Skocz do zawartości
szpakulec

Problem ze światłami krótkimi

Rekomendowane odpowiedzi

szpakulec

... a właściwie jednym - lewym (od strony kierowcy).

Witam klubowiczów bo to będzie mój pierwszy wpis na tym forum.

Ale do rzeczy: parę tygodni temu "w spadku po dziadku" dostałem wiekową (już pełnoletnią) dwieście szóstkę, która posiada pewną dyskwalifikującą (na przeglądzie) wadę tzn brak światłą krótkiego w lewym reflektorze. W związku z tym proszę o radę doświadczonych co i gdzie mogło tu walnąć (typowe wady, usterki i sposoby szybkiej weryfikacji), bo perspektywa wypruwania kolejnych kabli z auta trochę mnie zniechęca. Ze wstępnych pomiarów multimetrem wyszło mi, że na kostce występuje jakieś dziwne, wahające się  napięcie - ok 3-5 V przy świetle krótkim (mierzone na prawym reflektorze pokazuje chyba ok 12V). Światła długie działają poprawnie w obu reflektorach. Żarówka sprawdzona, działa OK (przekładana do prawego reflektora świeci i długim i krótkim). Przejrzałem też bezpieczniki, i te w komorze silnika i te pod kierownicą, i nie znalazłem żadnego przepalonego. Niestety powoli kończą mi się pomysły na szybkie wykrycie problemu więc kończę wpis tradycyjnym "kochani, pomóźcie..."

Pozdro.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Piotras2008

witam prawdopodobnie masz uszkodzony kabel lub BSM

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Piotras2008

Najprościej i najszybciej można odciąć kostkę z lewego reflektora i zmostkować ją z prawym.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Damianos1
4 godziny temu, Piotras2008 napisał:

Najprościej i najszybciej można odciąć kostkę z lewego reflektora i zmostkować ją z prawym.

No genialnie, tylko wiesz że instalacja nie wytrzyma, tym bardziej bezpiecznik?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
szpakulec
12 godzin temu, Piotras2008 napisał:

witam prawdopodobnie masz uszkodzony kabel lub BSM

Przeglądałem temat https://www.206club.net/forum/topic/59536-brak-świateł-mijania/  który jest podobny do mojego problemu i pójdę tym tropem. Ale jeszcze jedno , w podręczniku Dietera Korpa 'Peugeot 206 poradnik użytkownika' (tym zielonym) przeglądałem rysunki i opisy skrzynek bezpieczników i wyszło , że w moim aucie kilku (2-3 ?) brakuje - i nie są to tzw wolne miejsca ale np F19 (tylna lampa przeciwmgielna) ewentualnie powstawiane są elementy o innej wartości np MF10 ma 30A zamiast książkowych 40A. Być może to powoduje jakieś zakłócenia. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
szpakulec

Problem rozwiązany. 

Awaria była spowodowana zaśniedzeniem połączeń i przerwaniem (przepaleniem ?) większości drutów przewodu wewnątrz kostki reflektora (wykryte przez podwójne mierzenie napięcia: przed kostką na przewodach - ok 12V i w kostce na konektorach - ok 4V) oraz dodatkowo wstawieniem niewłaściwego bezpiecznika w skrzynce pod kierownicą (sekcja BH12).

A poniewaź w podręczniku "Sam naprawiam... (Peugeot 206 poradnik użytkownika - D Korp)" na str. 191 brakuje opisu sekcji BH12, dorzucam rysunek i krótki opis - może się komuś przyda.

Opis:

F29 - 10A - Lewe światło drogowe (długie)

F30 - 10A - Prawe światło drogowe (długie) + kontrolka świateł w zegarach

F31 - 10A - Lewe światło mijania (krótkie)

F32 - 10A - Prawe światło mijania (krótkie) + kontrolka świateł w zegarach 

F33 - 5A - Spryskiwacze reflektorów

F34 - 10A - Lewe światło boczne/tylne

F35 - 10A - Prawe światło boczne/tylne

F36 - - Wolne

F37 - 5A - Sterownik wentylatora płynu chłodzącego (wentylatora chłodnicy)

F38 - 5A - Sterownik drugiego wentylatora płynu chłodzącego (wentylatora chłodnicy), sterownik wentylatora czynnika roboczego  klimatyzacji

F39 - - Wolne

F40 - 20/40A - Ogrzewanie/klimatyzacja

bezpieczniki1.gif

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta