Skocz do zawartości
kelly

Tarcze - tabela zastosowań + usprawnienie hamulców

Rekomendowane odpowiedzi

kelly

Tabela zastosowań tarcz hamulcowych w modelach peugota - wersje fabryczne. Moze być pomocna w doborze seryjnch tarcz jak i przy modyfikacjach układów hamulcowych. PSC poleca Brembo, Mikoda, EBC, Zimmermann.

Opis:

- model ( no to wiemy)

- parametry ( to tez wiemy)

- rocznik ( hmmm o wiek sie nie pyta .. przynajmniej kobiet :P )

- tarcze przednie

- tarcze tylne

- part numer ( numer w katalogu brembo )

- średnica tarczy w mm

- TH ( grubośc tarczy nowej )

- TH min ( moment kiedy już trzeba je zmienić )

- A ( odsadzenie )

- B ( otwór środkowy )

- C ( ilosc srub )

- moment dokręcania Tightening torque (daNm)

Dane pochodzą z zasobów Maxi :) ;-)

tabi1.jpg

tabilo2.jpg

tabi3JPG.jpg

tabi4JPG.jpg

tabi5JPG.jpg

tabi6.jpg

tabi7.jpg

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
el Generale

Mam pytanie: czy moglbym wrzucic te tabelki na nasze forum 405? Pytam, zeby nie bylo potem ze bez pytania czy cus :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
PUG MAXI

Służe oryginałem w Exelu. Pisz na @ lub prv.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
AniracK

super, i sa tez wymiary do 306 Cab lalalala, a wlasnie przybierzamy sie do zakupu ;-) ;-) duze THXXXXX!!! ;-) ;-) ;-)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
kelly

DODATEK

Modyfikacje układu hamulcowego w rajdowym Peugeocie 206 XS 1.6 16V by Maxi :)

W samochodach biorących udział w Rajdowym Pucharze Peugeota aby poprawić skuteczność hamowania przy tak ekstremalnym użytkowaniu zastosowano następujący układ.

Tarcze przednie 266mm wraz z zaciskami, zostały zastąpione większymi 283mm z modelu 306 S-16. Odsadzenie zacisków i tarcz pasuje idealnie do piasty i łoża w 206, nie wymaga żadnych dodatkowych przeróbek. Uzyskano bardzo dużą siłę hamowania na przedniej osi. Aby zapobiec szybkiemu blokowaniu się kół zastosowano mniejsza pompę hamulcowa z modelu 206 1.1/1.4.

Ponieważ rajdy rozgrywane są na różnych nawierzchniach zastosowano regulowany korektor hamowania kół tylnych. Pomaga on kierowcy "ustawić auto lewą nogą" przed lub w zakręcie. Korektora tego typu raczej nie stosujemy w autach cywilnych. Rozmiar tarcz hamulców tylnych pozostał bez zmian.

Zmieniono oczywiście okładziny hamulcowe (klocki) z przodu i z tyłu na wyczynowe odpowiedniki. Każdy kierowca dobiera sobie indywidualnie twardość klocków według własnych upodobań na dany typ nawierzchni.

Na tak zwany "syf", czyli brudny mokry asfalt, szuter czy błoto najczęściej stosuje się produkty firm Pagid i Mintex. W takich właśnie warunkach produkty tych firm spisują się najlepiej. Na suche nawierzchnie polecane są Ferodo, EBC ale każdy kierowca ma swoje preferencje.

Podobne modyfikacje możemy wykonać także w samochodach cywilnych.

Polecam zmianę tarcz litych na wentylowane + zaciski. Jeżeli decydujemy się na zmianę rozmiaru tarcz hamulcowych pamiętajmy o odpowiednim dobraniu pompy hamulcowej. Do codziennej jazdy nie musimy zmieniać tylnych hamulców nawet jeżeli są bębnowe, ich siła hamowania jest całkowicie wystarczająca.

Tarcze hamulcowe nacinane i nawiercane. Nacinane tarcze hamulcowe doskonale odprowadzają gazy i pył który powstaje w procesie tarcia-hamowania. Ścina także zeszkloną powierzchnie klocka, odświeżając go. Nawiercane tarcze hamulcowe zdecydowanie szybciej chłodzą się niż tarcze lite czy nacinane. Otworki, podobnie jak nacięcia odprowadzają gazy i powodują szybszą wentylację tarcz.

Które lepsze? To zależy od preferencji kierowcy ale tarcze nacinane najczęściej stosowane są w rajdach, a nawiercane i nawiercano-nacinane w różnego rodzaju wyścigach.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
dziacial

Sie zainteresowalem i tam jest napisane ze 206SW 1.4 ma tarcze o grubosci ~20mm czyli takiej samej jak 2.0HDI co by znaczylo ze mam tarcze wentylowane. No wiec pobieglem na dowor sie upewniec, uciapalem lapki na czarno podczas obmacywania tarcz i cos nie wydaje mi sie zeby byly wentylowane.

I co z tym zrobic?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Janus

dziacial, a w dobrym miejscu szukałeś tych wentyli? :wink:

Najlepiej zrzucić koło i zobaczyc, ja nawet obfotografowałem przy okazji zmiany opon na letnie :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
dziacial

No ja lubie sobie w domku wjechac na kanal i pyzia od spodu poogladac co tam siedzi i jak wyglada. Tarcze widac dosc dobrze z takiej perspektywy i jestem prawie pewien ze to jest jaden kawalek metalu bez wentylacji, otworow, naciec, rowkowczy czegokolwiek bardziej zaawansowanego. I napewno nie ma 20mm.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
AniracK

nie trzeba sciagac zeby zobaczyc :)

wystarczy obmacac... tarcza wentylowana wyglada tak

|-|

|-|

|-|

|-|

(patrząc z góry ;) )

natomiast nie-wentylowana nie ma tych "wglebien" na srodku tylko jest jakby "lita" cała gładka, nic tam nie ma :)

| |

| |

| |

w srodku jest "wypełniona|

tyle wiem

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Janus

ja kanału niestety nie mam :P

Wentylowane wyglądają tak

a zwykłe tak ;)

P.S. Pozwolilem sobie uzyć czyjeś tarcze jako przykład :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
kelly

Anirack jestem pod wrazeniem pomysłowości twojego rysunku tarcz :) Doooobre ;-) ;-) ;-) ;-)

Janus dzięki za fotki, mogą być bardzo przydatne w tym topicu bo nie każdy widział na oczy tarczę wentylowaną i nie kazdy wie czym się rózni od zwykłej ;-) ;-)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Gierma

przyklad z tabeli:

206 1,4 HDI SW srednica tarczy: 274

206 1,6 16v SW : 274

Czy to chochlik?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Kasieńka

Super, wielkie dzięki! Właśnie za jakieś 2 miesiące czeka mnie wymiana tarcz :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
WILGA

jak zobaczyć tabelki?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
mista1979
jak zobaczyć tabelki?

podsyłam tu mozesz zobaczyc

klockihamulcowe.jpg

i patrzac od lewej to opis jest w pierwszym poście co i jak

myślę że się przyda

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Phantom

kotlet kdgrzebuję, ale zdjęcia wygasły- może ktoś wrzuci ponownie :?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
HaRRy

Siema need help a mianowicie potrzebuje wiedzieć jaki minimalna grubość tarczy na przód i tył do 206 s16 136KM nie wiem czy wszystko dobrze czytam z tej tabelki przód min ma 20 mm a tył co 6 mm ... czy wszystko dobrze skumałem czyli co 2mm tylko się tarcze maja prawo ścierać wiem ze ścierać powinny się przede wszystkich klocki ale nawet jeśli to co tylko 2mm trochę mało... ale to tylko moja laicka wiedza

POZDRAWIAM I DZIĘKUJE ZA POMOC

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Fidel
2mm tylko się tarcze maja prawo ścierać
Tak, zdecydowana większość tarcz ma dopuszczalną grubość tylko dwa milimetry mniejszą od grubości nominalnej. W przypadku 206, chyba wszystkie tarcze tak mają, 11->9, 22->20, itd.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
złoty

w tabeli nie widzę 206 1.6 HDI ... czy moze ktoś podać parametry dla wspomnianej jednostki?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Marcous

Podpinam się pod prośbę kolegi powyżej. Nikt nie zauważył posta, czy brak danych...?! ; o

Chyba, że ewentualnie 1.6 HDi ma mieć to samo co któryś inny model tylko który? Żeby wiedzieć czego się trzymać ; >

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
ptasznikos

266/22

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
HaRRy

pytanko dla wtajemniczony czy posada ktoś podobna tabelkę jak do tarcz tylko ze z klockami ponieważ w sklepie z częściami powiedzieli mi ze do s16 są dwa rodzaje klocków jedne do aut od 12.2000r. od 10.2001r. oraz od 11.2001r. do 11.2004r. i się zastanawiam bo zmiana była nieco wcześniej z tego co wynika z tarcz i nie chce kupić za małych a często już się spotkałem np w INTER CARS ze kupiłem od nich sprzęt niby do mojego auta ale dedykowane było do innego mimo iż konsultant zapewniał mnie ze to jest oki (a zwróciłem mu uwagę ze na opakowaniu pisze do 1.1 to powiedział że spokojnie zda egzamin chodzi o linkę sprzęgła) a wiec chciałbym wiedzieć czy wszystko będzie oki

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
aluland

Witam ja z pytaniem z bajki podobnej, odwiedziłem stację diagnostyczną i....słabe działanie tylnych hamulców, podjechałem pod sklep pytam o bębny, szczęki i w odp dostałem pytanie jaki system bosch czy inny. Jak rozpoznać bez rozbierania?, podjechałem w celu zdobycia informacji poglądowej o cenach cześci.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Phantom

Po vin w service box sprawdz

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
mim

aluland, napisz do zbyszek1975 - zna się na rzeczy ;)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta