Jump to content
Sign in to follow this  
blinker

Oświetlenie w Garażu

Recommended Posts

blinker

Witam szanownych zgromadzonych:)

Niedawno zakupiłem garaż murowany w zabudowie szeregowej. Mankament jest taki iż nie posiadają one instalacji elektrycznej. Chciałbym zrobić sobie tam jakieś światło. Ostatnio natknąłem się na naszym popularnym serwisie na wynalazki typu lampy solarne, np taka:

http://allegro.pl/okazja-lampa-solarna-60-led-xenon-ladowana-sloncem-i5175628438.html

bądź taka:

http://allegro.pl/lampa-solarna-czujnik-ruchu-22-led-solar-halogen-i5698790421.html

Ktoś miał styczność z taką lampą? Jak to wychodzi z tym ładowanie solarnym, najbardziej gnębi mnie fakt akumulatora które pewnie po roku dwóch straci swoją użyteczność. A może ktoś wpadł na lepsze pomysł. Bardzo proszę o poradę, pozdrawiam:)

Lausitz

Przerabiałem ten temat, najlepiej zmówić się z wszystkimi właścielami i pociągnąć „prąd" do garaży. Wartość garaży wzrośnie, a jaka wygoda. No chyba że nie ma takiej możliwości.

Testowałem dużo wcześniej podobny zestaw w ogrodzie, pierwszy rok w miarę ale moc światła mnie nie zadawalała. Po dwóch latach dałem sobie z tym spokój, aku miało padaczkę. Co do tych zestawów to pewnie technika poszła do przodu. Jeśli się na nie zdecydujesz daj znać, jak się sprawują.

Pozdro!

blinker
Przerabiałem ten temat, najlepiej zmówić się z wszystkimi właścielami i pociągnąć „prąd" do garaży. Wartość garaży wzrośnie, a jaka wygoda. No chyba że nie ma takiej możliwości.

Testowałem dużo wcześniej podobny zestaw w ogrodzie, pierwszy rok w miarę ale moc światła mnie nie zadawalała. Po dwóch latach dałem sobie z tym spokój, aku miało padaczkę. Co do tych zestawów to pewnie technika poszła do przodu. Jeśli się na nie zdecydujesz daj znać, jak się sprawują.

Pozdro!

Niestety nie da rady z tym pociągnięciem prądu, pytałem się paru sąsiadów...co do tych lamp to nie oczekuje zbytnio boskiego oświecenia, bo taką zwykłą ledową garażową mam do dłubania. Gdzieś tam czytałem że te panele jakoś dawają radę tylko problem jest tymi akumulatorami po dłuższym czasie (rok,dwa). Niby fajne bajer czujnik ruchu ale co z tego jak akumulator pójdzie

Longbow

Oświetlenie ledowe i korzystasz z akumulatora w aucie lub przywozisz ze sobą aku z UPS naładowany........oświetlenie zamkniesz w 25W MAX więc o ile nie siedzisz cały weekend w garażu to nie "naruszysz" zbytnio nawet aku w aucie ( o ile zdrowy)

---------- Po chwili dodano... ----------

http://allegro.pl/akumulator-zelowy-zelowany-12v-18ah-gwarancja-i5720685175.html

I UPSik do ładowania w domu , APC polecam (sam mam)

blinker
Oświetlenie ledowe i korzystasz z akumulatora w aucie lub przywozisz ze sobą aku z UPS naładowany........oświetlenie zamkniesz w 25W MAX więc o ile nie siedzisz cały weekend w garażu to nie "naruszysz" zbytnio nawet aku w aucie ( o ile zdrowy)

http://allegro.pl/akumulator-zelowy-zelowany-12v-18ah-gwarancja-i5720685175.html

I UPSik do ładowania w domu , APC polecam (sam mam)

A co ile ładujesz ten UPS szczególnie w zimie? Chodzi mi głównie czy taki UPS nie będzie mi się stale wyładowywał nawet z niego nie korzystając. Jakie oświetlenie masz podłączone ? Jakbyś zlinkował byłoby git:):)

Longbow

UPS nie ładujesz, UPSem ładujesz akumulator który podrzuciłem w linku, chyba, że masz automat prostownik....a ładujesz jak rozładujesz:)

Grunt to mieć mały pobór prądu (A) i na 12V żeby nie stosować przetwornicy bo to straty.

Mankamentem ogniw solarnych i aku w garażu cały czas jest ryzyko zapierniczenia panelu przez osoby trzecie jak również zmienne temperatury (na zimę i tak bierzesz do domu albo ogarniasz kocyk grzewczy na aku który zeżre małe aku dość szybko bo słońce za dnia nie doładuje akumulatora...chyba że masz 3.000 na całą instalację)

Akumulatory UPSowe mają dość niskie samorozładowanie, 2 lata temu wrzuciłem do szafy w piwnicy APC rackowy na 2x12V 9Ah, z ciekawości nacisnąłem ostatnio power......i ożył, a akumulatory już trochę przeżyły......muszę go przywlec do domu i zobaczyć jak z ich żywotnością.

Masz jeszcze opcję generatora, kiedyś widziałem za 500 mały zgrabny i przedewszystkim cichy "powerpack" (generator obudowany w walizeczkę, wygłuszony).....mocy stałej coś chyba 700W

Aha UPS masz w domu i ładujesz aku który taszczysz do garażu i masz światło :)

blinker
UPS nie ładujesz, UPSem ładujesz akumulator który podrzuciłem w linku, chyba, że masz automat prostownik....a ładujesz jak rozładujesz:)

Grunt to mieć mały pobór prądu (A) i na 12V żeby nie stosować przetwornicy bo to straty.

Mankamentem ogniw solarnych i aku w garażu cały czas jest ryzyko zapierniczenia panelu przez osoby trzecie jak również zmienne temperatury (na zimę i tak bierzesz do domu albo ogarniasz kocyk grzewczy na aku który zeżre małe aku dość szybko bo słońce za dnia nie doładuje akumulatora...chyba że masz 3.000 na całą instalację)

Akumulatory UPSowe mają dość niskie samorozładowanie, 2 lata temu wrzuciłem do szafy w piwnicy APC rackowy na 2x12V 9Ah, z ciekawości nacisnąłem ostatnio power......i ożył, a akumulatory już trochę przeżyły......muszę go przywlec do domu i zobaczyć jak z ich żywotnością.

Masz jeszcze opcję generatora, kiedyś widziałem za 500 mały zgrabny i przedewszystkim cichy "powerpack" (generator obudowany w walizeczkę, wygłuszony).....mocy stałej coś chyba 700W

Aha UPS masz w domu i ładujesz aku który taszczysz do garażu i masz światło :)

Wyobrażałem sobie to tak że bym ten akumulator ładował w domu prostownikiem lub podłączył go na noc pod akumulator z samochodu. Oglądałem też te generatory ale koszta jak dla mnie bedą już za wysokie. Niewiem czy dobrze wyczytałem ale z tego linka co podałes wychodzi że w ciągu miesiąca bez korzystania z akumulatora spada 3%. To nawet mało.

Longbow

Pacz:

Akumulator kupujesz i ładujesz do pełna.

Masz nieplanowany wypad do garażu (kumpel chce się gorzołu o 2 w nocy napić)

Masz prąd na pare godzin nawet jesli nie ladowałeś go od miesiąca czy dwóch

Masz planowany wypad to dzień wcześniej ładujesz do pełna i meldujesz się na grubszą imprezkę w garażu z wpełni naładowanym aku

Nie używasz wogóle to jak Cię coś kopnie raz na pół roku doładowujesz co by się nie popsuł.

Możesz być majster elektronik i wozić aku przy dupie w samochodzie gdzie na bieżąco by się doładowywał (kabelek i dioda prostownicza co by się prąd "nie cofał" przy rozruchu)....mankament => zmiany temperatur

blinker
Pacz:

Akumulator kupujesz i ładujesz do pełna.

Masz nieplanowany wypad do garażu (kumpel chce się gorzołu o 2 w nocy napić)

Masz prąd na pare godzin nawet jesli nie ladowałeś go od miesiąca czy dwóch

Masz planowany wypad to dzień wcześniej ładujesz do pełna i meldujesz się na grubszą imprezkę w garażu z wpełni naładowanym aku

Nie używasz wogóle to jak Cię coś kopnie raz na pół roku doładowujesz co by się nie popsuł.

Możesz być majster elektronik i wozić aku przy dupie w samochodzie gdzie na bieżąco by się doładowywał (kabelek i dioda prostownicza co by się prąd "nie cofał" przy rozruchu)....mankament => zmiany temperatur

Dobrze mi to wyjaśniłes :D wszystko fajnie tylko te taszczenie tego aku zamiast piwerek troche mnie dobija, zgadza się niska temperatura w garażu=szybkie rozładowanie podczas niekorzystania. Wiadomo dużo bym nie świecił szczególnie w zime bo piździ na garażu i co tu robic. Sam niewiem dużo mozliwosci niemam. A gdyby tak np kupic taki akumulator i ładować go ładowarką solarną ? Sa takie wynalazki na alledrogo http://allegro.pl/bateria-sloneczna-panel-solarny-10w-12v-regulator-i5276483234.html

Longbow

Kupa strasznie.....bo aku dalej w zimnie.

Taki 18Ah jest lekutki, dorobisz se pasek i będziesz nosił na ramieniu...

blinker
Kupa strasznie.....bo aku dalej w zimnie.

Taki 18Ah jest lekutki, dorobisz se pasek i będziesz nosił na ramieniu...

To prostownik za 5 dych + te aku co podales + naświetlacz halogenowy, zrobic wygodną instalacje w garażu i bedzie git ? Nieoruzmiem czemu UPS za 200 zł jak można zwykły postownik do akumulatorow żelowych

Longbow

UPS to taki lepszy prostownik i przetwornica w razie czego......dziwne bo BK350EI chodziły swego czasu bez aku po 60-70 pln.........

W razie co moge przekopać gruzy w poszukiwaniu ?

madmax

W razie co moge przekopać gruzy w poszukiwaniu ?

Tobie to tam chyba brakuje tylko statuły wolności i wieży eiffla

Longbow
Tobie to tam chyba brakuje tylko statuły wolności i wieży eiffla

Iść poszukać ?...to tylko pokój obok:D

NiebieskiPug

Mi znajdź proszę Cię tapicerkę POP ART do wersji 5d!

blinker
Iść poszukać ?...to tylko pokój obok:D

Dzieki za propozycje ale bardziej mi sie przyda zwykly postownik do aku bo nawet niemam. UPS dobra sprawa ale kolejną kobyłe trzymać do głupiej lampki wg mnie niema sensu. Eh niby są domy obok ale każdy sie "cipi" tym prądem, a dałbym nawet flache raz na jakis czas do rachunku :/:/

krejzRudy

Najlepiej to zrobić instalację świetlną włączaną na zwykłe "pstryczki", a zasilaną z akumulatora, jak kolega mówi. Wszystkie solary, czy inne elementy prądotwórcze - ktoś Ci może podwędzić z dachu garażu ..

Więc według mnie najlepiej:

- prosta instalacja elektrycza z możliwością włączania poszczególnych odbiorników światła, by zminimalizować pobór energii,

- prostownik,

- mocny akumulator,

- i chyba najważniejsze - oświetlenie LEDowe, które pobiera najmniej prądu podczas świecenia :)

blinker
Najlepiej to zrobić instalację świetlną włączaną na zwykłe "pstryczki", a zasilaną z akumulatora, jak kolega mówi. Wszystkie solary, czy inne elementy prądotwórcze - ktoś Ci może podwędzić z dachu garażu ..

Więc według mnie najlepiej:

- prosta instalacja elektrycza z możliwością włączania poszczególnych odbiorników światła, by zminimalizować pobór energii,

- prostownik,

- mocny akumulator,

- i chyba najważniejsze - oświetlenie LEDowe, które pobiera najmniej prądu podczas świecenia :)

Sąsiad ma taką lampe solarną, panel z tyłu garażu i wisi już pare lat, ale boje sie tego akumulatora który wytrzymie pewnie krótko. Mocny akumulator = cieżki, z taczką niechce chodzic do garażu, taki jak kolega podał będzie git, a co do oświetlenia led to żadne taśmy po 500 diód, 2 halogeny ledowe wystarczą.