Jump to content
VomitroN

Podgrzewane lusterka - kilka pytań

Recommended Posts

VomitroN

Mam bezmuxa i zainteresowalem sie instalacja podgrzewanych lusterek w aucie. Na zime jak znalazl. Poczytalem troche w archiwum jak dobrac sie do lusterek i nasunelo mi sie kilka pytan.

1. Czy jesli mata grzewcza bedzie znacznie mniejsza od lusterka, to podgrzeje wylacznie obszar gdzie zostala od spodu przydklejona, czy tez uda sie jej po rozgrzaniu, np rozpuscic szron poza krawedziami maty?

2. Jesli zakupie mate grzewcza w nieco wiekszym rozmiarze niz lusterko, to czy przyciecie jej do potrzebnych wymiarow nie zniszczy sciezek na macie?

3. Znalazlem na forum informacje ze mozna podpiac sie do podgrzewania tylnej szyby bez nacinania kabli, poniewaz jest specjalne miejsce pod bezpiecznikami gdzie mozna sie wpiac i bedzie dzialac. Wie ktos o ktory bezpiecznik chodzi dokladnie? Jakis rysunek mile widziany

4. Jakie okablowanie zakupic aby wszystko potem dzialalo bez zarzutu?

Visterio

1) jeśli dlugo będą włączone to na pewno kiedyś rozpuści ;)

2) na bank je zniszczy!

[ Dodano: 10-10-2006, 18:27 ]

4) kablke kup conajmniej tak samo grube jak do ogrzewania szyby tylnej na pewno nie cieńsze no i wepnij tam dodatkowy bezpiecznik

VomitroN
4) kablke kup conajmniej tak samo grube jak do ogrzewania szyby tylnej na pewno nie cieńsze no i wepnij tam dodatkowy bezpiecznik

Ano wlasnie. Podobno w BSI jest gotowy pin do podpiecia oryginalnej instalacji grzewczej lusterka. Tam bym sie wpial, wowczas moze i sprawa bezpiecznika bylalby zalatwiona, bo przeciez powinno byc rowniez przygotowane gotowe miejsce na szynie bezpiecznikow.

Ma moze ktos jakis schemacik albo linka do dobrego guida? Wolalbym najpierw zapoznac sie z jakas lektura zanim zaczne cokolwiek dlubac.

Visterio

VomitroN, Ty nie masz BSI (bo z tego co wiem to w bezmuxach nie ma)

@nonim

Też zastanawiam się nad kupnem wkładów podgrzewanych albo mat do lusterek.

Widziałem na Allegro maty za 6,00zł i wkłady na http://www.doaut.pl/ za około 80,00zł komplet.

Jest tutaj guide w Poradniku jak zrobić i podłączyć.

Musisz poszukać przy lusterkach elektrycznych i ktoś kiedyś zakładał diody jako kierunki w lusterka. Tam są zdjęcia jak założyć matę.

Ja się zastanawiam czy mam tylko w kostce, w łączniku drzwi wychodzące przewody, bo przy lusterkach nie mam.

Jak w kostce będą to już nie problem. Wystarczy się tam podłączyć.

[ Dodano: 10-10-2006, 21:48 ]

Bezpiecznik jest do ogrzewania tylnej szyby. Na 100%. W opisach to jest bezpiecznik "C" 30A. Jest zaznaczony na schematach elektrycznych i książce.

[ Dodano: 10-10-2006, 21:50 ]

A BSI jest typu BSI I (tak jest na schematach), tylko MUX nie ma.

VomitroN

Z samymi matami mam maly problem, dlatego pytalem o to wczesniej.

Gosc na aukcji ma takie maty wraz z wymiarowymi rysunkami, wiec je wycialem i przylazylem do lusterek.

MATA rozmiar = GB 8S pokrywa mniej wiecej 2/3 powierzchni lusterka, wiec pewnie pozostala czesc bedzie w zime pokryta lodem lub szronem.

A MATA rozmiar = GB 10S niby pasuje ale na rogach jest nieco zbyt duza i wymagalaby przyciecia. Ale jak tu przyciac nie niszczac sciezek, ktore maja przeciez sie nagrzewac

@nonim

Dokładnie też takie widziałem.

Ale jeszcze poszukaj mniejszych, bo są do Tico, CC i SC.

A jak sobie ścieżki przetniesz to chyba wiesz co będzie.

[ Dodano: 10-10-2006, 22:55 ]

A zobacz jeszcze te http://www.allegro.pl/item132159185_mata_grzewcza_do_lusterek_gb_8_cena_za_1szt.html.'>http://www.allegro.pl/item132159185_mata_grzewcza_do_lusterek_gb_8_cena_za_1szt.html.

[ Dodano: 10-10-2006, 22:56 ]

http://www.allegro.pl/item132159185_mata_grzewcza_do_lusterek_gb_8_cena_za_1szt.html

VomitroN

Te chyba nawet lepsze, bo wydaja sie miec grubsze sciezki.

Ale zalozmy ze mam juz maty grzewcze. Wybiore raczej te mniejsze bo do przycinania wiekszych raczej sie nie skusze. Jak teraz podpiac kable zeby wszystko bylo OK. Tzn jesli z kazdego lusterka wyprowadze po dwa przewody, podlaczyc je przed bezpiecznikiem do przewodow ogrzewania tylnej szyby? Wyjdzie wtedy po 3 przewody pod zasilanie i 3 na mase?

Czy o to chodzi?

Eh przydalby sie w poradniku jakis guide na ten temat. :hyhy:

@nonim

No właśnie niezupełnie.

Zajmij się najpierw jedną stroną.

Jeżeli nie masz kabelków przy lusterku to zdejmij boczek drzwi, bo mogą być w środku.

Jeżeli w środku nie ma to pomiędzy drzwiami a słupkiem jest taka guma z przewodami.

Od strony słupka zdejmij ją i zobacz czy masz tam kostkę łączącą kable.

Jeżeli jest to zobacz miernikiem czy jest tam napięcie 12V pojawiające się przy włączonym ogrzewaniu tylnej szyby. Tylko pamiętaj, że ogrzewanie chodzi tylko przy włączonym silniku.

Jeżeli jest i pojawia się i znika gdy włączasz i wyłączasz przełącznik ogrzewania to jesteś "w domu". Jest OK.

Wtedy wystarczy się tam wpiąć przewodem plusowym (+) do lusterka.

Masę trzeba też w tej kostce znaleźć, ba napewno jest.

Miernik przełącz na Ohmy i po prostu zobacz gdzie masz przejście do masy auta.

Pamiętaj! Ten w kostce to musi to być dosyć gruby kabel. Zobacz i posłuż się zdjęciem kostki z guide'a. http://img422.imageshack.us/my.php?image=kostkadrzwi29lh.jpg

Tylko uważaj aby nie podpiąć się czasem pod centralny zamek lub elektryczne szyby. Znajdź dokładnie tą masę.

Jeżeli już znalazłeś wszystko to tylko pociągnij kabelki do lusterka i już.

Przy lusterku pod plastikową maskownicą daj tam jakąś kostkę, bo wtedy nie trzeba będzie zdejmować całej tapicerki aby zdjąć lusterko.

Dobra. Teraz druga sprawa.

Jeżeli nie masz tam plusa od zasilania grzania lusterek to jednym przewodem podłącz się w kostce pod masę.

Drugi wyciągnij aż pod BSI. (od razu z drugich drzwi też)

Dwa przewody złącz razem.

W samym BSI znajdź kostkę o nazwie 16V NR (strona 226 książki Poradnik Użytkownika) i wepnij się w pin numer 2.

Najpierw tylko zmierz miernikiem czy pojawia się tam napięcie przy włączonym ogrzewaniu.

I po krzyku.

Jeżeli będzie OK to daj znać.

Nie zalecam bezpośrednio wpinać się do kabla ogrzewania tylnej szyby, bo przekaźnik będzie pracował tylko na jednej kotwicy co może skończyć się jej przegrzaniem z uwagi na zbyt duży pobór prądu. Trzeba podpiąć się na drugą kotwicę.

Tylko pamiętaj rób to "z głową". Powodzenia. :super:

[ Dodano: 12-10-2006, 09:15 ]

Kostka 16V NR - z francuskiego 16V (voies) - 16 pinów, NR (noir) - czarny. (strona 6 i 7 architectureelectrique206tome1.pdf)

Jeżeli w tej kostce na 2 pinie nie będzie napięcia to jednak podłącz się do pina 1.

Jak będziesz już grzebał przy BSI to lepiej odłącz AKU.

VomitroN

Po takim wsparciu informacyjnym az sie chce od razu zabrac za montaz. :hyhy: Wylozone jasno i klarownie. Bede jednak musial posluzyc sie drugim rozwiazaniem bo wiem ze jedyne kable przy lusterku to audio do tweetera a ponadto niedawno zmienialem glosniki i pod tapicerka drzwi nie bylo zadnych dodatkowych przewodow. A szkoda :rozpacz:

Dzieki wielkie za pomoc. Jeszcze dzis zamawiam maty grzewcze i jak tylko dotra do soboty i dopisze aura, biore sie na dzialce do roboty i dam od razu znac czy sie udalo lub ile gasnic zuzylem aby ugasic auto po zwarciu :hyhy:

Pozdrawiam

@nonim

Najlepszą prognozę pogody znajdziesz tutaj http://meteo.icm.edu.pl/

Hawk.

zastawka

A macie moze schemat elektryczny BSI ale po 2002 roku? Bo piszecie zeby sie wpiac z tym podgrzewaniem lusterek w kostke 16V NR, a u mnie na BSI jest ale oznaczona NOIR PH1 (ma tez 16 pinow) ale na pinie 1 przy wlaczonym ogrzewaniu tylnej szyby nie mam napiecia. A i uklad kostek na BSI troche jest inny niz w tym podreczniku architectureelectrique206tome1.pdf (sa inne zlacza chyba).

@nonim

Masz w taki razie inne BSI niż ja.

Niestety innego schematu nie posiadam.

Może ktoś inny ma.

A napewno nie masz napięcia w kostce w słupku?

zastawka

Niestety nie mam napiecia w slupku. Mam tak kable pociagniete ze spece w fabryce zrobili mi instalacje od slupka w drzwiach, a od slupka do bsi nie pociagneli kabli:/ Widac instalacje robili od konca co jest kompletnym bezsensem :idiota:

@nonim

Nie pozostaje nic innego, jak tylko szukać napięcia w BSI miernikiem. Trochę czasy zajmie, ale nic nie popsujesz.

Możesz jeszcze "na czuja" iść po kolorze kabelka od szyby. (Tylko nie zawsze się to sprawdza)

zastawka

No wlasnie szukalem wczoraj wieczorem miernikiem po bsi i wydaje mi sie ze tez jest w tej czrnej kostce tylko w pinie nr 9. Sasiedni pin do pinu 1 i ma grubszy kabel. I jak wlacze orzewanie to 14 V sie na nim pojawia. Ale obok nie ma wolnego pinu jak w starym bsi na ogrzewanie lusterek. W starym schemacie pin 9 byl nie zdefiniowany wogole. To moze teraz tylko przelozyli obok zasilanie.

@nonim

Całkiem możliwe. Zwróć jeszcze uwagę, aby nie podpiąć się do kabla zasilającego żarówkę informującą o włączeniu tylnej szyby.

Sądzą, że ten gruby kabel to będzie jednak to.

ELnervo

Temat moze troszke stary bo bagatela sprzed 5-ciu lat,

mam pytanie poniewaz wiem ze tu jest ogrom ludzi co znaja sie na rzeczy :)

a wiec.. jak sciagam te czarne zaslepki (z nich wychodza te bolce do sterowania manualnego lusterkiem) to tam mam pare przewodow i kostke , bardzo bym chcial zrobic sobie podgrzewanie lusterek ale nie bardzo wiem jak sie za to zabrac i co to za kostka z przewodami :D

z przyrzadow pomocniczych do tego mam tylko taki miernik napiecia na swiatelko xD:P ze jak jest PRUND to swieci xD

bardzo przepraszam ale wogole sie nieznam a chcialbym sie nauczyc :PxD

_carlos-

To zrób zdjęcie swojej kostki i wrzuć na forum, to się dowiesz od czego jest.

kubica75

Witam. Może odgrzeję trochę temat, ale mam konkretne pytanie. Gdzie podpiąć podgrzewanie lusterek oraz przewody od termistera (wersja bez MUX)?

_carlos-
Gdzie podpiąć podgrzewanie lusterek

jeden przewód do masy, a drugi do BSI (dokładnie jest opisane na pierwszej stronie)

Gdzie podpiąć przewody od termistera (wersja bez MUX)?

co to jest termister?

kubica75

Chodziło mi o termistor. Mam instalacje bez MUX, Czy u mnie jest BSI (Peugeot 1,9 D z 2000r.) Jeśli tak to gdzie go szukać? Nie chcę ciągnąć przewodów od tylnej szyby, ale jak nie będzie innej możliwości to pociągnę przez środek i będę skarpetki suszył.

_carlos-

BSI jest pod kierownicą, za skrzynka z bezpiecznikami.

A do czegochcesz zastosować ten termistor?

kubica75

Termistor mam w prawym lusterku i nie wiem gdzie to podłączyć (podobno jest to czujnik temperatury).

_carlos-
Termistor mam w prawym lusterku i nie wiem gdzie to podłączyć (podobno jest to czujnik temperatury).

To zależy jaki masz wyświetlacz w środkowej konsoli, czy zegarek, czy z rozszerzonym menu.