Jump to content
kaziu97

1.4 HDI- Project na 140 KM

Recommended Posts

janosik
Dalej nie łapiesz co to common rail...

Tutaj nie ma nic do łapania, bo na stronie BOSCH'a jak działa Common Rail jest opisane ;)

BOSCH: Common rail injection: advanced technology for diesel engines

Natomiast tutaj

BOSH: Engine management

opisano w skrócie co robi ECU i to mi wystarczy-jak uruchomię tempomat w w woim PUGU to będę się woził 60km/h po okolicy i zobaczę jakie będzie zyżycie paliwa na 100km jadąc na 3ce przy ok. 2400 RPM

Chodzi mi o to żeby się przekonać czy będą różnice w zużyciu paliwa jak pojadę na 3ce 60km/h przy 2400 RPM, w porównaniu z identyczną prędkością 60km/h ale na 4ce, wtedy przy niższych obrotach silnika bo 1820 RPM ;)

Jak ECU rzeczywiście jest tak dobry i wtryskuje w zależności od zapotrzebowania na potrzebny moment obrotowy, to na płaskim odcinku przejechanym w obydwie strony to zużycie paliwa powinno być podobne, na biegu 3im i 4ce, bo moc potrzebna na pokonanie oporów powietrza mała przy tej prędkości mała tylko (2kW) , no chyba że jest spora różnica w sprawności silnika przy ok. 2400 RPM a 1820 RPM, bądź spore różnice w sprawności skrzyni biegów-ale nie sądzę aby skrzynia tutaj jakąśbardzo różną sprawność miała? ;)

---------- Po chwili dodano... ----------

olej traci właściwości bo sie nie nagrzeje dobrze.

Jak jest ta dobra temperatura? ;)

Krótki wypad po zakupy i na 3ce w okolicy 55km/h ok. 2200 RPM non stop ze stałą prędkością mniej niż 10km, silnik po ok. 3ech km ma 70*C przy ok 10*C zewnetrzna-to dobra temperatura? :)

Longbow
Chodzi mi o to żeby się przekonać czy będą różnice w zużyciu paliwa jak pojadę na 3ce 60km/h przy 2400 RPM, w porównaniu z identyczną prędkością 60km/h ale na 4ce, wtedy przy niższych obrotach silnika bo 1820 RPM

A kiedy silnik spalinowy osiąga największą sprawność ?

Proponowałbym nie zaśmiecać już koledze tematu którego motywem przewodnim było "POWAAAAAHHH" rzeczami których uczą w zasadniczej szkole zawodowej o profilu mechanik samochodowy i założenie tematu "jak funkcjonuje i jak jest zbudowany silnik spalinowy o zapłonie wymuszonym i samoczynnym z podziałem na układy wolnossące i doładowane"

noman1
.. silnik po ok. 3ech km ma 70*C

Skąd wiesz jaką temp. ma silnik, masz czujnik temp. silnika ??

janosik
Skąd wiesz jaką temp. ma silnik, masz czujnik temp. silnika ??

A niby po co, jak pośrednio ten co jest oddaje jego temperaturę ;)

How to Change Replace Engine Temperature Sensor Peugeot 206

Napisz lepiej z ciekawości do jakiej prędkości maksymalnej się rozpędza na płaskiej prostej twoje 137KM przy 6000 RPM ? ;)

damson93

Napisz lepiej z ciekawości do jakiej prędkości maksymalnej się rozpędza na płaskiej prostej twoje 137KM przy 6000 RPM ? ;)

ok. 205 km/h

janosik
ok. 205 km/h

To dla 206ki Twojej 90KM ?

Jak założyłem jeszcze 10% innych strat za skrzynią biegów i policzyłem vmax z oporów powietrza to dla 90KM wychodzi < 190 km/h , tyle że trzeba wziąć pod uwagę, że to liczone jest w określonej temperaturze powietrza o danej gęstości.

$ ./pow2vmax-pug206 90 KM

Engine power: 90.0 KM

Engine power: 88.8 HP

Engine power: 66.2 kW

Gearbox estimated efficiency: 90.0 %

Another power loss: 10.0 %

Power train power: 53.6 kW

Maximum vehicle (Peugeot 206) speed lower than: 189.4 km/h

Dla 136 HP , bo taki jest na filmie który podałeś mamy ok. 220 km/h:

$ ./pow2vmax-pug206 136 HP

Engine power: 137.9 KM

Engine power: 136.0 HP

Engine power: 101.4 kW

Gearbox estimated efficiency: 90.0 %

Another power loss: 10.0 %

Power train power: 82.1 kW

Maximum vehicle (Peugeot 206) speed lower than: 218.4 km/h

Wniosek taki, że nie tak łatwo przekroczyć 200 km/h i trochę mocy potrzeba pod maską PUGa 206 ;)

BTW:

Tak na marginesie nawet po tym tuningu na 140 KM nie macie szans pobić rekordu prędkości ustanowionego na.... rowerze... 267 km/h w nieco specyficznych warunkach :)

damson93
To dla 206ki Twojej 90KM ?

Jak założyłem jeszcze 10% innych strat za skrzynią biegów i policzyłem vmax z oporów powietrza to dla 90KM wychodzi < 190 km/h , tyle że trzeba wziąć pod uwagę, że to liczone jest w określonej temperaturze powietrza o danej gęstości.

Nieee. Pytałeś do jakiej prędkości rozpędza się 137km przy 6000 rpm, to podałem Ci odpowiedź zawartą w filmiku tj. 205km/h, seryjne s16 jak widać na filmiku kręci się bodajże do 6,5k zamykając prędkościomierz (i jeszcze przyspiesza). Moje 90KM wg. instrukcji ma vmax 185km/h, ale nigdy nie testowałem, nie miałem ku temu warunków :)

janosik
90KM wg. instrukcji ma vmax 185km/h, ale nigdy nie testowałem, nie miałem ku temu warunków :)

Dzięki za info ;)

185 km/h blisko wyliczonego prze ze mnie 189 km/h z tych uproszczonych wzorów.

Jak wstawiłem 70KM to mi wychodzi teraz ok. 174 km/h to vmax, czyli chyba też blisko tego co podaje producent.

Widać, że opory aerodynamiczne są spore wbrew pozorom przy większych prędkościach i tak się zastanawiam, czy nie zrobić.... czegoś prostrzego niż IC żeby poprawić np. vmax i w ogóle zużycie paliwa poprzez założenie haka do...specjalnie zaprojektowanej przyczepki ale takiej nietypowej, bo zaprojektowanej specjalnie w celu poprawienia aerodynamiki tyłu 206ki-przód jest w miarę aerodynamiczny ale tył, wygląda tak jakby trochu za dużo powietrza było "ciągnięte" przez samochód, przez co jest gorszy współczynnik Cx~0.32 no i to powoduje że w praktyce nawet ziększenie mocy silnika 2x coś tam daje, ale zużycia paliwa nie poprawia-to możnaby tylko polepszyć przez poprawienie aerodynamiki tyłu samochodu.

Może przy okazji budowy przyczepki na baterie do napędu elektrycznego zostanie ona zaprojektowana właśnie specjalnie tak żeby poprawić Cx PUGa 206 :ok

Istreed

Nie wiem co wy się tak tym vmaxem podniecacie, przecież to nie o to chodzi :P

kaziu97

Fmic założone. Wieczorem podeślę fotki. Bylo zabawy co niemiara :).

Ziemniak

A jak z turbodziurą przy tak długich rurach?

Longbow

Tą gumową zastąpiłbym stalą/alu.....już nie tyle kwestia osiągów co estetyki.

kaziu97

Stal zamowilem lecz byla zbyt duza musze odesłać. Rury tansze i bardziej elastyczne. Jest odczywalna turbo dziura. W sobote moze pojade na indywidualne strojenie. Efekty jednak sa odczuwalne tym ze lepiej sprawuje sie na obrotach 1300-1800/min. Lepsza reakcja na gaz. :). I fajnie wygląda :).

I przy 3500obr/min czarno za autem^^

yeti
już nie tyle kwestia osiągów co estetyki.

jak turbo nadmucha to mu spuchnie ten wąż i pójdzie w piz....

w efekcie obstawiam że teraz jest tam mniejsze ciśnienie niż było w serii a powietrze cieplejsze.

kaziu97

Osiągi spady o 10kmh sprawdzone na drodze gdzie jechalem 140 a teraz 132 jakos. Wydaje mi sie ze przez turbodziure

Osiągi spadly o 10 kmh. Wydaje mi sie ze spowodowala to turbo dziura...

RCMan

Jak to? To teraz na 5tym biegu przy 3tys obr masz 133km/h zamiast 140?!

kanngax

Specjalista:lol

janosik
To teraz na 5tym biegu przy 3tys obr masz 133km/h zamiast 140?!

A od kiedy to przy 3000 RPM macie 140km/h na 5ce?

206ki mają różne skrzynie biegów w sensie przełożeń?

Z wyliczeń by wychodziło że powinno być właśnie w okolicy 130km/h, bo przy 5000 RPM mniej więcej zamyka się licznik ;)

rpm2speed_pug206.png

Tyle że wiadomo, wystarczy że inaczej napompowane koło w sensie nieco mniejsza/większa średnica i te kilka procent róznicy w srednicy koła przełożą się na nieco inne prędkości przy danych obrotach takich samych.

wzór na długość obwodu koła jest L=3.1415*D, gdzie D to średnica koła,

prędkość to dL/dt, jak obwód nieco się zmniejszy przy słabiej napompowanym kole np. o 20mm mniejsz śeednica będzie bo ugięte bardziej 10mm, to wyjdzie ta prędkość o ok. 4% mniejsza jak np dobrze napompowane koło będzie miało 50cm a mniej 48cm średicy.

Niby niedyżo, ale jak przy kole 50cm by była prędkość 130km/h, to przy kole 48cm już będzie niecałe 125km/h :)

Sprawdźcie sami te wyliczenia, albo doświadczalnie, ale podczas akcji "znicz" może Was to sporo kosztować jak was jacyś "obcy" w nieoznakowanym nagrają :D

Nie mam okazji sprawdzić teraz jaka będzie prędkość na 5ce przy 3000 RPM i cisnieniu 2.4 we wszystkich kołach jak zaleca u mnie producent, w zimowych "Piraniach" już na sezon zimowy zmienionych-z ciekawości na safalcie zmierzę odległość od osi obrotu do asfalu ile jest promień (tedy będziemy mieć srednicę jak się weźmie x2) , bo ciekawy jestem ile obrotów robi koło na jakimś odcinku np. 100m w zalezności od ciśnienia w oponie ;)

Trzebaby jakiś czujnik RPM założyć na koło i to sprawdzić, bo nie ma sensu liczyć "na oko" :sese

BTW: Kolega chyba zapomniał osłony plastikowej dać z przodu i teraz ten PUG wygląda jak.... rekin :lol

Tyle że niestety te żebra na dole zasłaniają so połowy oryginalny wentylator, więc smigła u góry dostają bardziej i zmęczeniowo nie za ciekawie, bo duż gorzej niż w oryginale gdzie w miarę równomiernie powietrze leci na śmigła oryginalnego wentylatora na chłodnicy...

RCMan

Jestes podobno inzynierem a nie rozumiesz tresci mojej wypowiedzi? Wiesz , ze sa takie zabiegi stylistyczne , dzieki ktorym nie tresc , a przeslanie zdania ,tudziez wypowiedzi ma dopiero sens?

janosik
Jestes podobno inzynierem a nie rozumiesz tresci mojej wypowiedzi?

Jakbyś napisał po angielsku to byłoby prościej-język polski jest trudny jak się czyta za dużo dokumentacji anglojęzycznej na codzień :D

Zamiast coś insynuować wystraczy napisać ile masz w swoim PUG 206 przy 3000 RPM na 5ce, tyle że zmierz średnice opon z przodu (tam gdzie przeniesienie napędu z silnika, na drodze po której jedziesz) bo to ma znaczenie-wystarczy że nieco inaczej napompowane i będzie róznica-taki sens mojej wypowiedzi.

Twojej nie rozumiem, bo za bardzo skrótami-trzeba kawę na ławę, łopatologicznie, żeby każdy mógł sprawdzić na podstawie czego tak twierdzisz a nie inaczej... ;)

RCMan

Dyskusja z Toba nie ma sensu :)

janosik

Nie widzę większego sensu robić z "kucyka" 70KM "ogiera" nieco mocniejszego (paliwożernego) tylko po to żeby sobie jakąś naklejkę na masce przykleić, podczas gdy jak pokazałem z wyliczeń 110KM, czy nawet 140KM to jest nic, bo opory powietrza za duże żeby pędzić szybciej i dalej będziecie żółwiem na autostradzie, ryzykując przy okazji tylko że PUG się szybciej rozleci, bo nie był projektowany na takie moce i te przeróbki niewiele dają poza poprawieniem samopoczucia, że wydaliście dodatkowo kilka tys. PLN-podobny efekt albo nawet lepszy uzyskam montując z tyłu owiewkę aerodynamiczną z oryginalnym silnikiem i.... dwie rury żeby wyglądało na super tuning :kciuki

Dzięki temu będę miał dużo mniejsze zużycie paliwa, przy niewiele gorszej prędkości przelotowej.

Panowie, skupcie się na aerodynamice, te prowizorki z pakowaniem dodatkowych chłodnic w praktyce nic nie znaczą przy wiekszych prędkościach... ryku silnika F1 i tak nie będzie, a samochód z jedną rurką wydechową wygląda śmiesznie.... :victory

RCMan

Kim jestes z wyksztalcenia?

kaziu97

Pozyjemy zobaczymy... o jakiej lotce mówicie? . Podeslijcie jakis link czy cos