani w spalaniu ani w komforcie jazdy, a jest troszkę za twardy samochód :(