Skocz do zawartości
CyberNet

Wymiana wtryskiwacza paliwa w 8zaworowcach :P

Rekomendowane odpowiedzi

misagaiga

jutro do mechanika bo nie widze zdjec a i tak by mi pewnie 2 srubki na koncu zostaly

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Kamil 206sw
jutro do mechanika bo nie widze zdjec a i tak by mi pewnie 2 srubki na koncu zostaly

Bardzo prosta robota, no ale twój wybór.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Tort
na początek wymienić wtrysk znajdujący się tuż pod dyszą spryskiwacza. Płyn do spryskiwaczy lub/i woda kapie w okolice pierwszego wtryskiwacza od prawej strony samochodu powodując jego częste awarie.

Nie rozumiem dokładnie,gdzie mam dokonać owego uszczelnienia?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Jankes

"CyberNet" - jak można powiększyć twoje zdjęcia z wymiany tych wtrysków?? Można na e-maila je dostać?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Tiarek

Witam

Wie ktoś może jak przeczyścić wtryski?

Komputer wykazał błąd 3ciego i chciałbym go jakoś samodzielnie reanimować oraz pozostałe lekko przemyć jak już mam okazję.

Niestety nie ma u mnie w okolicy zakładu co regeneruje benzyniaka, jedynie diesla.. ;/

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
wenpi
Wiele osob sie pytalo o to jak wymienic wiec wstawiam ten o to temat. Milego czytania i obyscie tego nigdy nie musieli robic :)))

Wymiana wtryskiwacza paliwa w silnikach typu TU (zdjęcia robione przy udziale silnika o kodzie HFX).

Zaczynamy od weryfikacji, który wtrysk jest uszkodzony. Do tego potrzebny będzie nam stetoskop. Jeżeli nie posiadamy stetoskopu, to najlepiej będzie na początek wymienić wtrysk znajdujący się tuż pod dyszą spryskiwacza. Płyn do spryskiwaczy lub/i woda kapie w okolice pierwszego wtryskiwacza od prawej strony samochodu powodując jego częste awarie. Rozwiązaniem tego problemu jest zamontowanie wygłuszenia maski (koszt w ASO około 130 PLN + spinki) lub zaklejenie dziur wokół dyszy silikonem.

pict04596lr.th.jpg

Aby dokonać sprawdzenia, należy przyłożyć końcówkę stetoskopu kolejno do wszystkich wtryskiwaczy i wysłuchać różnice. Prawidłowa praca wtryskiwacza objawia się harmonijnym stukiem. Brak tego dźwięku oznacza uszkodzony wtryskiwacz. Uruchamiamy silnik i słuchamy.

Jeśli uslyszymy nieprawidłową pracę jednego lub więcej wtryskiwaczy przystępujemy do wymiany.

pict04601ja.th.jpg

Zaczynamy od potrzebnych narzędzi. Do wymiany wtryskiwacza potrzebne będą:

klucz 10mm na przedłużce

klucz typu torx 30

śrubokręt płaski mały.

pict04587bv.th.jpg

Następnie należy zdemontować cewkę zapłonową. Zdejmujemy przewód odmy poprzez naciśnięcie żółtych elementów (1) i ściągnięcie, w kierunku od pokrywy dekla, zaworów oraz rury powietrza. Odkręcamy dwie śruby mocujące (3) i zdejmujemy ostrożnie kostkę (2).

pict04459su.th.jpg

Odkręcamy element mocowania listwy wtryskowej. Należy odkręcić nakrętkę (4) oraz poluzować nakrętkę (5) i wyjąć blaszkę.

pict04488zs.th.jpgpict04501kz.th.jpg

Odkręcamy dwie śrubki mocujące listwę do głowicy.

pict04474vq.th.jpg

Chwytamy za wtryskiwacze i po kolei wyciągamy z głowicy starając się, aby wtryskiwacze nie wyskoczyły z listwy.

Wyciągamy zabezpieczenie wtrysku.

pict04497lg.th.jpg

Odpinamy kostkę poprzez rozchylenie metalowego drucika po obydwu jej stronach i zsunięcie jej.

pict04519if.th.jpg

pict04523mp.th.jpg

Następnie wysuwamy uszkodzony wtryskiwacz z listwy.

!!! Uwaga !!!

Może polecieć paliwo.

pict04534ps.th.jpg

Zakładając nowy wtryskiwacz pamiętaj o uprzednim nasmarowaniu gumek np. olejem (ułatwi montaż) i uważaj aby nie zabrudzić od środka wtryskiwacza. Po założeniu wtryskiwacza należy ostrożnie założyć blaszkę zabezpieczającą tak, aby wskoczyła na swoje miejsce, tzn. na wcięcie wtryskiwacza oraz na zgrubienie na listwie wtryskowej.

pict04577uu.th.jpgpict04553ou.th.jpgpict04563wj.th.jpg

Aby zakończyć wymianę wtryskiwacza wykonujemy wszystkie kroki w odwrotnej kolejności.

Po całej operacji należałoby wykasować kody błędów silnika.

Podziękowania dla:

Gilbi za udostępnienie samochodu

Tummi i Fidela za ocenę i poprawki.

dlaczego ja tych zdjęć nie widzę

---------- Po chwili dodano... ----------

Wiele osob sie pytalo o to jak wymienic wiec wstawiam ten o to temat. Milego czytania i obyscie tego nigdy nie musieli robic :)))

Wymiana wtryskiwacza paliwa w silnikach typu TU (zdjęcia robione przy udziale silnika o kodzie HFX).

Zaczynamy od weryfikacji, który wtrysk jest uszkodzony. Do tego potrzebny będzie nam stetoskop. Jeżeli nie posiadamy stetoskopu, to najlepiej będzie na początek wymienić wtrysk znajdujący się tuż pod dyszą spryskiwacza. Płyn do spryskiwaczy lub/i woda kapie w okolice pierwszego wtryskiwacza od prawej strony samochodu powodując jego częste awarie. Rozwiązaniem tego problemu jest zamontowanie wygłuszenia maski (koszt w ASO około 130 PLN + spinki) lub zaklejenie dziur wokół dyszy silikonem.

pict04596lr.th.jpg

Aby dokonać sprawdzenia, należy przyłożyć końcówkę stetoskopu kolejno do wszystkich wtryskiwaczy i wysłuchać różnice. Prawidłowa praca wtryskiwacza objawia się harmonijnym stukiem. Brak tego dźwięku oznacza uszkodzony wtryskiwacz. Uruchamiamy silnik i słuchamy.

Jeśli uslyszymy nieprawidłową pracę jednego lub więcej wtryskiwaczy przystępujemy do wymiany.

pict04601ja.th.jpg

Zaczynamy od potrzebnych narzędzi. Do wymiany wtryskiwacza potrzebne będą:

klucz 10mm na przedłużce

klucz typu torx 30

śrubokręt płaski mały.

pict04587bv.th.jpg

Następnie należy zdemontować cewkę zapłonową. Zdejmujemy przewód odmy poprzez naciśnięcie żółtych elementów (1) i ściągnięcie, w kierunku od pokrywy dekla, zaworów oraz rury powietrza. Odkręcamy dwie śruby mocujące (3) i zdejmujemy ostrożnie kostkę (2).

pict04459su.th.jpg

Odkręcamy element mocowania listwy wtryskowej. Należy odkręcić nakrętkę (4) oraz poluzować nakrętkę (5) i wyjąć blaszkę.

pict04488zs.th.jpgpict04501kz.th.jpg

Odkręcamy dwie śrubki mocujące listwę do głowicy.

pict04474vq.th.jpg

Chwytamy za wtryskiwacze i po kolei wyciągamy z głowicy starając się, aby wtryskiwacze nie wyskoczyły z listwy.

Wyciągamy zabezpieczenie wtrysku.

pict04497lg.th.jpg

Odpinamy kostkę poprzez rozchylenie metalowego drucika po obydwu jej stronach i zsunięcie jej.

pict04519if.th.jpg

pict04523mp.th.jpg

Następnie wysuwamy uszkodzony wtryskiwacz z listwy.

!!! Uwaga !!!

Może polecieć paliwo.

pict04534ps.th.jpg

Zakładając nowy wtryskiwacz pamiętaj o uprzednim nasmarowaniu gumek np. olejem (ułatwi montaż) i uważaj aby nie zabrudzić od środka wtryskiwacza. Po założeniu wtryskiwacza należy ostrożnie założyć blaszkę zabezpieczającą tak, aby wskoczyła na swoje miejsce, tzn. na wcięcie wtryskiwacza oraz na zgrubienie na listwie wtryskowej.

pict04577uu.th.jpgpict04553ou.th.jpgpict04563wj.th.jpg

Aby zakończyć wymianę wtryskiwacza wykonujemy wszystkie kroki w odwrotnej kolejności.

Po całej operacji należałoby wykasować kody błędów silnika.

Podziękowania dla:

Gilbi za udostępnienie samochodu

Tummi i Fidela za ocenę i poprawki.

dlaczego ja tych zdjęć nie widzę

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
rado4k

Zdj powygasały

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
wenpi

Właśnie wymieniłem wtryskiwacz oczywiście nawalił ten pod spryskiwaczem do szyb. Robiłem to pierwszy raz i nie był to trudne. Trochę poczytałem na tym forum i udało sie, wniosek prosty warto czytać wasze wypowiedzi są bardzo pomocne, Kto jeszcze sam nie wymienił a sie boi to zrobić głowa do góry na pewno sie uda. Muszę nadmienić, że wymieniałem wtryskiwacz 2 lutego pod gołym niebem temp 5 stopni więc jeżeli ktoś ma garaż to narzędzia i do przodu. Dziekuję-- niedługo biorę sie za zawieszenie i też tego nigdy nie robiłem ale czytam wasze posty i już wiem jak to wszystko co zamierzam zrobić

Piotr W.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
xfg

Mam problem z wyciągnięciem listwy z wtryskiwaczami. Problem sprawia mi blaszka zaznaczona na zdjęciu na czerwono. Czy ktoś mi może powiedzieć, którą śrubkę mam poluzować aby listwa wyszła?

http://postimg.org/image/vr7gfgp27/

I jeszcze pytanie odnośnie numeracji wtrysków. Czy dobrze zaznaczyłem na zdjęciu wtrysk 1 i 4, czy raczej numerowane są odwrotnie?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
wenpi
Mam problem z wyciągnięciem listwy z wtryskiwaczami. Problem sprawia mi blaszka zaznaczona na zdjęciu na czerwono. Czy ktoś mi może powiedzieć, którą śrubkę mam poluzować aby listwa wyszła?

http://postimg.org/image/vr7gfgp27/

I jeszcze pytanie odnośnie numeracji wtrysków. Czy dobrze zaznaczyłem na zdjęciu wtrysk 1 i 4, czy raczej numerowane są odwrotnie?

to jet śruba z nakrętką lekko poluzuj i wychodzi, przynajmniej w mojej 206 tak jest

to jet śruba z nakrętką lekko poluzuj i wychodzi, przynajmniej w mojej 206 tak jest

mam nadzieję, że sie Ci sie uda. Napisz po wszystkim

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
xfg

mam nadzieję, że sie Ci sie uda. Napisz po wszystkim

Super. Udało się :ok Faktycznie nietrudna sprawa.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Plegbaris

Nie ma to jak pompa wtryskowa bosch powiem wam że warto sobie ogarnać takie bo są solidne.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
spidi889

Witam, mógłby ktoś wrzucić ponownie te zdjęcia. Jestem zielony a chciałbym samemu to ogarnąć.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
pablo83cx

Ja w swom to sie niezle nakombinowalem zeby je wyjac

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Longbow

Jak masz taki sam to będzie pasować

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
marcinm84

?????????

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
airwolff

Witam czy może ktoś dorzucić zdjęcia do tego pierwszego postu bo już wygasły a czeka mnie wymiana wtryskiwacza w żony Peugeocie. Z góry dziękuję.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
amper6

Dawno się udzielałem na forum ale tak przy okazji napiszę. Wczoraj, podczas powrotu z pracy, przy mocniejszej przygazówce, poczułem w trakcie jazdy delikatne wahnięcia mocy, dosłownie na oparciu fotela. Myślę cewka, w końcu trzy lata od wymiany na włoską. Od rana wymiana cewki na starą (ale sprawną z pewnym mankamentem), potem nowe świece. Szlag! Na bank wtrysk. Wypiąłem wtyczkę od wspomnianego pierwszego wtrysku od strony koła pasowego i objaw ten sam. Na bank wtrysk jak nic dlatego wziąłem się za wybebeszanie listwy wtryskowej coby obejrzeć wszystkie i pomierzyć opór na wyprowadzeniach. Zasilanie wtryskiwacza sprawdziłem jeszcze zanim wypiąłem wszystko nad listwą - podpiąłem miernik i sprawdziłem napięcie po rozruchu. Wszystkie wtryskiwacze na "kanał" i wszystkie trzy mają 13.6 Ohm a ten felerny nic, zero kompletne. Wcześniej sprawdziłem go napięciem i próbowałem przedmuchać dla pewności. Szkoda tylko, że nie zrobiłem dokumentacji ale ze strachu przed deszczem wolałem nie wyciągać głowy spod maski.

Pozdrawiam!

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta