Jump to content

Egzamin prawko - porady ?

Recommended Posts

maciej_mw

Może temat niezbyt ciekawy, ale w przyszłym tygodniu mam egzamin na prawo jazdy. Ogólnie to jeżdżę samochodem(dotychczas na uprawnienach zdobytych dzięki obywatelstwu niemieckiemu), ale egzamin w Polsce to coś innego :)

Co mi poradzicie ? Brać jakieś uspokajacze ? Jestem osobą dość nerwową, ale dobrze radzącą sobie w stresie(dużo lepiej myślę :]).

Autko z jakim przyjdzie mi się zmierzyć to Clio III w WORD Kalisz(Poznań odpadł, bo w wakacje jazdy robiłem w domu i nie chcę tutaj zdawać).

Czekam na odpowiedzi :)

Też robiłem w Kaliszu 2 lata temu. Podejdź do tego na pełnym luzie, nie ma co się na darmo stresować. :) Dobrze słuchaj egzaminatora, bo lubią podpuszczać.

nie bierz zadnych uspokajaczy bo to jeszcze gorzej. Moga wpłysać na koncentrację. Tez mam niebawem egz ale kat. A. Luzuj i rob co do Ciebie należy. Powodzenia

OutSideR_22

witaj, moja dziewczyna ostatnio zdala za 1. razem.... w Legnicy, tez szybko sie denerwuje ale z tego co zauwazylem to najlepiej sluchac dokladnie tego co koles mowi i oczy dookola glowy :padaka

dasz rade, tym bardziej ze juz pewnie sporo jezdziles ;)

powodzenia :klubowy:14

maciej_mw

Po ukończeniu kursu w Polsce mogę powiedzieć, że tak naprawdę przygotowuje on do zdania egzaminu a nie do jazdy samochodem. Fakt faktem - łuk może się przydać, ale czy nie lepiej zrobić parę parkowań tyłem między samochodami "tyle o ile", sprawdzić czy ktoś umie jeździć, zachowuje się kulturalnie na drodze ? Mam mieszane uczucia co do przebiegu egzaminu. Jakoś mi to "zwisa", ale strasznie denerwuje bo łuk robię sposobem "na koło" tj ustawiam lusterko prawe troche niżej niż w jeździe miejskiej i patrzę gdzie mam linię. Potem przestawiam i wsio :]

krejzRudy
łuk robię sposobem "na koło" tj ustawiam lusterko prawe troche niżej niż w jeździe miejskiej i patrzę gdzie mam linię. Potem przestawiam i wsio
Jest to zakazane na egzaminie.

ja pamiętam jak instruktor mówił mi żeby być kulturalny, bo mój egzaminator jest na ten temat wyczulony. Pamiętam też jak wsiadłem do samochodu to od razu dostałem op...... i tylko przeprosiłem i tak za każdym razem kiedy on mnie ochrzaniał to ja przepraszałem:p a co do egzaminu to bez spinki trzeba podejść ale nie na konkretnym wyje....:P

maciej_mw

Zawsze jest ułamek szansy że najadę na linię. Umiem także z lusterkami na jazdę miejską, ale po co ryzykować. ;] Nie mam wysokiego wzrostu, więc tak szczerze to nawet na koło widzę jezdnię;]

Ja pamiętam swój egzamin, też miałem stracha, ale się udało za 1 razem.

Z lusterkami to tak nie ustawiaj... patrz na tył gdzie jest i słupek i cofaj... nie ma szans ze najedziesz.

Powodzenia.

maciej_mw

Ma ktoś może fotki jak powinny być ustawione lusterka albo mógłby zeskanować z jakiejś książeczki ? W mojej nie ma nic na ten temat, a opisy w necie mówią że mam widzieć prawy bok samochodu i pas ruchu(w Wordzie raczej będzie cięzko :P W Niemczech ustawiałem "na klamkę" ale nie wiem jak w PL się to robi i co powinienem widzieć.

krejzRudy

Lusterka ustawia się tak, by widać było kawałek samochodu (punkt odniesienia dla Ciebie) i .. tyle - reszta to droga, pobocze i inne.

maciej_mw

A nachylenie góra-dół ? W ogóle jak egzaminator może sprawdzić czy ja dobrze sobie lusterka ustawiłem ?

Pamiętaj o tym że egzaminator jest dla Ciebie a nie Ty dla niego. Jak powie Ci że masz powtórzyć manewr, to zapytaj się z jakiego powodu, bo masz do tego prawo i będziesz wiedział czego unikać. Płacisz za to grubą kasę, to tak jak kelner w restauracji, należy być dla niego bardzo miłym i kulturalnym ale wiedzieć za co się płaci :)

Jest to zakazane na egzaminie.
Pierwsze słyszę o czymś takim. Lusterka to Twoja indywidualna sprawa. Jaki przepis tego zakazuje? W jeździe miejskiej muszą być ustawione tak żeby było widać to co dzieje się na pasie obok i za samochodem.
Lusterka ustawia się tak, by widać było kawałek samochodu (punkt odniesienia dla Ciebie) i .. tyle - reszta to droga, pobocze i inne.
W każdej szkole udoskonalania jazdy powiedzą Ci że wcale nie musisz widzieć podczas jazdy obrysu samochodu.
Pamiętaj o tym że egzaminator jest dla Ciebie a nie Ty dla niego. Jak powie Ci że masz powtórzyć manewr, to zapytaj się z jakiego powodu, bo masz do tego prawo

oczywiście masz prawo , ale jak go zbyt zirytujesz to na bank cię obleje (a powód zawsze się znajdzie).

moja siostra miała taki przypadek , że przed rozpoczęciem jazdy egzaminacyjnej egzaminator zapytał się jej gdzie robiła kursy . gdy siostra odpowiedziała , uśmiechnął się pod nosem i na egzaminie wpędzał ją w takie manewry że nie było bata , oblała po 10 min.

Jak się stresujesz i masz wtedy większą koncentrację to plus dla Ciebie :) Uspokajacze nic nie dają tylko mogą zaszkodzić, będziesz wolniej reagował na sytuacje niż normalnie. Spokojnie na luzie zdasz, trzymamy kciuki :)

Chciałem jeszcze dopisać, że można przy takim ustawieniu lusterek/lusterka spodziewać się pytania "dlaczego", trzeba umieć uzasadnić dlaczego nam jest tak wygodniej.

oczywiście masz prawo , ale jak go zbyt zirytujesz to na bank cię obleje (a powód zawsze się znajdzie)
Trzeba pamiętać o tym żeby nie zadawać pytań w sposób nie miły przecież to też są ludzie i należy ich tak traktować. Jak do mnie by ktoś powiedział "Panie ale o co chodzi, przecież jest dobrze, co się nie podoba do diabła...!!!" to też bym nie był miły i próbował się odegrać :)
Trzeba pamiętać o tym żeby nie zadawać pytań w sposób nie miły przecież to też są ludzie i należy ich tak traktować.

noo. jak się zestresujesz bo gość zacznie ci jakieś manewry wymyślać , to na pewno będziesz dla niego miły. :P

Ja zdawałem również w Kaliszu w styczniu tego roku. Podstawa to się nie denerwować, wiem łatwo mówić:). Kładąc się spać na dzień przed egzaminem wyobraź sobie cały plac manewrowy, wszystkie manewry ( z miastem będzie trudniej, ale możesz spróbować). Mów sobie, że zdasz, bądź pewny siebie i zabierz ze sobą coś słodkiego baton lub czekoladę. Czasami trzeba się naczekać na swoją kolej.

Z autem obchodź się delikatnie, uważaj na wymęczone sprzęgło.

Ja stosując się do tego co tu napisałem zdałem za pierwszym razem:)

Pozdrawiam i życzę zdanego egzaminu, będę trzymał :kciuki.

maciej_mw

No niestety tylko u nas taka szopka, że szkoły nie uczą jeździć tylko uczą zdawać egzamin ;/ Dość sporo już zjeździłem bo około 15 tysięcy(dla was to może nie dużo, ale to głównie po Niemczech). W De nauka to po prostu jazda. Nie ma łuku, chęci udupienia, a na moim egzaminie nawet osoba egzaminująca starała się pomóc. No ... Się wyżaliłem ;]

Umówiłem się w innej szkole jazdy na łuk - 3 godziny tylko i wyłącznie placu ;]

---------- Po chwili dodano... ----------

Tak ogólnie, to dla Kaliszaków: zróbcie wreszcie rondo Nowy Świat-Częstochowska-Szlak Bursztynowy z PASAMI na jezdni i ZJAZDAMI jak dla ludzi ;]

Nie znam dokładnie Kalisza, więc trasy sobie nie wyobrażę. Wydaje mi się to nawet szkodzące, bo nie warto jechać na pamięć, a w sobotę ma być zmiana organizacji niedaleko WORDU ;]

krejzRudy
Pierwsze słyszę o czymś takim. Lusterka to Twoja indywidualna sprawa.
Niby tak, ale instruktor powiedział mi (nie pamiętam dokładnie, to już b.dawno było), że jak raz lusterka ustawię, to tak mają zostać - wiec jak ktoś sobie ustawi "na plac", to nie będzie już ich mógł zmienić.

Jeśli się mylę, proszę o poprawienie ;)

W każdej szkole udoskonalania jazdy powiedzą Ci że wcale nie musisz widzieć podczas jazdy obrysu samochodu.

Powiem więcej - lusterko wewnętrzne i lusterka zewnętrzne mają się uzupełniać a nie dublować.

Im szerzej ustawisz lusterko zewnętrzne (mniej widać/wcale nie widać obrysu samochodu) tym większe szanse, że zauważysz w nim kawałek samochodu, który ma przod na wysokości tylkego siedzenia Twojego auta. Szczególnie przydatne przy zmianie pasa.

Porównaj sobie co widzisz przez tylne lusterko, co przez boczne lusterka, a co przez boczne szyby, najlepiej ustaw je sobie tak, żeby zniwelować martwe pole widzenia. Najlepiej zasymulować sobie różne sytuacje ustawiając dwa auta (Twoje plus te ktore chcemy obserwować) na parkingu i spokojnie przeanalizować różne ułożenia obu samochodów.

Jeśli ktoś Cię puszcza, a ma pierwszeństwo to na to nie pozwól. Znajoma oblała bo jakiś gościu ją puscił na rondzie :| No i pamiętaj o takich drobnostkach jak kierunkowskazy, światła, bo często ludzie za takie rzeczy oblewają ;)

Ja podszedłem do prawka na pełnym luzie z podejsciem "zdam to zdam, nie zdam to nie zdam" No i za pierwszym razem nie duzo mi braklo, no ale niestety sie nie udało. Na kategorie B zdalem za 2 razem...

Ogólnie mialem 4 egzaminy i dzięki tym 4 egzaminom uzyskałem 3 kategorie :D

B, C, CE, oczywiscie pozwala to korzystac tez z kategorii T i BE

Wzbogacę się też o kategorię D, ale to niestety dopiero po 5 kwietnia, bo wczesniej niz 21 lat nie dopuszczają na tą kategorię ... :/