Jump to content
Sign in to follow this  
LeHardi

Wypalony katalizator?

Recommended Posts

LeHardi

Witam!

Przypuszczam, że w mojej 206-ce wypalił się katalizator - szperałem trochę po Sieci i objawy zdają się na to wskazywać. Do mechanika zamierzam się udać w przyszłym tygodniu, więc on się będzie bawił w ewentualną wymianę, ale mam kilka pytań.

Pierwszy objaw to takie metaliczne brzęczenie (drżenie) występujące przy niskich obrotach - np. w czasie jazdy na pólsprzęgle albo gdy na drugim biegu samochód nabiera większych obrotów (zanim zupełnie wejdzie na wyższe). To taki odgłos jakby coś w metalowej puszce się obijało, dodanie gazu powoduje że efekt zmniejsza się i znika. Znalazłem informację, że dzieje się tak w momencie gdy wypali się znajdująca się wewnątrz katalizatora ceramika i luzem lata po "puszcze" obijając się o jej ścianki. Tłumik wydaje się być solidnie przytwierdzony, więc to chyba nie on. Może macie jakieś inne typy?

Druga rzecz nie wiem czy ma coś wspólnego z katalizatorem, ale ostatnio zauważyłem, że po puszczeniu gazu coś jakby strzelało. Przypomina to odgłosy, które kojarzą mi się z samochodami rajdowymi - tyle że są znacznie cichsze i takie, jakby głuche dobiegające gdzieś od wewnątrz. Nie wiem nawet czy są słyszalne dla osoby znajdującej się zewnątrz - ja je słyszę (wyczuwam). Zauważyłem, że zjawisko pojawia się przy odpuszczeniu gazu na biegu drugim i trzecim.

Trzeci objaw: w grudniu i kwietniu miałem CHECK ENGINE - był to wówczas błąd drugiej sondy lambda, tej za katalizatorem. Pierwszy raz błąd chyba sam zniknął, za drugim razem został skasowany. Czy jest możliwość, że mimo wypalonego katalizatora komputer nie zgłasza błędów? Od kwietnia nie miałem żadnego błędu.

Na jaki mniej więcej koszt powinienem się nastawić - mam 206 z 2002 r. silnik benzynowy 1.4 8V. Ile kosztuje, mniej więcej, nowy katalizator? Czy da się zastosować jakiś tańszy, uniwersalny czy tylko dedykowany pod konkretny model?

Pozdrawiam

--

LeHardi

kubsiol

nowy coś między 450-600zł. Ja w 1.6 8v odpuściłem sobie to ale mam tylko jedną sondę! Nie wiem jak się będzie auto z dwoma zachowywało, ale pewnie błędy można skasować.

Można tanio dać jakąś strumienicę czy coś. Strzela bo puszcza gdzieś z tłumika. Pierdzi jak dodajesz gazu?

takie coś ja dałem

http://allegro.pl/zamiennik-katalizator-peugeot-206-1-1-1-4-zam-i2466991934.html

http://allegro.pl/kadex-katalizator-peugeot-206-1-1-1-4-gratis-kat-i2474456472

LeHardi

Przy dodaniu gazu wydaje mi się że nie, tylko jak już puszczam pedał gazu to słyszę.

Co do katalizatora to nie myślałem o tym, żeby go całkiem wycinać - szarpnę się chyba na nowy, tylko próbuję ustalić ile to będzie kosztować. Oczywiście nie musi być oryginalny, może być i zamiennik, byle spełniał swoją rolę. :)

P.s. Drugi link niestety już wygasł.

--

LeHardi

Kamil 206sw

Nowy katalizator kosztuje napewno kilka stówek. Na twoim miejscu poszukałbym jakiejś używki w dobrym stanie. Jak chcesz sprawdzić wkład katalizatora to wymontuj pierwszą sonde z kolektora wydechowego i wsadź tam jakiegoś pręta to się upewnisz czy jest jeszcze wkład czy już jest pusto. Klucz do sondy to 22 mm ale wcześniej odepnij akumulator i wtyczkę od tej sondy żeby nie skręcac kabli przy demontażu...

Filip

Mam ten sam silnik i śmiało polecam wycinkę katalizatora. Kasy przyoszczędzisz, w dodatku możesz swój katalizator sprzedać na skupie i wtedy nie wyniesie Cię to totalnie nic! Mi w tym samym silniku check zapalił się po ~1000km, ale na razie go nie kasuje, bo mi nie przeszkadza. A samochód zaczął palić minimalnie mniej, co też przemawia na korzyść tego rozwiązania. Katalizator wycieli mi w ten sposób, że obudowa została, dzięki czemu na stacji diagnostycznej nikt nie powinien się czepiać :)

maly216

Cześć! Czy wymiana katalizatora wyeliminowała efekt strzelania? Mam podobny problem.