Skocz do zawartości
przemekdsxx

Wymiana klocki tył, tarcze

Rekomendowane odpowiedzi

przemekdsxx

Witam, szukałem na forum nie znalazłem. Czy ktoś może napisać jak to zrobić i ewentualnie podesłać jakieś foto. Szukałem w książce "sam naprawiam" ale tam są tylko bębny. Dzięki i pozdrawiam.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
przemekdsxx

No właśnie szczęki od tarczówek na przód inaczej są zbudowane niż te z tyłu i raczej jest różnica. :(

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Junk65

Zbudowane sa może i inaczej, ale zasada jest taka sama - klocek, tarcza... Filozofii nie ma.

Tak to wygląda w Nissanie Micra.

hamulcetylne.jpg

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
klocek84

Ja w swoim 1.6 mam tarcze z przodu i z tyłu. Ostanio zmieniałem klocki przód i tył na ATE. Przód sie prosto zmienia, ale z tylnymi jest taka różnica, że tłoczek trzeba wkręcić do środka, a nie wciskać jak dla przednich. Dodatkowo tłoczek ma takie rowki które trzeba spasować z wypustką na klockach.

pozdro

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
przemekdsxx

Dzięki właśnie o to mi chodziło, w takim razie wkręcę ten klocek a tak pewnie bym wciskał na siłę.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
klocek84
a tak pewnie bym wciskał na siłę.

No ja właśnie na początku wciskać zaczynałem ale nie dało rady, myślałem że aż tak zapieczone i przypadkiem go przekręciłem, tylko nie pamietam w którą stronę się nim kręci.

Przed tłoczkiem, trzeba wyciągnąć taką zawleczkę, a następnie wybić taki mały kątowniczek. Po tym można wyjąć stare klocki, wkręcić tłoczek i wsadzić klocki. Ten "kątownik" i wysztko na około niego radzę dobrze odrdzewić to dobrze wejdzie.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
przemekdsxx

u mnie były klocki wymieniane w lutym w 2010r. Chyba robił to sam poprzedni właściciel i wypadł mi 1 klocek na trasie i teraz muszę znowu komplet wymienić + zabezpieczenia ( te kątowniczki + zawleczki 40zł szok :/ )

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
klocek84
wypadł mi 1 klocek na trasie i teraz muszę znowu komplet wymienić + zabezpieczenia ( te kątowniczki + zawleczki 40zł szok :/ )

No na zawleczki trzeba uważać. Przed wymianą wszystko było zapchane brudem i sie trzymało, a po już było luźnawe.Ja zawleczki trochę rozgiąłem aby ciasno weszły.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
przemekdsxx

Podczas jazdy wypadł mi jeden klocek. Byłem zmuszony wymienić komplet + zabezpieczenia, które odleciało po jednej stronie.

Udało się a tutaj mały guide.

Użyte części:

- klocki ATE tył ( nr kat. 13.0460-3954.2)

- zestaw montażowy blokada dla klocków Delphi Lockheed ( nr kat. LX0080)

( kątowniczki dłuższe od tych, które były wcześniej, ale też zdają egzamin).

1-11.jpg

Rys.1. Zestaw montażowy

2-4.jpg

Rys.2. Zabezpieczenie z drugiego, sprawnego hamulca

1.Tłoczek dociskający klocki, należy dokręcić by wyciągnąć/włożyć klocki i zabezpieczenie.

3-2.jpg

Rys.3. Dokręcanie tłoczka

2. Z racji tego, że poprzedni właściciel użył do zabezpieczenia tylko tej małej zawleczki widocznej na Rys.2 musiałem wymyśleć lepszy sposób, by znów nie zgubić klocka...Dorzuciłem jeszcze jedną zawleczkę z zestawu montażowego.

4-1.jpg

Rys.4. Założone nowe klocki + zabezpieczenia

Został mi 4 elementy z zestawu montażowego( sprężyny tłumiące drgania wkłądek ciernych). Poszukałem w necie i znalazłem że Renault Megane I ma podobne hamulce. Tutaj skany z sam naprawiam. Nie maiłem wcześniej tych sprężyn tłumiących więc już nie będę na nowo rozbierał i je dodawał, jeśli w ogóle by pasowały...

5-1.jpg

Rys.5 Sprężyny tłumiące drgania wkładek ciernych

11.jpg

Rys.6. Podobne hamulce z Megane I

Teraz moje pytanie macie u siebie te sprężyny??

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
klocek84

Teraz moje pytanie macie u siebie te sprężyny??

Hej, ja mam te sprężyny, one są po jednej na klocek. Poszukam w domu, może mam jakieś zdjęcia to będzie łatwo to wyjaśnić. A zabezpieczenie też miałem jedno na koło.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
przemekdsxx

Czekam na fotki :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Sodekso

Dzwoiniłem dzis do NORAUTO

Wymiana tacz (brembo) i klocków (ferrodo) całkowiaty koszt 430 zł.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
PawelOknw

Chlopie przecież te sprężyny tlumiące których nie wsadzileś dociskają klocek do zacisku wlaśnie żeby nie wypadl.... Nie wiem kto Ci poradzil tak zlożyć klocki...

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
klocek84
Czekam na fotki :)

Tak jak już kolega odpisał, one trzymają klocki.

tak wygląda to od tyłu:

mocowaniel.jpg

a tak z boku:

moc2.jpg

jeszcze bardziej technicznie:

b3fk0d3c.gif

fotki w dużej rozdzielczości mogę wysłać na maila

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
przemekdsxx

Dziękuję o to mi chodziło, masz u mnie bro na zlocie :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
michalek86
Tak jak już kolega odpisał, one trzymają klocki.

tak wygląda to od tyłu:

mocowaniel.jpg

a tak z boku:

moc2.jpg

jeszcze bardziej technicznie:

b3fk0d3c.gif

fotki w dużej rozdzielczości mogę wysłać na maila

Możesz jeszcze raz umieścić te fotki?? W sumie te sprężynki mam założone, ale jakoś nie bardzo rozumiem w jaki sposób one trzymają klocek. Istotniejsza wydaje mi się ta blaszka z dwiema dziurkami. Czy jest jakaś różnica czy jest ona do góry czy na dole?? Dzisiaj wymieniłem jedną stronę bo właśnie klocki wypadły i nie widziałem jak ta blaszka była.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
btb

ciekawie dzieki za koplejne info

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Ad33

Odgrzeje kotleta czy na tym krzyzaku na tloczku nie ma znaczenia? Aby wypustka na klocku pasowała? 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Istreed

Trochę to nie po polsku ale rozumiem że chodzi Ci o to że czy dziura w tłoczku ma być obrucona tak żeby ten wypustek z klocka w niej siedział?

Tak, wkrecajac tloczek pod nowe klocki do środka ustawiasz go tak żeby to się wpasowalo ładnie i miało równoą powierzchnię pracy. 

Tak z innej beczki to ja tam się zastanawiam czy tam dało by się wsadzić jakiś inny normalniejszy zacisk w którym by dział ręczny i żeby to było p&p. 

Edytowane przez Istreed

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Ad33

Tloczek na powierzchni ma kształt krzyżaka rozumiem że nie ma znaczenia w które dokładnie nacięcia trafi klocek? Naradzie nie takie klocki mi sprzedali i jutro muszę jechać z klockiem na wzór... 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Ad33

Nie wiem czy z 207 nie będzie pasowal

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Ad33

Ok tylko klocki ktor zdjalem z auta maja obydwa wypustki a kupione tylko jeden na strone

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta