Jump to content

Odrestaurowanie roweru Wigry - potrzebna pomoc ludzi dobrej woli :)

Recommended Posts

Cześć Wam,

wiem, że to ani motoryzacyjny motyw, a tym bardziej związany z 206tką ale wielokrotnie pokazywaliście(pokazywaliśmy) że w każdej dziedzinie można na 206club liczyć.

Po krótce:

- chcę zrobić Ojcu niespodziankę na jego urodziny, a mianowicie - odrestaurować jego rower z lat młodości - Wigry (chyba nr 3).

Jako, że rower stoi ok 40 lat na strychu potrzebuje kilku nowych podzespołów.

O ile opony, dętki są ogólnodostępne w większości sklepów rowerowych, o tyle inne elementy już nie.

Potrzebne mi są:

- rączki (chwyty) - oryginalne z Wigry

- błotniki (te aluminiowe)

- siodełko

- naklejki oryginalne na ramę. Specjalnie wytłuszczony druk bo to jest mission impossible z tego co widzę.

Oczywiście na bieżąco przeglądam allegro i inne fora rowerowe ale jedna ciężko na konkrety.

Może ktoś z Was ma na strychu, w piwnicy czy gdzieś jeszcze indziej taki rower, który mu przeszkadza i łapie kurz.

Może chcielibyście podarować lub odsprzedać któreś z części? Nie muszą być stricte w/w. Każda część z tego roweru jest do przeanalizowania przeze mnie.

O wynikach prac będę informował i zamieszczał zdjęcia :)

P.S

Było o restaurowaniu Jawy to będzie i o Wigry :)

• Replies 111
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• Phantom

40

• uki

17

• krejzRudy

4

Masz zacięcie, szkoda że doptero treraz piszesz miałem taki ,ale wydałem rok temu kumplowi na wieś zabrał go sobie

Oj co to były za czasy jak się wigry 3 dostawało na komunię , chodzi mi o tą nowszą wersje wigry :)

Może to Ci pomoże http://allegro.pl/wigry-3-nowe-blotniki-aluminiowe-okazja-i2097550467.html

Ewentualnie tutaj jest dobry dawca :) cena niewielka a radość ojca bezcenna :)

http://www.24opole.pl/422574,Sprzedam-Rower_WIGRY_3_czesci_(2_kola_korba_tylny_blotnik).Cena_120_zl,ogloszenie.html

No tak mi zaświtało do głowy, że w formie humorystycznej na 60 urodziny dostanie jego pierwszy pojazd.

Odkąd żyję to mi mówi, że on go poskłada i będzie jeździć.

Jakoś do tej pory (czyli 25 lat) mu nie wychodziło, to "nie chciał Mahomet do góry to przyszła góra do Mahometa" :)

Pimp my bike :)

Nie stać mnie niestety na zafundowanie Mu wycieczki do ciepłych krajów, a tak przynajmniej do prezentu będzie mały "psikus" i motywator to jeżdżenia ze mną i moją kobietą na rowerze :)

W sumie, jak go zrobię tak jak mam w głowie to dam Mu mój rower, a ja będę śmigać na Wigry :)

maciexx123

haha Phantom i jego ukryte cele :P pochodzę jutro po wsi i popatrzę, jak coś mi się rzuci w oczy to pożyczę sobię i zrobię Ci fotki a potem wyśle ewentualnie :D

Guest mecenas

swietny pomysł... moj ojciec takiego ma tylko ze z przerzutka w rekojesci... zajebisty.. chyba zobie wezme na dojazdy do pracy :D

wydetalinguje i bedzie czad max

dzia phantom za pomysł

ogonek1989

ja chyba mam takie błotniki ale o ile pamiętam trzeba by je troche przywrócić do życia... ale z tego co wiem ja mam takie kańciate/trapezowe. Naklejki nie mam bo za łebka bawiłem się w Speedrower, i troche go "odpicowałem", później ramę skrzywiłem...Korba spawana bo siedzisko na bolec się wyrobiło...

Będę wdzięczny za każdą informację i jakieś ew. części.

W poniedziałek zabieram się za odnowienie obręczy -> wiertarka + filcowa końcówka, pasta polerska i wiooo :)

Potem opony , dętki.

Przy okazji się rozepnie łańcuch i utopi w nafcie. Zastanawiam się czy jest sens go odnawiać czy lepiej po 40 latach kupić nowy. hmm

Po wstępnych oględzinach i sprawdzeniu wygląda lepiej niż dzisiejsze Shimano'wskie po kilku latach. Wszystko zweryfikuje nafta :)

Kolejny etap to zabranie ramy do Lakiernika do Katowic, "odczytanie" lakieru i dorobienie zaprawki.

Na końcu detale, czyli polerka ramy, wyczyszczenie sztyc, i poskładanie do kupy.

Guest mecenas

ambitnie... gratuluje pomyslu moze bedziemy sie scigac z pomyslalmi... postaram sie jutro od ojca wyciagnac jego wigry

jesli chcesz to doradze co i jak w polerce bo i zawoskowac trzeba bedzie :D

No i właśnie trafiłeś mi się panie kolego jak ślepej kurze ziarnko :)

Jak będę chciał tą ramę potraktować zaprawką (odpryski od łańcucha, śrub przy kołach, etc.) t0 najpierw przygotować to miejsce pap. wodnym, potem zaprawka i na końcu poler?

Czy to raczej sensu nie ma?

A co do obręczy - pasta polerska (ta od Junk'a) i filcowa końcówa na wiertarce powinna dać radę z tymi kropkami rdzy sprzed 40 lat co? :)

Guest mecenas

ja bym zrobil tak jak u siebie na aucie...

wyczyscic --> zaprawka -> glinkowanie (delikatne wyczyszczenie aby tylko w ubytkach byla farba) --> politura (jesli chcesz zeby sie ładnie swiecil) ---> wosk

na rower wszystkiego mozesz kupic jako testery wiec koszt smieszny - w granicach max 10 zł za szt

ja tłumik czyscilem papierkiem wodnym pozniej pasta polerska na mokro ale recznie i wyglada ładnie ale jak masz patent od junka to na filcu wyjdzie dobrze - sprawdzone na setkach felg

Mam paru ziomków z branży, sam trochę dłubie przy rowerach, to może coś bym wynalazł, poza tym w nast. weekend wybieram się na Słomczyn w celu zakupu kolejnego roweru (dla siebie) do odrestaurowania ;)

Przyśmiece troche OT, mam nadzieje, że nie zatłuczesz mnie za to, ale fajnie, że taki temat powstał. Ja odrodziłem dla mojej lubej francuskiego P.Blondina, nikt z was pewnie o tej marce nie słyszał, a jest ona bardzo limitowana dosyć i nie dostępna (bardzo mało info wygrzebałem, wiem że to dziecko od firmy Vitus) Parę fotek pokażę:

268152_1720808274611_1670450042_1114830_8125168_n.jpg

263634_1734879906393_1670450042_1131228_6946242_n.jpg

268645_1738309952142_1670450042_1135386_7248518_n.jpg

282131_1746453875735_1670450042_1146745_1645475_n.jpg

312835_1843011769622_1670450042_1248755_6197277_n.jpg

Wszystko rozkręciłem na części pierwsze, dokładnie wyczyszczone to co trzeba wymienione, rower śmiga jak nowy i w tej chwili czekam na ostatnie naklejki i zakup siodełka.

PhantomZapisałem sobie części, które potrzebujesz jak będę coś miał to dam Ci znać od razu.

Uki, dzięki , wielkie dzięki :)

A robota widać pierwsza klasa.

Też planuję sobie w głowie rozebrać na części pierwsze i dokładnie wyczyścić.

Zobaczymy na ile starczy mi zapału :)

P.S

Moja ulubiona książka widzę w honorowym miejscu :)

Ile ja się namachałem z polerowaniem, i wszystko ręcznie! :D Lubie sobie dłubać przy takich projektach, to i miałem chęć męczyć się nad polerką :) Ja nawet obręcz rozbierałem i każdą szprychę polerowałem i później na nowo zaplatałem :)

A co do Ojca to ja jestem fanatykiem ;) Książka na foto to album z opisem sagi i zdjęciami z planów filmu, niektóre nie publikowane nigdzie indziej niż w tej książce, polecam ;)

krejzRudy
W poniedziałek zabieram się za odnowienie obręczy -> wiertarka + filcowa końcówka, pasta polerska i wiooo
Wiesz, jak łatwo wypolerować ranty? felga założona na rowerze, Ty z maszyną do polerki (wiertarka z filcem, szmatka z pastą ścierną, itp.), a druga osoba napędza koło. Szybko i bezproblemowo :)

Wiem, wiem :)

O tym samym dziś pomyślałem :)

Gorzej będzie z miejscem między szprychami :)

Tam trzeba będzie ręczkie się męczyć

No trochę wysiłku trzeba w to wsadzić, gorzej będzie z polerką piasty :P Ja po rozpleceniu doprowadziłem piastę do lustra (w maire łatwo było bo jest ze stolu aluminium ;) )

271091_1725339267883_1670450042_1119864_2320704_n.jpg

łańcuch, tylną zębatkę i korbę oraz koronki dostaniesz w sklepie :) warto wymienić bedzie miał nowy napęd :)

widzę dużo sympatyków dwóch kółek :)

Guest mecenas

ugadalem sie z ojcem.. w tygodniu zabieram od niego rowerek i jako ciekawostke dodam ze ten rower nazywa sie wigry 2 a nie jak wiekszosc wigry 3. choc konstrukcyjnie prawie identrycznie

rozni sie tym ze ma przerzutki w manetce i oboma hamulcami hamuje sie z manetek... pedalujac do tyłu ani nie hamuje ani nie przyspiesza

kolor czerwien meksykanska

Guest mecenas

macie jakies forum od czego mozna zaczac??

---------- Po chwili dodano... ----------

bo w googlch na 5 pozycji mi sie ten temat wyswietlił :D

maciexx123

od rozebrania na części pierwsze i wyczyszczeniu wszystkiego :) potem złóż jak Bozia nakazała na nowym zestawie napędowym i ciesz się rowerkiem :)

Guest mecenas

za takie rady dziekuje tyle to bez googli i forum wiem... a o czyszczeniu to juz nie mowmy.

ja bede mial problem z mechanizmem przerzutki wiec chcialbym dopytac o kilka rzeczy

---------- Po chwili dodano... ----------

i gosciowi calkiem kozacki rowerek wyszedł

mecenas co chcesz wiedzieć na temat przerzutki?

Jak już taki temacik jest, to może warto zrobić jakiś główny, albo jak się Phantom nie obrazi to żeby ten takim był ;)

Ja jeszcze się pochwale moim małym projektem dla młodszego brata, zrobiłem od podstaw też bmx'a, motywem był Monster Energy :)

Na początek zabawy, zrobiłem sobie wizualizacje do czego zmierzam :) :

39538_1326079126629_1670450042_654592_1871434_n.jpg

Po kolei kompletowałem graty, oprócz ramy (GT Usa, mostek, kiera) wszystko na nowych, dosyć dobrym komponentach. Wyszło tak:

164726_1433437250515_1670450042_843115_3617850_n.jpg

164098_1439258596045_1670450042_851205_7883571_n.jpg

180649_1439258356039_1670450042_851204_5340341_n.jpg

Żeby nie było OT (chociaż i tak śmiecę, ale mam nadzieje, że zostanie mi wybaczone) to napiszę Phantom, że bardzo prawdopodobne, że będę miał parę gratów, jutro pod wieczór będe miał cynk co i jak to będę pisał :)

Guest mecenas

przerzutka nawet nie wiem jak sie nazywa cały mechanizm zamkniety jest w tulniej piascie.. z tego co pamietam jest tylko jedna zebatka na tylnik kole i 3 "biegi" ale moge sie mylic z tymi zębatkami