Jump to content
Sign in to follow this  
zerwer

Pękająca linka a wymiana kompletnego sprzęgła

Recommended Posts

zerwer

Dobry, mam dość poważny problem ze swoim Pugiem 2002 1.9D.

Lekko ponad 3 tygodnie temu pękła mi linka sprzęgła (nie mam pojęcia ile ona była w tym aucie). Linka została wymieniona, ale autem długo się nie pocieszyłem, gdyż parę dni temu stało się dokładnie to samo.

Auto trafiło do warsztatu, gdzie stwierdzono iż "nie ma takiej opcji aby linki te tak szybko pękały i to pewnie zasługa kończącego się sprzęgła", po czym dostałem "kosztorys" przyszłej naprawy na kwotę ponad... 1100zł.

I tutaj moje pytania:

1) Czy jest w ogóle taka możliwość, aby kończące się sprzęgło powodowało zrywanie tych linek z powodu nadmiernych naprężeń, jak to usłyszałem w warsztacie, czy to raczej nieudolny montaż linki spowodował że tak szybko zakończyła żywot (ewentualnie badziewnej jakości zamiennik)?

2) Przeglądając to forum, Allegro i hurtownie części spodziewałem się raczej kwoty maksymalnie 800zł łącznie z robocizną. Nie ukrywam że inwestowanie 1100zł w prawie pełnoletnie auto, ledwo jeżdżące prosto (problemy z geometrią, zapewne po dzwonie) mija się z celem i w tej chwili raczej skłaniam się ku lawecie z nakierowaniem na najbliższy złom, ewentualnie inny warsztat który zrobi to taniej.

Czy w tym aucie z tym silnikiem koszt wymiany kompletu sprzęgła (+ łapy i założenia nowej linki (jej kosztu nie wliczam, gdyż już ją dostarczyłem)) powinien być AŻ TAKI?

Terror-Machine

Może się mylę, ale stawiałbym na źle założoną linkę, gdzieś przełamaną albo wadliwa ta linka była, raczej nie jest to kończące się sprzęgło, jakieś problemy z wrzucaniem biegów były jakieś trzaski zgrzyty? czy wciśnięcie pedału sprzęgła przysparzało jakieś trudności? w sensie czy jakoś odczuwalnie ciężko się wciskało pedał. Zresztą co to za warsztat, że nie sprawdzili tego na miejscu :/

zerwer

Tego dnia kiedy poszła druga linka zrobiłem ponad 80km i nie odczułem aby były jakieś problemy z wrzucaniem biegów - skrzynia chodziła jak zazwyczaj, tj. płynnie i precyzyjnie do momentu kiedy z hukiem poleciała linka przy wciskaniu sprzęgła.

Samo sprzęgło chodziło "raczej płynnie", tzn. nie było jakiś oporów, a jedynie czuć było jakby jakaś mechaniczna część się delikatnie ocierała o coś, czy coś w tym stylu (w końcu to 15 letni samochód, ma prawo nie działać idealnie jak nowy).

Jutro z rana mam do nich dzwonić z decyzją co dalej, to dopytam czy oni w ogóle skrzynię zdjęli i sprawdzili jak faktycznie wygląda sprzęgło czy po prostu pomachali palcem w powietrzu (z rozmowy to jasno nie wynikało, a dopytać zapomniałem po tym jak mnie gość zabił kosztem naprawy).

cerber
"kosztorys" przyszłej naprawy na kwotę ponad... 1100zł.

wymieniałem dwa lata temu kpl sprzęgło sachs + linka + uszczelniacze półosi i zapłaciłem coś ok 750zł .

zerwer

Finalnie zdecydowałem się nie robić tego sprzęgła w tej chwili, a jedynie zamontować dostarczoną linkę za co zapłaciłem... 60zł (wychodzi na to, że sprzęgło w ogóle sprawdzane nie było).

Jak na razie żadnych problemów z wrzucaniem biegów czy sprzęgłem (jedynie cichy zgrzyt przy wciskaniu sprzęgła pojawiający się kiedy pedał jest jakieś 1-2cm od podłogi).

Zobaczymy czy znów pęknie.

Dzięki za pomoc.

Terror-Machine
Finalnie zdecydowałem się nie robić tego sprzęgła w tej chwili, a jedynie zamontować dostarczoną linkę za co zapłaciłem... 60zł (wychodzi na to, że sprzęgło w ogóle sprawdzane nie było).

Jak na razie żadnych problemów z wrzucaniem biegów czy sprzęgłem (jedynie cichy zgrzyt przy wciskaniu sprzęgła pojawiający się kiedy pedał jest jakieś 1-2cm od podłogi).

Zobaczymy czy znów pęknie.

Dzięki za pomoc.

Póki co podjedź do innego warsztatu i niech zdiagnozują sprzęgło i wycenią, dopóki jeździsz możesz sobie jakiegoś przyjemnego warsztatu poszukać, jak strzeli będziesz znowu pod ścianą :/