Jump to content

Peugeot 206 - Diesel po 2005r.

emswisnia

Recommended Posts

Witam,

Rozglądam się powoli autem dla żony w postacie 206 najlepiej po 2005roku.

Na pewno musi być to diesel. Mam kilka pytań odnośnie dwóch silników które mnie interesują a mianowicie 1.4 i 1.6 HDI.

Wiadomo że przyspieszenie i komfort jazdy będzie pewnie lepszy w 1.6 :) ale akurat nie potrzebuje auto do prędkości a do tego aby jeździć do pracy.

Czy ktoś może przedstawić mi wady i plusy tych silników?

Pewnie 1.6 HDI ma zmienna geometrie w turbo oraz koło dwumasowe?

Czy wersję 1.4 HDI posiadały takie coś jak komputer pokładowy?

Spotkałem się również z wersjami 1.4 co miały literkę I koloru zielonego czy to coś oznacza?

Żona teraz jeździ Ibizą EVO1 z 99roku i przyszła pora aby odświeżyć rocznikowo - tylko nie wiem jak byłoby u niej z przesiadką ze 150KM na 68KM :D

1,6 HDI to silnik montowany zarówno w koncernie PSA (Citroen/Peugeot) jak i w Mazdach 3, Volvo, Fordach (pod nazwą TDCI) jak i np. w Mini Cooper D. Spalanie praktycznie podobne (z różnicą może 0,5l/100km) a 68 vs.109 koni to przepaść. Wyprzedzanie np tira jest bardziej bezpieczne bo trwa moment ;) Moment obrotowy w sumie też robi robotę w 1,6hdi. Niestety jako nowoczesny diesel spełniający normy EURO4 1,6hdi mają filtr cząstek stałych (FAP), który w sumie łatwo można usunąć oraz turbo o zmiennej geometrii. Z wad to poczytaj na forum Forda -> zatykające się sitko podające olej do turbo w konsekwencji je zacierające. aha przypomniało mi się że 1,6hdi mają jeszcze dwumas. Uważaj na 1,4hdi bo głównie samochody z tymi silnikami kupowali dla przedstawicieli handlowych -> czytaj nalatane mają grubo po 300tys, zdarzaają się przeróbki z vanów. W takim silniku też trzeba liczyć na ewentualny remont ;)

Aktualnie jeżdżę 206 1.4HDI i jak na razie samochód idealny do miasta i do pracy ze względu na jego dynamiczność. Co do wyprzedzania w trasie nie ma problemu z dolnego zakresu prędkości 80km/h+/- .Ogólnie zależy od style jazdy żony, bo są takie co lubią przydusić :) Ale jestem pewny że nie będzie zawali drogą :)

Co do oznaczenia HDI to znaczy wersja eko, czyli masz dłuższe biegi i osiągasz mniejsze obroty co pozwala na mniejsze spalanie 5l/100km a nawet mniej.

Może poszukaj 2.0 HDi, tam nie ma dwumasu i fapa ale niestety wsadzano silnik do końca 2005

Posiadam 1.4 hdi eco pyziak zbiera się bardzo fajnie (przynajmniej jak dla mnie :) ) na kolach zimówkach 15.

Niestety teraz na kapciach 205/40/17 troooszkę spadły osiągi.g

Gdy jeżdżę na trasie stałą 70km/h przez 20 km to najmniejsze spalanie jakie osiągnąłem to 4,2l/100km kapcie 15, na 17 w tym miesiącu 5,1l/100km ;)

Diesel musi być :) to jest najważniejsza kwestia.

Auto z gazem odpada od razu - żona nie chce takiej opcji w aucie.

2.0HDI jest mi znany z Xsary Picasso i w tym aucie akurat 90KM jest za słabe, myślę że do 206 mógłby być odpowiedni + chip ;)

Właśnie czy ktoś ma 1.4 lub 1.6 po modyfikacji poprzez zrobienie korekty oprogramowania? Jestem ciekaw jak wówczas autko się sprawuje?

Żona nie należy do osób z lekka nogą wręcz przeciwnie. Ibizą jak jeździ dynamicznie to nawet i do 8 litrów potrafi dojść ;)

Duża była zmiana w 206 po lifcie?

https://www.olx.pl/oferta/peugeot-206-peugeot-206-1-4-trendy-hatchback-diesel-2006-CID5-IDhpLk7.html#15e5380786

Nie każdy 1.6hdi miał fapa i zmienną geometrie, więc to trzeba sprawdzać. Chyba te 90 konne odmiany są bez tych ustrojstw.

ja mam 1.4 hdi, bez chipa. Auto do miasta spoko - w korkach do 6 litrów, dynamiczna jazda koło 5-5,5.

W trasie koło 80-90 km/h - jakieś 4 litry/100

nie było wersji 90konnych 1,6hdi w 206 -> tylko wersje 109KM z dwumasem, zmienną geometrią turbo i fapem ;) ktoś pisał że w swoim 1,4hdi osiągnął spalanie 4,2/100 jadąc ok 70km/h. ja swoim 1,6hdi w trasie gdy jadę za tirem 90km/h osiągam spokojnie 3,5litra ;)

nie było wersji 90konnych 1,6hdi w 206 -> tylko wersje 109KM z dwumasem, zmienną geometrią turbo i fapem ;) ktoś pisał że w swoim 1,4hdi osiągnął spalanie 4,2/100 jadąc ok 70km/h. ja swoim 1,6hdi w trasie gdy jadę za tirem 90km/h osiągam spokojnie 3,5litra ;)

Ah, to przepraszam za wprowadzanie w błąd. Pewnie pomyliło mi się z 1.6 Tdci z focusów itp.