Jump to content

Odrestaurowanie roweru Wigry - potrzebna pomoc ludzi dobrej woli :)

Recommended Posts

Mecenas - niestety nie pomogę w temacie przerzutki. Na szczęście od Ojca wehikuł ma hamulec przedni jako "docisk" opony, a tylny w torpedo.

Tego mam nadzieję, że nie będe musiał rozbierać ... dawno tego nie robiłem. Pamiętam, że cylinderki są i wieża... oby nie trzeba było.

Uki - dzięki ogromne za zainteresowanie. Jutro maila posyłam do ROMET, może mają jakieś archiwalne naklejki gdzieś. Fajny ten BMX :)

O 10 idę do babci na strych i rozpinam łańcuch- kąpiel w nafcie, a obręcze zostaną potraktowane pastą polerską i filcową nakładką do wiertary :)

• Replies 111
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• Phantom

40

• uki

17

• krejzRudy

4

No ja nie widzę przeszkód :)

Jak będzie już tak daleko to wyczyszczę i poukładam tu :)

Póki co niech będzie wolna amerykanka

No i zgodnie z planem, dziś rower został przewieziony do garażu, a tam rozebrany na części pierwsze.

Niestety nie obyło się bez ofiar.

Do listy potrzebnych części dodaję lampę przednią ... dziś rower niestety pierd...ął na bok (jak zamykałem drzwi ze strychu) no i szlag trafił plastikową lampkę.

PIerwszy głębszy problem napotkany:

- obręcze nie są chromowane, a lakierowane (szary). W paru miejscach widać jak odchodzi lakier i ruda się wdała. Samo wyczyszczenie nic nie da.

Myślę o polakierowaniu (wyczyszczeniu oczywiście, itd).

Ale pytanie - opłaca się lakierować obręcze nie zdejmując szprych?

Nigdy nie zaplatałem koła osobiście i chciałem też zapytać czy szprychy są odkręcane czy za nyplami trzeba je uwalić po prostu?

dafota.2.78f1333372416g.jpg.sm02042012257.jpg&th=2091

dafota.2.hcg1333372416y.jpg.sm02042012256.jpg&th=7867

Jeśli jednak da się lakierować to jak się do tego zabrać porządnie - jakiś lakiernik może podpowie?

Chcę to zrobić w miarę możliwości sam, więc proszę nie pisać żeby iść do piaskowania, a potem lakierni, dać 700zł i będą jak nowe. Wiem, że tak to można zrobić ale chodzi mi o hand-made i nie wywalać setek w błoto :)

Z prac jakie dziś zrobiłem to:

- wyciągnięcie łożysk w przednim kole, odtłuszczenie piasty, konusów, łożysk i ośki. Potem oczywiście wyczyszczenie wszystkiego i nasmarowanie smarem z czasow PRLu ("kto smaruje ten jedzie").

Z ciekawostek dodam, że koło przednie ma mniejsze opory toczenia niż nowsze (bardzo nowsze) w moim rowerze... :)

EDIT:

Trochę w wolnej chwili pogooglałem i trafiłem tu:

http://www.forumrowerowe.org/topic/37607-kola-malowanie/

Teraz już mniej więcej wiem wszystko, kolor też będzie czarny mat.

W połączeniu z czarną oponą wyda się masywniejszy (nowocześniejszy).

Rozpleść koło to żaden problem, jak zdejmiesz oponę, to na obręczy powinna byc gumowa opaska, a pod gumową opaską głowki nypli, które od wew. strony powinny mieć zakończenie na płaski śrubokręt (tak przynajmniej jest w 90% obręczy) Rozpleść to luzik, zapleść troche większy kłopot ale da rade zrobić, jak nie dasz rady to prawie każdy specu od rowerów zaplecie za jakieś maks 2 dyszki. :)

Są na płaski :)

Hmm zastanawiam się czy wyczyścić szprychy i potem owinąć taśmą i lakierować obręcz.

Czy jednak je rozpleść.. zobaczę jak wyjdzie na przednim kole. W razie czego będą dwie roboty :)

Jak zrobisz z owijaniem, to po czasie może lakier odłazić, bo jakiś tam minimalny ruch jest przy otworach na nyple i samych szprychach jak wiadomo :) No ale to dodatkowa robota ;)

• 2 weeks later...

Update

Ostatnio prace trwały. Obręcze wyczyszczone ze starej farby. Została tylko alu.

Piasty wypolerowane na błysk, smar w łożyskach wymieniony. Łańcuch po tygodniowej kąpieli wnafcie, apotem benz.ekstrakcyjnej już nie przypomina tego starego, brudnego.

Dziś przyjechał kurier z zestawem MOTIPa do felg(podkład, lakier czarny mat, papier wodny p240 i p600).

Jurro zabieram się za malowanie :)

proponuje bujnąć do US mają licytacje takich wynalazków ja juz kupiłem dwa takie zabytki za grosze (10 zeta zapłaciłem za rower z 1 wojny światowej żółty listonosza) - poszedł za coś koło tysiaka :-)

zatem luknij u siebie kiedy licytacje, ja u siebie jestem na każdej :D

Mam znajomego komornika, ale jakoś nie pomyślałem o tym. W sumie to jest jednorazowa akcja raczej ze względu na okazję.

Phantom tylko pamiętaj żeby nie przykręca szprych do oporu zanim wszystkich nie założysz:),ogólnie trochę roboty z tym jest żeby koło wycentrować i po paru km sprawdź jeszcze raz,żeby czasem tato na asfalcie nie wylądował

Nie rozplatam szprych.

Owinę szprychy taśmą, nyple będą osłoniętei też na czarny mat pójdą.

Szprychy będą wyczyszczone więc fajny kontrast będzie.

Malowana obręcz będzie na 2 warstwy więc mam nadz.że nie odpryśnie lakier :)

We'll see

Starałem się plerować ale są zadziory niestety.

Lata zrobiły swoje.

Nawet papier ścierny nie usunął do końca wszystkich "ugryzień" rdzy.

Guest mecenas

szkoda... bo moglo by lansersko wygladac ale z 2 strony to pewnie twoj padre nie jest zboczony jak ja i co 2 dni by nie polerowal a wiesz jak z czasem wyglada niepolerowany kant :/

pamiętem że kupowałem szprychy nowe do WFM i płaciłęm 60zł:) 4 lata temu,do takiego skłądaczka to ze 40 zł i masz nowe ocynkowane

Dziś dziewiczy zabieg lakierowania w moim wykonaniu.

Na pierwszy rzut poszła stopka. Wcześniej zostala wyczyszczona papierem ściernym, potem poprawiona wodnym (P240 i P600).

Potem podkład x2,

po godzinie znów wodnymi i na koniec lakier - 2 warstwy.

Nie robiłem zdjęć bo nie miałem jak niestety.

Jak na pierwszy raz to jestem z siebie zadowolony. Tylko w jednym miejscu mam mały zaciek, ale myślę że sprawę załatwi po wyschnięciu papier wodny :)

Jutro czas na felgi :)

P.S

Tak, jutro wezmę aparat i porobię zdjęcia :)