Jump to content

Odliczenie podatku VAT od materiałów budowlanych - remont domu

Recommended Posts

Miałam w tym roku remont domu - ocieplanie styropianem i tynk, pokrycie dachu papą i daszku gutamitem. Ponadto, rynny, blacha wykończeniowa, płytki zewnętrzne, krawężniki. Co z tego można odliczyć i jak to najlepiej zrobić?

Junk65

Skontaktować się z jakąś księgową... Mnie koleżanka pomogła - znaczy wypełniła wniosek, policzyła i złożyła, a i tak tydzień temu byłem do wyjaśnienia kilku rzeczy wezwany i czekam na przelew z US aktualnie. Trwało chyba z 3 miesiące...

Miałam w tym roku remont domu - ocieplanie styropianem i tynk, pokrycie dachu papą i daszku gutamitem. Ponadto, rynny, blacha wykończeniowa, płytki zewnętrzne, krawężniki. Co z tego można odliczyć i jak to najlepiej zrobić?

Ja odliczałem kilka lat temu.

Jest specjalny wykaz rzeczy, które można odliczyć.

Generalnie zasada jest taka, że można odliczyć to co jest na trałe przymocowane np. muszle klozetową - taki, sedes - już nie.

Jest też dolny limit odliczenia, ale jak robiłeś spory remont to się opłaca, ale trzeba zrobić zestawienie, wszystko policzyć. To trochę zajmuje czasu.

Zajmuję się takimi zwrotami. Najlepiej jak widziałbym faktury.

Dla przykładu: przy ocieplaniu odliczysz styropian, klej ale już nie odliczysz kołków do styropianu i siatki.

Najważniejsze jest to co jest napisane na fakturze. Po tym co na fakturze sprawdzasz w wykazie co możesz odliczyć, sporządzasz wniosek VZM-1 i składasz to do U.S. Czekasz do 4 miesięcy i masz kasę.

Zajmuję się takimi zwrotami. Najlepiej jak widziałbym faktury.

Dla przykładu: przy ocieplaniu odliczysz styropian, klej ale już nie odliczysz kołków do styropianu i siatki.

Najważniejsze jest to co jest napisane na fakturze. Po tym co na fakturze sprawdzasz w wykazie co możesz odliczyć, sporządzasz wniosek VZM-1 i składasz to do U.S. Czekasz do 4 miesięcy i masz kasę.

Oto co mam na fakturach:

1. Styropian.

2. Klej do styropianu.

3. Rynny.

4. Tynk. (w tym mozaikowy)

5. Papa termo 4.2

6. Cement.

7. Gutamit - ondulina (pokrycie daszku)

8. Parapety

9. Płyty chodnikowe

10. Krawężnik

11. Fuga

12. Klej do płytek

13. Emalia

14. Elementy do orynnowania, np. kolanka itp.

15. Blacha

To te najważniejsze materiały.... Bardzo prosze o pomoc co można odliczyć.

To nie jest takie straszne. Poczytałem ustawę, ściągnąłem sobie darmowy program do VZM... z neta i sam się rozliczyłem (po remoncie nowego mieszkania), posiedziałem kilka godzin nad fakturami i wykazem PKWiU, który też znalazłem w necie. Wpisałem wszystko co pasowało z faktur wg listy pkwiu do formularza, a program sam policzył. W sumie odrzucili mi tylko kilka pozycji i 900 pln wpadło do kiesy :)

1. musisz być właścicielem tego obiektu na którego adres były wystawiane faktury tj. włascicielem domu musi być ta sama osoba która była na fakturach.. u nas niestety o to się rozbiło.. fv były brane na mnie żebym bezproblemowo mógł odbierać transporty a włascicielem rodzice..

to trzeba mieć firme żeby sobie odliczyć to?,czy jak ja mam dom,nazbieram faktury,wyśle do nich to też dostaje kase?,nie trzeba żadnych rzeczoznawców? co by sprawdził czy to jest zrobione?,może być bardzo ciekawy temat:)

Nie trzeba mieć firmy do odliczenia VATu

wystarczy przeprowadzić remont metodą 'gospodarczą' więc właśnymi ręcami zbyniu i to jest podstawą do odliczenia.. możesz też nazbierać paragonów z castoramy i zgłosić się po fv ( ileś tam czasu na to jest..) ale już taką parke w łodzi zamknęli.. ;)

Oto co mam na fakturach:

1. Styropian. TAK

2. Klej do styropianu. TAK

3. Rynny. TAK

4. Tynk. (w tym mozaikowy) TAK

5. Papa termo 4.2 TAK

6. Cement. TAK

7. Gutamit - ondulina (pokrycie daszku) ??? NIE WIEM

8. Parapety TAK (ALUMINIOWE, KAMIENNE, Z TWORZYWA SZTUCZNEGO)

9. Płyty chodnikowe TAK WYŁĄCZNIE NA WYKONANIE OPASKI BUDYNKU ( w zależności od US)

10. Krawężnik TAK WYŁĄCZNIE NA WYKONANIE OPASKI BUDYNKU ( w zależności od US)

11. Fuga TAK

12. Klej do płytek TAK

13. Emalia NIE

14. Elementy do orynnowania, np. kolanka itp. TAK

15. Blacha - DACHOWA TAK

To te najważniejsze materiały.... Bardzo prosze o pomoc co można odliczyć.

Tak to wygląda wg mnie.

Jak coś jeszcze potrzebujesz to pisz na prv.

arturd001

Powiedzcie gdzie jest wykaz tego co podlega odliczeniu lub jeśłi to możliwe to go wklejcie tutaj. Bo w sumie też będę nim zaintersowany

• 9 years later...
kkuhlman

Zawsze warto skonsultować takie faktury z jakimś biurem rachunkowym. Jeżeli nie masz jakiejś znajomej księgowej to polecam Ci księgowość online. Dodam od razu, że dużo da się dzięki temu zaoszczędzić. Ja co prawda korzystam z usług księgowych regularnie, ponieważ mam firmę. Firma, którą wybrałem zna się na tym, co robi. Dowiedziałem się nawet, że istnieje coś takiego jak ulga IP box. Podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową od 1 stycznia 2019 r. mogą skorzystać z  opodatkowania dochodów uzyskanych z wytworzonych lub ulepszonych kwalifikowanych praw własności intelektualnej w wysokości 5% podatku PIT lub CIT. Myślę, że Tobie też mogliby pomóc. Pozdrawiam.

kkuhlman

Zawsze warto skonsultować takie faktury z jakimś biurem rachunkowym. Jeżeli nie masz jakiejś znajomej księgowej to polecam Ci księgowość online. Dodam od razu, że dużo da się dzięki temu zaoszczędzić. Ja co prawda korzystam z usług księgowych regularnie, ponieważ mam firmę. Firma, którą wybrałem zna się na tym, co robi. Dowiedziałem się nawet, że istnieje coś takiego jak ulga IP box. Podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową od 1 stycznia 2019 r. mogą skorzystać z  opodatkowania dochodów uzyskanych z wytworzonych lub ulepszonych kwalifikowanych praw własności intelektualnej w wysokości 5% podatku PIT lub CIT. Myślę, że Tobie też mogliby pomóc. Pozdrawiam.