Jump to content
Junk65

Dezynfekcja klimatyzacji

Recommended Posts

Junk65

Zgodnie z wcześniejszymi obietnicami zamieszczam kilka porad jak zdezynfekować klimatyzację w naszych Lwach.

Jak wszystkim wiadomo (a może nie wiadomo) , elementem klimatyzacji schładzającym powietrze wpadające do wnętrza pojazdu jest tzw PAROWNIK - 8. Element swoją konstrukcją przypominający chłodnicę i umieszczony w torze nawiewu powietrza do wnętrza kabiny przed nagrzewnicą. Na schemacie zaznaczony na szaro.

scaled.php?server=137&filename=klimaa.jpg&res=landing

Nie będę się tu rozpisywał nt działania klimatyzacji, wątek byłby baaardzo długi. Generalnie chodzi o to, że powietrze wpadające do kabiny przez PAROWNIK schładza sie na nim. Rożnica temperatur powoduje skroplenie się wilgoci z opływającego powietrza. Stąd czasem kałuże wody pod autami z klimą. PAROWNIK jest więc cały czas wilgotny w czasie pracy i pomimo stosowania filtrów p.pyłkowych najmniejsze drobiny takie jak pyłki roślin, roztocza, zarodniki grzybów i pleśni dostają sie na PAROWNIK i tam początkują procesy gnilne.

robale.jpg

...to nam leci w twarz...

Na potwierdzenie przytoczę tu artykuł z Dziennika Zachodniego.

Przeczytaj co Ci zagraża...

Choroba legionistów

Zanieczyszczone urządzenia klimatyzacyjne są siedliskiem drobnoustrojów.

LEGIONELLA PNEUMOPHILA

Choroba legionistów jest na świecie przyczyną tysiecy zgonów rocznie.

Wykryto ją po zjeździe kombatantów Legionu Amerykańskiego, odbywającego sie w 1976 roku w hotelu"Bellevue Stratford" w Filadelfii (USA). Drobnoustroje nazwane póżniej legionella wykryto w organizmach 221 osób. Trzydzieści cztery z nich zmarły. Drobnoustroje rozwijały się w urządzeniach klimatyzacyjnych. Rok po fatalnym zjeździe hotel zbankrutował. Choroba legionistów może objawiać się na dwa różne sposoby. Cięższa postać rozwija się w ciągu dwóch do dziesięciu dni i zabija do 25% chorujących. Aby zachorować trzeba wdychać zakaźną mgiełkę. Choroba nie przenosi się z człowieka na człowieka.

Wejście do klimatyzowanego lokalu, biurowca a nawet samochodu może narazić nas na śmiertelne niebezpieczeństwo. Jest ono tym większe, im bardziej użytkownicy urządzeń schładzających oszczędzają na wymianie filtrów. Na Śląsku już zanotowano przypadki choroby legionistów, która wywołuje lęk na całym świecie. Nieczyszczone urządzenia i filtry klimatyzacyjne to idealne miejsce do rozwoju bakterii o wdzięcznej nazwie Legionella pneumofila. Co roku zbiera ona śmiertelne i coraz liczniejsze żniwo.

Dziennik Zachodni 8 lipca 2003r.

Do dezynfekcji potrzebny będzie preparat w sprayu, ja używam widocznego na foto preparatu firmy Kent. Można użyć oczywiście innego, jednak zalecam preparaty znanych firm, tanie gadżety z hipermarketów maskują jedynie zapach a nie usuwają jego przyczyny.

Przed samym zabiegiem dezynfekcji należy włączyć wewnętrzny obieg i przez 15-20minut włączyć max grzanie, żeby parownik wysechł. Ma to na celu zmniejszenie rozcieńczenia preparatu na parowniku i większą skuteczność dezynfekcji.

W Peugeocie 206 dostęp do parownika jest nieco utrudniony (u Marecka w Partnerze jest lepszy dostęp, ale kto powiedział, ze będzie łatwo), ale każdy kto zna swoje autko da sobie spokojne radę.

W naszych 206kach wentylator nadmuchu jest umieszczony podobnie jak na schemacie powyżej, tzn poziomo. Silnik dmuchawy jest z lewej strony, a przepustnica powietrza "obieg wewnętrzny/zewnętrzny" z prawej strony konsoli centralnej. Trzeba się mocno nachylić, lub wsunąć rękę i przełączając obieg zlokalizować tę przepustnicę, po czym ustawić ją na OBIEG WEWNĘTRZNY.

Następnie pomiędzy łopatkami wentylatora wprowadzamy aplikator, tak aby poprowadzony był pionowo w dół do komory parownika.

scaled.php?server=210&filename=foto095jy.jpg&res=landing

scaled.php?server=849&filename=foto097.jpg&res=landing

tak to wygląda na żywo...

scaled.php?server=254&filename=wenth.jpg&res=landing

...a tak na schemacie, gdy wszystko jest zmontowane, to wężyk wprowadzamy, przez element nr 2. na schemacie (przesłona obiegu wewn/zewn)

Po czym zapinamy spray uprzednio wstrząśnięty (nie mieszany) i trzymając go pionowo wstrzykujemy ładunek piany w komorę PAROWNIKA. Jeżeli piana zacznie nam wychodzić poprzez wentylator, można się na chwilę wstrzymać, poczekać aż piana "siądzie" i operację powtórzyć. Preparat należy wykorzystać na jedną operację dezynfekcji. Po paru minutach spod samochodu zacznie spływać preparat wraz z zanieczyszczeniami. Znaczna jego część jednak zostanie pomiędzy radiatorami PAROWNIKA i będzie reagować (czyt. truć te paskudztwa). Zaleca się nie odpalać dmuchawy przez ok godzinę, aby nie wysuszyć zbyt szybko preparatu. Po upływie tego czasu włączamy dmuchawę na maxa na ok 10-15min i otwieramy wszystkie możliwe drzwi i szyby aby przewietrzyć auto - generalnie preparat nie jest szkodliwy, jednak ma dość intensywny zapach.

Dlaczego tyle kombinacji, a nie jak zaleca instrukcja na pracujacej klimie po wyjęciu filtra p.pyłkowego wtrysnąć po prostu pianę we wlot powietrza? Ano dlatego, żeby nie zalać silnika pod napięciem preparatem na bazie wody... Szkoda by było silnika...

W razie wątpliwości proszę o pytania na PW.

A jak wymienić filtr przeciwpyłkowy - TU KLIKAĆ

Wszystkie informacje tutaj zawarte są poparte moim doświadczeniem, foto własne oraz materiałami teoretycznymi (schematy) udostępnionymi przez Gretza. :padam: :padam: :padam:

Można również użyć preparatu marki CRC - jest również skuteczny.

kent-zmywacz-odkazacz-do-ukladow-klimatyzacji-aerozol-300ml.jpg

c_big12217982.jpg

scaled.php?server=507&filename=foto099.jpg&res=landing

• Thanks 1

Janus
zapinamy spray uprzednio wstrząśnięty (nie mieszany)

:lol: :lol: :lol:

zapomniałeś dodać, że z lodem :D

Ładny guide, a o chorobie legionistów pierwsze słysze :eek:

Dobrze, ze nie mam klimy :wink:

kelly

Nie mam klimy ale instrukcja rewelka ;-)

dziacial

Ja mam klime typu szybki elektriczne :D Rewelacja. Nie trzeba dezynfekowac ;) Ale dziekowac za instrukcje.

AniracK

dziekujemy dziekujemy, baaardzo ładny guide ;-) (mimo ze deficyt klimy u mnie tez :D )

APROPO

no to chociaz mi sie przyda :D

AniracK

hehehe, jeden z nielicznych... THE CHOSEN ONE ;) i to jeszcze burżuj full atomatikus klimatronikus ;):P

APROPO
burżuj full atomatikus klimatronikus

buahaha umarlem jak to przeczytalem :DDD

AniracK

:bezzebow

tak tak i jeszcze teraz niewiniatko udaje ze niby w RG nie dają tego fajnego wyswietlacza z 206tka na obrazku zautomatyzowanego :suchy:

bleble bleble bleble

APROPO
tak tak i jeszcze teraz niewiniatko udaje ze niby w RG nie dają tego fajnego wyswietlacza z 206tka na obrazku zautomatyzowanego

tego nie rozumie, ale od razu przypomnialem sobie zagadke jaka dostalem od znajomego :) zapostuje ja w innym temacie :)

pozdro

tonnerre

mi też się ta instrukcja bardzo przyda :) od dłuższego czasu miałem ochotę odpluskwić klimę :P mój tatuś zrobił mi niespodziankę, i kupił mi taki spray dezynfekujący... całe 140ml... na etykiecie jest spory znaczek Hella... a żeby dodać trochę dramaturgii... to coś kosztowało 217zł :|:|:| z tyłu w instrukcji jest dość dokładny opis... po ang. i niem. ... opisują tam bardzo podobnie jak junk65, z tym, że przed całym zabiegiem polecają zamknąć obieg i przez 15-20minut włączyć max grzanie, chyba żeby parownik się odparował ;P piszą, że w niektórych samochodach z powodu trudnego dostępu, będzie trzeba wywiercić otworek o śr. 3,5 [chyba mm :) ] i przez ten otworek wprowadzić wężyk... ale... czemu przy tej puszce nie widziałem żadnego wężyka? :mad: :mad:

Junk65
przed całym zabiegiem polecają zamknąć obieg i przez 15-20minut włączyć max grzanie, chyba żeby parownik wysechł

słuszna uwaga, jak parownik jest suchy to jest mniejsze rozcieńczenie preparatu i lepiej działa. A ten spray Kenta 300ml mogę załatwić po 46pln, zapytajcie Marecka...

A ztym wierceniem otworków to uważaj!!! Parownik nie jest tani! Jak dobrze trafisz...

Olivier

junk65, ten kent jest dobry???już jak wyłacze klimę to mam taki troszkę zaduch.Pewnie musze już odgrzybić.Kurcze bym zamówił to od Ciebie.daj znać na prv czy możżna 8)

KwAs

Hmmm....no ja juz po 5 miesiacach uzytkowania auta,bede musial niedlugo klime odgrzybic ...no chyba,ze poczekam do 1 przegladu bezplatnego i mi to zrobia....ale watpie zeby za darmo :P

AniracK

a co? już Ci coś tam wyrasta? :lol: :lol:

KwAs

Sam nie wiem :-P Moze za wczesnie jeszcze..;p

APROPO

no KwAs, wydaje mi sie ze moglbys zdezynfekowac bo wiadomo co? moze jusz ci jakies grzyby wyrosly etc. :D

AniracK

w tej chwili mogą byc jeszcze nieszkodliwe ale jak zaczną piąć się w góre i wyrastać z kratek nawiewów moze juz robic sie nieciekawie :D

APROPO

chociazby na moim przykladzie u mnie grzyby wyrosly spore i wygladaja tak:

stegna070820050232te.th.jpg

:D

AniracK

uuuch, tam to juz nawet nie grzyby tylko jakieś chwasty normalnie sie zalęgły :eek: :P

KwAs

Za miesiac mam przeglad gwarancyjny.....dzwonilem do 1 serwisu w okolicach i "odsmrodzenie" jak to Pan nazwal robia za darmo :) Wiec poczekam:)

AniracK

kwestia jeszcze na czym polega ich odsmrodzenie bo jesli na powieszeniu zielonej choineczki na lusterku to hmmmm ;):P :P

KwAs

Nie no bez przesady:) Normalnie to robia jakims preparatem z wezykiem-tak jak powinno to wygladac..mam nadzieje :)

Junk65

Napsikają ciw kratki i tyle - a całe dziadostwo lęgnie sie na parowniku... Przypilnuj ich.

KwAs

junk65, no wlasnie chcialbym przy tym byc...bo 1raz widzialem jak to robili w Piotrkowie..i dokladnie tak jak mowisz bylo.