Jump to content
Junk65

Kilka uwag odnośnie montażu spoilera na tylną klapę

Recommended Posts

Junk65

Kilka uwag odnośnie montażu (klejenia) spoilera na tylną klapę:

- Generalnie obserwując 206ki zauważyłem dwa rodzaje spoilerów(lotek)

mojalotka2qw5.jpg z lekkim przełamaniem na bokach, moja jest leciutka i w 100% wystarczy mocowanie na klej do szyb!

mlotkaof6.jpg i z zaokrąglonymi końcami, nieco cięższa i z zatopionymi gwintami na wspomożenie montażu śrubami.

Te drugie lepiej leżą i wyglądają. Ja niestety zakupiłem tę pierwszą... (tak wyszło)

A teraz zaczynamy kleić...

Przykładasz lotkę na klapę, obrysowujesz jakimś flamastrem i obie powierzchnie styku malujesz podkładem ok 5mm od kreski. Po ok 10min jak podkład wyschnie nakładasz klej. I tu trzeba trochę wprawy, żeby wiedzieć ile jest potrzebne, żeby maxymalnie wypełnił a nie wylazł na lakier. Żeby się zabezpieczyć, przed umazaniem klejem dobrze okleić jakąś taśmą po lini obrysu flamastra. Moze być taśma lakiernicza papierowa. Niestety u mnie troszkę wylazło, a nie chciałem ruszać na świeżo a na drugi dzień za cholerę nie idzie tego usunąć, ZMYWAĆ TYLKO NA ŚWIEŻO!!! Wystarczy benzynka extrakcyjna.

Przed nałożeniem kleju należy ustawić odpowiednio klapę bagażnika tzn położyć (a raczej postawic) lotkę a klapę otworzyć pod takim kątem, żeby lotka nie spadała na dach, ani nie spadała na klapę bagażnika.

fotki006qt8.jpgfotki004rm9.jpg

Ja otrzymałem ten efekt zaczepiając trzy gumy do mocowania bagażu o mocowanie amortyzatorów na klapie i o otwory w tylnej belce. Trzy dały siłę równoważącą siłę amora w punkcie równowagi lotki na klapie. Następnie nanosimy klej na lotkę i przykładamy na klapę i dociskamy. Trzeba to zrobić dokładnie, bo klej nie pozwoli już zbytnio na korektę - minimalnie przez stały nacisk można skorygować położenie lotki. Dociskamy z lekkim ruchem tzw Z.

fotki011bl8.jpgfotki012gy6.jpg

fotki013mk9.jpg

Jak już loteczkę mamy na miejscu można ją dociągnąć taśmą PCV klejącą (szarą do pakowania - najlepsza Boll - nie zrywa lakieru z karoserii - a trzeba pamiętać, ze lotka jest świeżo malowana). Kleimy i naciągamy tak, zeby taśma dociągała lotkę - starczy po dwa kawałki ok 20-25 centymetrów na lotce i podwijamy pod klapę. I teraz taką konstrukcję zostawiamy do następnego dnia. Najlepiej, żeby bagażnik był otwarty (potrzebny garaż i należy pamiętać o wyłączeniu lampki w bagażniku - wyciągamy po prostu wtyczkę z lampki). Na drugi dzień usuwamy taśmy, i resztki kleju i cieszymy oczy nową lotką na naszym Lewku!!!

fotki003bl5.jpg

Jakieś sugestie co do innych metod? Ja to mniej więcej opisałem jak ja robiłem i jakie popełniłem błędy, więc może ktoś ma inne metody? Klej trzyma lotkę bardzo mocno - w aucie mojego szefa już trzeci rok!

Ja miałem jeszcze inne obawy przed montażem lotki. Ale wszystko jest OK!

A dyskusja nt wyboru lotki - JEST TU

Kudlacz

odrazu inaczej sie auto prezentuje :)

PrezesBednarz

Dobry Guide Brawo

NofoN

W piatek montowałem w swoim Pugu spojler i robiłem dokładnie tak jak to opisałeś.

Jutro dołącze pare fotek bo spojler mam troche inny niż te które ty przedstawiłes.

Junk65

NofoN, a ktoś już mnie pytał, czy znajdzie się ktoś kto sie porwie na montaż sam....

Dawaj, dawaj foty!!!

NofoN

Przyznam się że kumpel mi troche pomagał i jakoś daliśmy rade razem. :hurra: Myślałem że będzie trudniej. Od piątku auto stoi w garażu i klej sobie w spokoju schnie, ale lotka jest troche inna niż te wszystkie do kupienia na Allegro jutro dołącze fotki to zobaczycie.

Teraz tylko zostaje nadzieja że nie zgubie go gdzieś na drodze :hyhy:

wieczny

Junk65, Jak zwykle...

Pełny profesjonalizm :padam:

olgierto

ja zimą montowałem w swoim pugu spojler typu wrc troszke duży i wystarczyło pożądnie odtłuścić szybe i trzyma sie na kleju do szyb :)

Junk65

olgierto, gościu, dawaj mnie tu foty natentychmiast!!!

P.S.

Oczywiście jak kleiłeś do szyby to podkład najpierw dałeś?

yohan206

Junk65, swietny opis ;-)

spojler typu wrc

:whstl

cichy_xr

Super, autko wygląda bardziej rasowo, a guide pierwsza klasa.

olgierto

fotek narazie nie dam bo stara zabrała mój aparacik cyfrowy :) dopiero w niedziele wraca. jeśłi chodzi o klejenie to tylko pozadnie odtłuściłem szybe i dawaj kleju ile wlezie do szyb :) zadnego podładu nie dawałem :) trzyma sie bardzo dobrze, bo myślałem że z takim wielkim spojlerkiem bedą problemy ale jednak nie :)

NofoN

Obiecane fotki z mojego nowego spojlerka:

Najpierw z taśmą

9.jpg

A teraz już bez taśmy. Spojler w całej swojej okazałości:

20.jpg

I jeszcze pare fotek:

55.jpg33.jpg

220.jpg66.jpg

yohan206
spojler mam troche inny

zdecydowanie inny :) taki widze pierwszy raz! serio :)

olgierto

nofon widze że masz taki sam dach :)) tylko mam mały problem bo nie działa :(( elektryka działa tylko coś mechanicznie go blokuje bo otwiera sie na 2 cm i dalej strzela coś i zamknąć już sie nie da

[ Dodano: 18-09-2006, 20:42 ]

ja mam taki spojler

http://www.dragon.istore.pl/sklep,405,26058330,90716259910642,03,,pl-pln,204085,0.html

Junk65

No panowie gdziescie takie płetwy wynaleźli oryginalne??? NofoN, i tylko na klej bez śrubek?

olgierto, nie to, zebym sie wymądrzał, ale ten podkład pod klej właśnie zwiększa przyczepność, ale skoro trzyma się bez tego... Za to jakby sie trzymał z podkładem... :hyhy:

NofoN

Tylko sam klej, dobry podkład i trzy dni spokojnego schnięcia.

Teraz trzeba polatac troche po mieście i zobaczymy czy nie odpadnie, ale ręką go chciałem "pobujać" i trzyma się jak wściekły ;) .

Pewnie przez jakiś czas będę musiał zwrócić uwagę czy mi nic przy tylnej klapie nie wisi. :hyhy:

Powiem szczerze, że myślałem o śrubach ale jest niesamowity problem żeby je w tym miejscu, gdzie jest mocowanie spojlera, przykręcić. I dlatego został sam klej.

Trzymajcie za mnie kciuki :206 żebym nic nie zgubił teraz na drodze :hyhy:

olgierto

zime przetrzymał i mocne opady śniegu i sie dalej trzyma :P mam nadzieje że nie odpadnie w najbardziej nieodpowiednim momencie, bo chyba się :mur:

Shapeshifter

olgierto, masz skrzydło od WRC?!

olgierto

orginalne to to nie jest :P ale spojler typu wrc. jak bede miał fotki to wrzuce lub bedzie można zobaczyć na zlociku w kato :)

BoGu
Obiecane fotki z mojego nowego spojlerka:

Najpierw z taśmą

Obrazek

A teraz już bez taśmy. Spojler w całej swojej okazałości:

Obrazek

I jeszcze pare fotek:

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Czy ta lotka to nie jest czasem od punto ??? Jesli nie to mozna wiedziec od czego bo wlasnie szukam jakiejs lotki i zastanawiam sie nad identyczna ;)

Micz

NofoN, ale ten spojler ładnie leży o jaaaaa... <wow> Mam prośbę możesz jeszcze wrzucic parę fotek? Z góry dzieki.

Grift

Pyanie z innej bajki NofoN, szukam takich felg jak masz w swojej niuni?

Jak spisuje ci sie panorama??

Ja mam delikatny problem z zacinaniem sie podczas zamykania.

ela

a ja mam spjlerek z ASO i montowany w ASO..... :hyhy:

AniracK

NofoN, mimo ze to guide to moze jednak pare slow o tym spoilerku? bo bardzo nietypowy i ciekawy :)