Jump to content
cerber

Guide - wymiana uszczelek nagrzewnicy

Recommended Posts

cerber

hej . jakiś czas temu dopadła i mnie ta przypadłość więc pstryknąłem parę fotek z naprawy tej usterki i wrzucam dla potomnych . 

robota jest dość prosta , ale trochę niewygodna . 

zaczynamy od spuszczenia płynu z układu chłodzenia ( nie trzeba opróżniać całego układu , wystarczy ok 2 l ) . następnie ściągamy przewody nagrzewnicy od strony grodzi silnika . 

image.php?di=M4D8

żeby nas nie zalało w środku nakładamy kawałek szlaucha ogrodowego o śr 3/4 na górną rurkę i dmuchamy kilka razy aby wypędzić płyn chłodniczy z nagrzewnicy . 

następnie odkręcamy śrubkę między tymi rurkami od strony grodzi silnika ( jest dość długa więc klucz z grzechotką jest pomocny ) .

kolejna rzecz to rozkręcamy śruby pomiędzy nagrzewnicą , a rurkami ( tam przeważnie jest przeciek ) . 

image.php?di=3ES7

gdy je odkręcimy ( fabrycznie jest jedna ale jeżeli ktoś już wcześniej przy tym grzebał to może być nawet trzy ) , pozostaje nam jeszcze jedna śruba mniej więcej na środku tych rurek . 

image.php?di=MTR5

po jej odkręceniu wyciągamy te rurki z gniazda nagrzewnicy ( trochę walki jest , ale od strony grodzi jest taka gąbka która się ugnie na tyle że można je wyciągnąć ) . 

image.php?di=2LZ6

uszczelki ( oringi ) można dokupić nawet w hydraulicznym ( pojechałem ze starymi oringami do hydraulika , zmierzył je suwmiarką i zapłaciłem za dwa 2 zł ) . 

gdy już zaopatrzymy się w nowe oringi można usprawnić trochę montaż tych rurek na miejsce ( dość ciężko je założyć ) .

usprawnienie polega na nadpiłowaniu końców tych rurek tak aby zyskać ok 2 mm ( na szerokość brzeszczota ) .

image.php?di=UVJ4

zakładamy oringi , wkładamy rurki , wkręcamy śruby na miejsca , zakładamy węże na nagrzewnicę , uzupełniamy płyn i powinno wszystko hulać . miłej dłubaninki :)))

MOD: W załączniku dodaję wersję PDF :)

wymiana-uszczelek-nagrzewnicy.pdf

• Like 2
  • Thanks 1

Pawcio89

Witam serdecznie :-) mnie dopadł taki przeciek w mojej s16. Pod nogami mam kałużę płynu chłodzącego. I mam pytanko, czy w każdej 206-tce nagrzewnice i wymiana tych uszczelek będzie wyglądać mniej więcej tak samo czy co wersja to inne rozwiązanie? 

DAWID MILER

Raczej to samo.

jozekk
Dnia 2.12.2017 o 18:24, cerber napisał:

uszczelki ( oringi ) można dokupić nawet w hydraulicznym ( pojechałem ze starymi oringami do hydraulika , zmierzył je suwmiarką i zapłaciłem za dwa 2 zł ) . 

Czy ktoś wie jakie to oringi aby można się było zabezpieczyć przed wymianą ? (nie każdy ma dwa samochody :P )

wrobeleczek

Na forum, w jednym z tematów niejaki Demon206 pisał jaki ma fabryczny wymiar ten oring. Nie chce mi się szukać, ale pamiętam, że wspominał o jego prostokątnym przekroju i średnicy w okolicach 20-tu 20-kilku mm.

Jaga

Dzisiaj sobie patrze a tu niespodzianka 😡 na bucie mam mokro , sprawdziłem palcem potem do buzi i co ? słodko mi haaaaaa i już wiem że płyn sobie właśnie tak ucieka. Super wytrzymało --słuchajcie 18 lat ! aż miło te oringi wymienić i zrobię to chyba na oryginałach no bo jak tyle lat mi wytrzymały.