Jump to content
mati102

Wymiana całego kompletu sprzęgła

Recommended Posts

mgr

kolego co do sprzęgła to wymień cały komplet miałem takie same objawy tylko że u mnie okazało się jeszcze że do wymiany mam tulejkę wałka skrzyni czy coś takiego i po tej operacji było już cicho nic nie hałasowało

Simmi

Podepnę się pod temat.

Szykuje mi się wymiana sprzęgła w moim 2.0 HDi, założę pewnie części LUK'a i mam pytanie. Jak najlepiej się do tego zabrać, żeby było jak najmniej z tym roboty? W sensie co po kolei odkręcać. :D

uszaty69
Szykuje mi się wymiana sprzęgła w moim 2.0 HDi, założę pewnie części LUK'a i mam pytanie. Jak najlepiej się do tego zabrać, żeby było jak najmniej z tym roboty? W sensie co po kolei odkręcać.

Ty tak na serio?

Simmi

Przecież nie oddam tego do mechanika :D

zbyniu

sama w sobie wymiana sprzegal jest dosc prost,ale dobrac sie do skrzyni i ja wywalic to jest problem.

najpierw odkrecasz lewa oske odkrecasz kolo wyciagasz piaste zeby wyjac polos z przegubem,raczej da rade odkrecic tylko wahacz,nie pamietam bo tego dawno nie robilem.

podstawiasz lewarek pod silnik odkrecasz podszuka przy skrzyni i odkrecasz wszystkie sruby trzymajace ja do silnika,jak juz odkrecisz to musisz wyszarpac ja zeby wyszla prawa poloska,po tej operacji skrzynia powinna byc twoja.

odkrecasz docisk i wyciagasz go z tarcza,pamietaj zeby tez wyciagnac lozysko oporowe ze skrzyni.

zakladasz nowa tarcze z dociskiem i dokrecasz na poczatek na 2 sruby po przekatnej,tak abys mogl manewrowac tarcza,caly myk polega na tym zeby wycentrowac tarcze to otworu w kole zamachowym czy tam do walu,ja uzywam zazwyczaj nasadki pasujacej z przedluzeniem bo nie mam specjalnych kolkow centrujacych,ogolnie jak nie wycentryjesz tarczy to nie wlozysz walka od skrzyni w tarcze.

po wycentrowaniu skrecasz wszystko do kupy,dobrze jest miec klucz dynamometryczny i dokrecic je z odpowiednia sila,bo sruby moga sie odkrecic,jezeli nie masz to uzyj jakiegos kleju do srub.

i ogolnie skrecasz wszystko do kupy teraz,uwazaj bo nawet przy wycentrowanej tarczy frezy na walku moga nie wejsc w tarcz sprzegla i czasem trzeba ruszyc przegubami lekko zeby sie walek ruszyl i wskoczyl na frez,a no i pamietaj zeby wlozyc lozysko oporowe na miejsce.

skrecasz do kupy cala reszte i smigasz z nowym sprzeglem

nie mam pojecia jak wyciagnac u ciebie zabieraki,stawiam ze sa na wcisk,sam musisz

pokombinowac.

spusc olej ze skrzyni wczesnie chyba ze lubisz taplac sie w oleju:P

jezeli jakis punkt ci nie pomaga pytaj smialo zawsze postaram sie pomoc

dziekuje zbyniu

Simmi

Dzięki za dość wnikliwy opis. Myślałem, że będę musiał cały silnik wyciągać. Pozostałe czynności jak np. centrowanie tarczy są mi jasne, zmieniałem już sprzęgła w kilku traktorkach i jakoś śmigają :)

zbyniu

no w traktorze to jest na odwrot bo skrzynia to rama i trzeba wyciagac silnik:)

Simmi

W Renault jest rama ;)

mati102

No tak, ja do tej pory na LUKu jeżdżę i jest ok. Chociaż inaczej być nie mogło jak od wymiany przejechane tylko 30tys km.

acius
Witam,

Od kilku miesiecy slysze dziwne dzwieki z przodu, po wcisnieciu sprzegla jest cisza. Mechanik mowi ze to ŁOZYSKO OPOROWE. I proponuje zakup calego kompletu sprzęgła i wymiane. Co o tym myślicie? Może to być cos innego? Jakiej firmy polecacie komplet sprzęgła mysle o VALEO chyba bedzie najlepsze bo jeszcze LUK wchodzi w grę.

Jestem pierwszym wlascicielem przejechane 73tys km. coś szybko to padło... co myślicie ?

witam

mechanik ma rację ale jeśli sprzęgło się nie slizga to jeszcze polata chwilę. Osobiście wymieniłem na LUK_a i jestem zadowolony bez praoblemu

Janusz1973

Zbyniu jeżeli chodzi o wiekszość ciągników rolniczych zwłaszcza polskich lub rosyjskich to wymiana sprzęgła w nich trwa krócej niż w peugeocie 206 HDi gdzie naprawde jest mało miejsca pod maską.Ciągnik rolniczy normalnie rozpoławiasz na specjalnym wózku.Silnik z przodem odjezdża od skrzyni i sprzęgło jest na wierzchu.Inna sprawa to ciągniki z automatyczną skrzynią biegów np.John Deere ze skrzynią Power Shift-to już tylko serwis i oby oni naprawe wykonali dobrze.

Simmi

Szkoda tylko że temat traktorów nie dotyczy, bo i z Power Shift'em w Renault sobie poradziliśmy na warsztacie :)

Gibbs

ja mam zamontowanego takiego luka - sprzęgło i jestem bardzo zadowolony, wymieniłem bo w starym tarcza sie slizgala no a teraz dziala pieknie

milky

Też do tej pory korzystałem ze sprzęgła, które podrzucił kolega. Dużo dobrego słyszałem o sprzęgle firmy Sachs. Tylko z cenami różnie - sprzęgło Sachs, nigdzie taniej nie znalazłem po sklepach internetowych a do allegro zwyczajnie zaufania nie mam.

unimorek

Wczoraj wymieniłem sprzęgło na LUK - 405 zł, do tego poszła jeszcze łapa sprzęgła. Działa wyśmienicie. Chociaż jak to w 206 biegi wchodzą jak chcą...

adrian_75
Wczoraj wymieniłem sprzęgło na LUK - 405 zł, do tego poszła jeszcze łapa sprzęgła. Działa wyśmienicie. Chociaż jak to w 206 biegi wchodzą jak chcą...

Ile kosztowała cię wymiana łapy sprzęgła? Dużo z tym roboty jest?

unimorek

Łapa w ASO (113 zł)

Komplet sprzęgło (405 zł)

Robocizna 300 zł

do tego doszła wymiana uszczelniacza na wale od strony skrzyni biegów...

p.s. brak słów, ale teraz czuje, że to auto jeździ :)

adrian_75
Łapa w ASO (113 zł) ....QUOTE]

Dużo roboty jest z wymianą samej łapy sprzęgła (koszta robocizny), czy trzeba się przy tej okazji do sprzęgła dobierać. Jestem świeżo po wymianie kompletu sprzęgła ale niestety sprzęgło nadal jest twarde (się w sumie przyzwyczaiłem). Mam anglika po przekładce i się zastanawiam czy wymienili tę łapę sprzęgła jak przerabiali (w wersji angielskiej jest trochę inna - podobno krótsza).

JohnnyB
Łapa w ASO (113 zł) ....QUOTE]

Dużo roboty jest z wymianą samej łapy sprzęgła (koszta robocizny), czy trzeba się przy tej okazji do sprzęgła dobierać. Jestem świeżo po wymianie kompletu sprzęgła ale niestety sprzęgło nadal jest twarde (się w sumie przyzwyczaiłem). Mam anglika po przekładce i się zastanawiam czy wymienili tę łapę sprzęgła jak przerabiali (w wersji angielskiej jest trochę inna - podobno krótsza).

Nie potrafię Ci powiedzieć ile to pracy, jutro mogę się zapytać kumpla, który mi tę nieszczęsną łapę wymieniał (też przekładany anglik).

Radzę jednak to zrobić szybko, bo u mnie przy twardym sprzęgle 2 linki poszły, a szkoda kasy. Po wymianie łapy sprzęgło chodzi leciutko i radość z jazdy sużo większa.

unimorek

U mnie chodzi miękko. Tylko mam czasem problem z drugiem biegiem jak chce za szybko zmienić na dwójkę...

jimmy

Nie potrafię Ci powiedzieć ile to pracy, jutro mogę się zapytać kumpla, który mi tę nieszczęsną łapę wymieniał (też przekładany anglik).

Radzę jednak to zrobić szybko, bo u mnie przy twardym sprzęgle 2 linki poszły, a szkoda kasy. Po wymianie łapy sprzęgło chodzi leciutko i radość z jazdy sużo większa.

Więc jak to jest z ta wymianą łapy sprzęgła da się to samemu zrobić w miare mozliwości, trzeba ściągać skrzynię biegów ? Albo jaki to koszt robocizny orientacyjnie... ?

hadeu

Jeśli ci chodzi wyelimnowanie drgań przy ruszaniu, to raczej stawiam na waldliwy nowy docisk. Łapa ci nic nie da. Jak ci wcześniej pisałem założyłem wszystko nowe komplet sprzęgła LuK + nową łapę [oryginał z ASO] i podczas powolnego ruszania na półsprzęgle mam lekkie drgania. Druga możliwość to lekko zatłuszczona powierchnia tarczy docisku, tarczy sprzegła albo koła zamachowego , jest jeszcze kilka innych rzeczy rzadziej występujących. Mam fajny dokument w pdf o możliwych wadach sprzęgieł z firmy LuK, tam jest wszystko opisane. Jeśli komuś potrzebne mogę przesłać na miala. Proszę o kontakt PW.

arturartur24

Witam ja kupiłem zestaw sprzęgła Vleo Clasic jednak mam kłopot bo na tarczy nie pisze która strona od strony skrzyni , jest tylko napis made in korea:( Jutro chciałem wymieniać jednak nie chce źle założyć tarczy

michal 30

wszystko fajnie tez jestem w trakcie wymiany sprzegła tylko utknołem na prawej półosi mianowicie jest tam łozysko które nie chce mi zejsc co rooobbbiiiććććć???? Pomocy licze na was forumowicze

Temat zamkniety