Skocz do zawartości
ttomeck

206 RC wymiana wydechu - gdzie się podziała moc?

Rekomendowane odpowiedzi

Sparkling Cocktail

jest patent na sonde lambda.

1. wkładasz sonde w furkę. ------>_____________|

2. rurkę spawasz do wydechu.

3. kasujesz błąd

4. sonda bada powietrze a jednocześnie ma dobrą temperature bo jest przyspawana do wydechu..

Miałem to robić u siebie bo też miałem komunikat - ale sprzedałem 206

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
ttomeck
Z tym "Antipollution Fault" (+ "Cheek Engine") to normalka przy wymianach wydechu i innych przeróbkach dolotu, wylotu-czujniki wtedy warjują... Sam mam ten problem:/ Kasowanie komputera przez ściąganie klemy pomaga, a gdy zaczyna to przeszkadzać proponuję wykasowanie "czujnikowania"...;)

Bylem dzis na diagnostyce. Po podpieciu kompa objawil sie blad mowiacy o zuzyciu katalizatora - najwyrazniej odczyt z drugiej sondy byl nieprawidlowy. Blad zostal skasowany, kontrolka zgasla. Obawiam sie tylko, ze moc od tego nie powroci...

W kazdym badz razie umowilem sie na poprawki do wykonawcy wydechu. Mam nadzieje, ze po dlugim weekendzie uda sie im cos wykombinowac ;).

---------- Po chwili dodano... ----------

jest patent na sonde lambda.

1. wkładasz sonde w furkę. ------>_____________|

2. rurkę spawasz do wydechu.

3. kasujesz błąd

4. sonda bada powietrze a jednocześnie ma dobrą temperature bo jest przyspawana do wydechu..

Miałem to robić u siebie bo też miałem komunikat - ale sprzedałem 206

Wydaje mi sie, ze wlasnie cos takiego jest zastosowane w moim aucie. Na pierwszym zdjeciu w poscie wyraznie widac, ze druga sonda jest dosyc daleko od katalizatora i na dodatek jest umieszczona w rurce (na dodatek przyspawanej pod katem).

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
ttomeck

W końcu udało mi się wybrać do El-tec'u, gdzie poprawili mocowanie drugiej sondy lambda. Jak na razie błąd się nie pojawił ponownie :good.

Dodatkowo wymontowana została zwężka z ostatniego tłumika, która miała za zadanie zmniejszyć głośność. Efekt jej braku jest taki, że nie zrobiło się głośniej. Niestety, moc nie powróciła :placzka :

dafota.2.s5y1377889965v.jpg.sm206rc_3.jpg&th=7125

Cienka linia na wykresie to pomiar (poprzedni) ze zwężką, grubsza (świeży) bez zwężki.

Przeszukałem forum Peugeot Sport Club UK Forum (http://psooc.com/forum.php) i według Brytyjskich użytkowników 206 RC to samochód bardzo czuły na modyfikacje wydechu.

Większość opinii mówi o tym, że jedynie markowe wydechy (Scorpion, Supersprint) są rzeczywiście zestrojone pod ten motor i dają przyrost mocy. Natomiast wszystkie pozostałe w najlepszym przypadku nie pogarszają osiągów!

Najwyraźniej moja 206 także potwierdza tę prawdę :[ .

Edytowane przez ttomeck
uaktualnienie linkow

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
sebomaster

czyli przyrostów ni ma .. ale przynajmniej wydech kilka lat wytrzyma bez wymiany .. w końcu kwasówka :)

Co do wydechów El-Teca świetnie sprawdzają się w dieslach lub Hondach :) sprawdzone :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
krejzRudy
czyli przyrostów ni ma ..

A jedynie spadki ..

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
sebomaster

Jakby co dedykowany Supersprint do 206 RC mam w cenach:

środkowy - 1200zł

końcowy - 1800zł

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
ancymon

a kolektor do S16? :)

Jak masz pod ręką, to pokaż ceny do S16 :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
sebomaster

Coś w granicach 1900zł

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
As306
czyli przyrostów ni ma .. ale przynajmniej wydech kilka lat wytrzyma bez wymiany .. w końcu kwasówka :)

Co do wydechów El-Teca świetnie sprawdzają się w dieslach lub Hondach :) sprawdzone :)

A co masz pomiar przy dieslu na serii i na wydechu EL-TEC z widoczną różnicą ? inaczej to można sobie gdybać.....

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
sebomaster

Mam pomiar na mojej dupce ;) tylko jej wierzę :D

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
mac412

Na samym końcowym tłumika twój tył ma czucie?9_9

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
sebomaster

nie .. ale pełny przelotowy wydech 2,5" poczuł :D

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
ttomeck

Hmm... kilka lat wytrzyma, to pewne.

Tyle tylko, że układ wydechowy ma dobrze działać, a nie tylko ładnie wyglądać!

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
buziaczek1431

Byś pokazał swojego Rc-ka ;)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
ttomeck

W ramach poszukiwania utraconej mocy wybrałem się ponownie do El-tec'u. Pan Wojtek zaproponował poprawki i wykonał nowy ostatni tłumik, gdzie spaliny przechodzą przez niego tylko jeden raz - taki prawdziwy, prawdziwy przelot:

dafota.2.fq41377890115n.JPG.smrura_206.JPG&th=2308

Po wymianie tłumika i przejechaniu kilku kilometrów oraz wymianie oleju i filtrów wybrałem się ponownie (który to już raz...) na hamownię. Efekt pomiarów jest następujący:

dafota.2.h5t1377889964x.jpg.sm206rc_4.jpg&th=6492

Przybyło znowu kilka Nm oraz parę KM - jednak ciągle jest ich jednak mniej, niż na początku :cry.

Propozycja Eltec'u na wykazanie, że ich wydech nie psuje osiągów, to wykonanie ponownych pomiarów (na innej hamowni?) na seryjnym oraz sportowym wydechu. Tylko skąd wypożyczyć do takiego testu seryjny wydech od RC?

Edytowane przez ttomeck
uaktualnienie linkow

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Brzuch

Buziaczek ma zapasowy :P

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
uczeszsie

o bardziej miarodajną hamownię ciężko w warszawie..

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
krejzRudy

Dogadaj się z buziaczkiem i zamontujcie jego wydech i Ciebie i zrób hamowanko. Wtedy będziesz miał 100% pewności, że to wydech, bądź nie .. ;)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
arturd001

Patrząc na Twój ostatni tumnik wydaje mi się że mój seryjny jest nieco większy.

A może coś jeszcze jest nie dokońca sprawne np świece i dlatego brakuje tych 5 KM,?. Czy ktoś kto ma RC na tym forum sprawdzał swoje auto na hamowni i miało ono katalogowe parametry poza Tobą?

Ja swojego nie hamowałem i nie mam pewności ile kucy w nim drzemie :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
sebomaster

nie licząc Mastersa to tak :P

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
arturd001

Patrze na ostatnie zamieszczone zdjęcie i masz tam inaczej poprowadzoną rurę do końcowego tumnika? Dlaczego? Zwłaszcza że jest ona pod belką a nie przy podłodze?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Johny481

Ja jestem jednak w tej chwili ciekawy co by było bardziej opłacalne. Obecne rozwiązanie czy ASO/Supersprint/Remus. Tyle zachodu, bieganiny, pieprzenia sie, kasa pewnie tez leci za kazdym hamowaniem a mocy jak nie bylo tak nie ma.

Czy nie lepiej wydac wiecej hajsu, raz a porzadnie i miec swiety spokoj?

Szanuje decyzje, ze jednak El-tec, bo to nie by latwy wybor.

Ale wg powiedzenia oszczędny płaci podwójnie, powtórzyłbyś ten zabieg w El-tecu? :)

pozdrawiam :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
arturd001

Ja myślę że część przyczyny tkwi w katalizatorze i inaczej zamontowaje sondzie. Ale w końcu spadek mocy nie jest olbrzymi. Odczuwasz go jeżdżąc czy poprosto ta świadomość źle działa na Twoje postrzeganie :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
ttomeck
Patrząc na Twój ostatni tumnik wydaje mi się że mój seryjny jest nieco większy.

A może coś jeszcze jest nie dokońca sprawne np świece i dlatego brakuje tych 5 KM,?. Czy ktoś kto ma RC na tym forum sprawdzał swoje auto na hamowni i miało ono katalogowe parametry poza Tobą?

Ja swojego nie hamowałem i nie mam pewności ile kucy w nim drzemie :)

Aktualny tłumik jest i tak większy od poprzedniego - Eltec nie jest w stanie zrobić już większego (dłuższego). W wolnej chwili zmierzę tłumik, żeby wiedzieć jaką ma pojemność. Z tego, co pamiętam to seryjny ma około 20 litrów. Odczucia akustyczne są takie, że przy większym tłumiku częstotliwość rezonansowa przesunęła się w dół - tłumik trochę głośniej słychać przy niższych obrotach.

Przeszukiwałem to forum i nie znalazłem innego właściciela RC, który wybrał się z nim na hamownię i pochwalił wynikami :(.

Patrze na ostatnie zamieszczone zdjęcie i masz tam inaczej poprowadzoną rurę do końcowego tumnika? Dlaczego? Zwłaszcza że jest ona pod belką a nie przy podłodze?

Zgadza się, w orginale rura przechodzi nad belką. Jednak w seryjnym tłumiku wlot i wylot spalin są z jednej strony, a w moim obecnym wlot i wylot są po przeciwnych stronach. Eltec poprowadził rurę skośnie, żeby wyprostować przebieg wydechu i wyeliminować dwa zakręty 90 stopni.

Ja jestem jednak w tej chwili ciekawy co by było bardziej opłacalne. Obecne rozwiązanie czy ASO/Supersprint/Remus. Tyle zachodu, bieganiny, pieprzenia sie, kasa pewnie tez leci za kazdym hamowaniem a mocy jak nie bylo tak nie ma.

Czy nie lepiej wydac wiecej hajsu, raz a porzadnie i miec swiety spokoj?

Szanuje decyzje, ze jednak El-tec, bo to nie by latwy wybor.

Ale wg powiedzenia oszczędny płaci podwójnie, powtórzyłbyś ten zabieg w El-tecu? :)

pozdrawiam :)

Hmm... to jest rzeczywiście dosyć nietypowa sytuacja. Miało być lepiej, jak wyszło - każdy widzi... Wielki plus dla Eltecu za podejście do klienta, cierpliwie poprawiają w ramach tego co już zapłaciłem, więc jedyne utrudnienie to poświęcony czas.

Zgadzam się, że Supersprint/Remus to uznane światowe marki i ich produktów można być pewnym. Ale Eltec też nie jest firmą anonimową, na krajowym podwórku mają przecież swoją renomę.

Czy wybrałbym się do nich ponownie po wydech... Poczekajmy, aż obecna sytuacja wyjaśni się do końca, wtedy będzie można powiedzieć, czy wydech jest rzeczywiście źle zrobiony, tj. niedopasowany do silnika.

Ja myślę że część przyczyny tkwi w katalizatorze i inaczej zamontowaje sondzie. Ale w końcu spadek mocy nie jest olbrzymi. Odczuwasz go jeżdżąc czy poprosto ta świadomość źle działa na Twoje postrzeganie :)

Katalizator też został wymieniony. Obecny działa poprawnie (sprawdzane analizatorem spalin), ale ma większy przekrój i łatwiej przepuszcza spaliny. Moim zdaniem katalizator na pewno nie zatkał wydechu, mógł go tylko zbyt rozprężyć.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
sebomaster

El-Tec to uczciwy człowiek .. na pewno sprawa się wyjaśni na korzyść klienta :)

Poza tym jego układy wydechowe do tanich nie należą, więc nie ma tu mowy o oszczędzaniu!

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta