Jump to content

"Dostawa pod wskazany adres" - definicja, zamocowanie prawne?

Recommended Posts

Bez bawełny: co powinienem rozumieć pod pojęciem "dostawa pod wskazany adres" w kontekście dostawy przesyłki przez kuriera/dostawcę towaru?

Pytam konkretnie o przypadek mieszkania w bloku czyli np. ul. Jakaśtam X/y.

Czy dostawca ma prawo potraktować jako adres dostawy drzwi do budynku "X", czy może ma obowiązek dostarczenia (fizycznego umieszczenia przesyłki) przy drzwiach określonych parametrem "y"?

Jakieś umocowanie prawne jeśli takowe istnieje.

Z góry dzięki za pomoc.

Z tego co wiem, dostawcy mają obowiązek donieść paczuszke pod drzwi "y" do określonej wagi ( niestety nie pamiętam ile .. CHYBA do 15/20 kg ? ). Gdzieś to w regulaminach firm kurierskich jest.

Guest Pawełkowy

Chodzi Ci pewnie o to, że kurier przywiózł Ci coś dużego i nie chciał Ci tego wnieść na 4 piętro bo był sam? :) Przesyłkę powinien Ci dostarczyć pod same drzwi. Jako że mój bardzo dobry znajomy miał kiedyś sklep z materacami to co chwilę dostawał skargi na kurierów, że donosili paczki tylko np pod drzwi klatki, a później radź sobie sam niestety. Napisz może dokładnie o co chodzi.

Tak nat, ma obowiazek ale do pewnej MASY paczki, tak jak napisałem. Musi być wszystko zgodnie z BHP, a nie że jeden chłop dźwiga na czwarte piętro 70 kg paczke ;)

Tak nat, ma obowiazek ale do pewnej MASY paczki, tak jak napisałem. Musi być wszystko zgodnie z BHP, a nie że jeden chłop dźwiga na czwarte piętro 70 kg paczke ;)

dokładnie tak jest, musisz to jeszcze sobie doczytać właśnie w regulaminach, natomiast już dawno przepisy się unormowały, chociażby tak jak na budowach wprowadzono worki 25kg, bo przepis mówi że nie możesz brać sam powyżej 30 kg

Guest Pawełkowy

Dlatego proszę Cobrę by wyjaśnił w czym rzecz, jeszcze wracając do tego co pisałem o skargach do kumpla odnośnie kuriera - kurier zawsze wychodził bez szwanku :]

Dlatego proszę Cobrę by wyjaśnił w czym rzecz, jeszcze wracając do tego co pisałem o skargach do kumpla odnośnie kuriera - kurier zawsze wychodził bez szwanku

No w sumie sie nie dziwie, targal bys sam materac na np 4 pietro?

eryq_2008
elfik, ta ale gips nadal pakują po 40kg :)

wtedy musi byc 2 chlopa do takiego worka ;) Napewno sa odpowiednie przepisy do jakiej wagi moze wnosic, raczej 30 kg to max

W DPD jest tak, że kurier ma obowiązek dostarczyć pod drzwi coś co waży do 31,5 kg, powyżej tego wystawia z auta i nie ma obowiązku tego nigdzie więcej targać. Wyjątek stanowi tzw. przesyłka z wniesieniem, wtedy trzeba wtargać pod drzwi.

Ach, wagę paczki można jeszcze policzyć z równania:

(wysokość * szerokość * długość (w cm))/6000

Z wyniku tego równania wychodzi waga w gabarytach, jeśli przekracza ona 31,5 kg jak wyżej :D.

Czyli dla takiego materaca 150*200*20/6000 waga gabarytowa wynosi nie mniej nie więcej jak 100 kg :)

waga rzeczywista + waga gabarytowa i pozamiatane w tym temacie. Dużo również zależy od regulaminu danej firmy. Zwróccie uwagę że listonosz dużych paczek tez nie nosi, wrzuca tylko awizo do skrzynki :)

Pytam bo z tego co wiem przepisy, o których piszecie dotyczą sytuacji w której klient chce by kurier pozostawił paczkę w konkretnym miejscu, np. 10cm od taboreta w kuchni.

Mi konkretnie chodzi o meble.

Skoro zamawiam pod adres ul. Jkaśtam X/y to czekam na odbiór w drzwiach X/y.

Skoro sofa jest zbyt ciężka by ją jeden człowiek wnosił to niech przyjedzie ich dwóch albo trzech. Takie jest moje stanowisko.

Dlatego pytam o umocowanie prawne by mieć argument w razie czego, lub odpuścić temat bo kurier ma rację i może towar postawić na chodniku przed klatką.

krejzRudy
Zwróccie uwagę że listonosz dużych paczek tez nie nosi, wrzuca tylko awizo do skrzynki
Małych też nie (koperty bąbelkowe, wielkość ~A5), bo ma to w doopie.

---------- Po chwili dodano... ----------

Mi konkretnie chodzi o meble.
Nie masz na zamówieniu napisane, czy jest z wnoszeniem, czy bez?

np. zamawiając coś w Leroy Merlin (albo to Obi było?), to było napisane "bez wnoszenia"

np. zamawiając coś w Leroy Merlin (albo to Obi było?)

To chyba w każdym markecie jest z meblami i sprzętem RTV, AGD. Na dole napisane jest zwykle "usługa transportu nie obejmuje wnoszenia towaru do budynku" Także, jeżeli zamówisz sobie TV 60 cali za kilkadziesiąt tysi to dostawca może to zostawić pod blokiem na chodniku.

Co do salonów meblowych, to w niektórych firmach jest możliwość zamówienia osób, które wniosą to gdzie chcemy, oczywiście za dopłatą. Sam kierowca nie ma nawet obowiązku ściągania towaru z auta.

Mi konkretnie chodzi o meble. Skoro zamawiam pod adres ul. Jkaśtam X/y to czekam na odbiór w drzwiach X/y. Skoro sofa jest zbyt ciężka by ją jeden człowiek wnosił to niech przyjedzie ich dwóch albo trzech. Takie jest moje stanowisko.

Kurier nie jest tragarzem. Ma przywieźć pod adres. Skoro jest to duza paczka, czesto podjezdza kurier "ciężarowy" i standard obsługi to tzw "burta-burta".

Kurier nie wnosi gabarytów do mieszkania.

Nie ma to przepisów - są regulaminy firm, które są tutaj zbieżne.

Małych też nie (koperty bąbelkowe, wielkość ~A5), bo ma to w doopie.

Mowimy o duzych paczkach - male to inna sprawa, zarowno jesli chodzi o listonoszy jak i kurierów :)

Co do salonów meblowych, to w niektórych firmach jest możliwość zamówienia osób, które wniosą to gdzie chcemy

Zgadza sie tylko jak mi gosc wyliczyl ile by wzieli za 4 meble (sredniej wielkosci) na 3 pietro, to skrzyknalem 3 kumpli wypilismy po piwku i sami to wtargalismy (chcieli 200 zl za samo wniesienie)

ania_i_krzys
waga rzeczywista + waga gabarytowa i pozamiatane w tym temacie. Dużo również zależy od regulaminu danej firmy. Zwróccie uwagę że listonosz dużych paczek tez nie nosi, wrzuca tylko awizo do skrzynki :)

Bo mu się do torby nie mieszczą i ma to w d...

Poza tym listonosze sprawdzają czy przesyłka mieści się w wymiarach aby weszła do skrzynki euro...

Po za tym - paczki jako paczki dostarcza inna firma...mająca umowę z pocztą...

---------- Po chwili dodano... ----------

Jak pracowałem w sklepie AGD, to sklep świadczył suługę "dowóz gratis" i klienci byli zdziwieni, że nie chciałem wnieść sprzętu do mieszkania...przecież dowóz gratis...każdy tłumaczy sobie jak chce...

• 11 years later...
Daniel323

Panie i Panowie,

Pomimo iż wątek dość stary - żądajcie zrealizowania opłaconej usługi transportu pod pierwsze drzwi klatki schodowej w bloku (niejednokrotnie jest to ogromne ułatwienie dla Was jeśli macie windę gdzie możecie wpakować coś ciężkiego) - jeśli nawet firma w której coś zamówiliście ma swój regulamin o dodatkowo płatnym wnoszeniu (np mebli) na któreśtam piętro do któregośtam lokalu mieszkalnego, to pozostawienie na chodniku przy dostawczaku rzeczy na ulicy/chodniku nie jest dostarczeniem towaru - czyli nie została zrealizowana usługa w pełni. Nawet jeśli to będzie piórko z tyłka bażanta lub 100kg cementu - dostawca powinien wręczyć/postawić przy kliencie towar przy samych drzwiach wejsciowych klatki schodowej - dbajcie o swoje dobro i pilnujcie rzetelnego zrealizowania usługi (waga produktu nie ma znaczenia - to w interesie dostawcy jest czym przywiezie i jak wyładuje cement/meble czy wspomniane piórko.