Skocz do zawartości
needlehole

Wymiana kierownicy

Rekomendowane odpowiedzi

blackdaro

Zależy.

Znajomy miał kiedyś problem z ubezpieczycielem z powodu niestandardowych kół/opon, ale to mocno rzucało sie w oczy (corsa B, największe seryjne koło jakie tam było to 15" w GSI, a on miał 17).

• Lubię To! 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Sebartnik

Jeśli oryginalnie auto nie miało poduszki (wyjdzie to z  dekodowania VIN na stacji diagnostycznej)  to nie musi jej być, jeśli auto powinno ją mieć to musi ona być, to w teorii.
W praktyce wygląda to tak, że jak się nie przyczepi diagnosta to puści, aczkolwiek gdy pojedziesz na przegląd z kierownicą sportową o średnicy 30cm bez poduchy to na pewno się przyczepi.
Inna sprawa gdy wymienisz kiere (lub jakąkolwiek inną część , np lampy) na takie bez homologacji i weźmiesz udział w zdarzeniu drogowym to rzeczoznawca ma prawo uznać Cię za sprawce ponieważ brak homologacji=brak ważnego przeglądu czyli ubezpieczenie jest nieważne, czyli jesteś sprawcą. Mówimy tylko o teorii.W praktyce wygląda, to tak że rzeczoznawca nie szuka dziury w całym jeśli twoja niewinność jest oczywista.
A nawet jeśli zauważy niehomologowane części to co najwyżej zmniejszy wartość auta lub uzna że to nie ma związku ze zdarzeniem drogowym.
Przykład.
Jechałem swoją hondą z gazem nie wbitym w dowód, przejeżdzając na zielonym świetle wjechał we mnie inny kierowca nie ustępując mi pierwszeństwa. Spowodowało to szkodę całkowitą a gdy rzeczoznawca przyszedł obejrzeć auto powiedział, że gaz nie wbity w dowód nie ma tu nic do rzeczy.
Sytuacja miała miejsce po nowelizacji przepisów w 2018r. a rzeczoznawca był z PZU
Nie posiadam notki prawnej, nikt nie był w stanie odpowiedzieć mi paragrafami. Rozmawiałem z tym rzeczoznawcą i zaprzyjaźnionym diagnostą.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta