Jump to content
Radex1998

Modernizacja układu zmiany biegów

Recommended Posts

Radex1998

Witam.

Po dłuższych namysłach i straconych nerwach przy wymianach cięgien wpadłem na pomysł wymiany oryginalnego układu zmiany biegów (cięgna) na układ linkowy z innego modelu. Pytanie brzmi, czy jest taka fizyczna możliwość, czy ktoś może ma takie rozwiązanie a jak tak to jak się to sprawuje? Pacjent to 206tka z „szatanem” 1.1 rocznik 2002.

Istreed

RC ma linki ale nie wiem czy ktoś to robił... 

Longbow

Linki też mają swoje wady.

Wszystko się da, musisz odtworzyć ruchy cięgien....gotowego pomysłu nie mam z którego modelu.

Jak cię irytują luzy na lewarku to zamiast tulei pod lewarkiem zaaplikuj łożysko igiełkowe, łożysko sferyczne w sierżancie i cięgna na "unibalach" (też łożyskach sferycznych)

Będziesz miał wtedy układ bez luzu.

bartek.s1

A skąd pewność, że łożyska nie bedą się zacierały? Bo o ile dobrze kojarze to te elementy nie są na tyle odseparowane żeby się tam piach czy cokolwiek innego dostawało

Edited by bartek.s1

yeti

w 307 występuja skrzynie MA z linkami, więc masz skąd wziąć wszystkie elementy na skrzynię, mechanizm zmiany biegów z linkami albo z 307 pod pasować, albo z 206 z linkami

linki też nie działają jakoś super fenomenalnie lepiej, problem w tych skrzyniach to nie sterowania a dokładność pracy samej skrzyni

• Like 1

Longbow
15 godzin temu, bartek.s1 napisał:

A skąd pewność, że łożyska nie bedą się zacierały? Bo o ile dobrze kojarze to te elementy nie są na tyle odseparowane żeby się tam piach czy cokolwiek innego dostawało

Uszczelnienia i osłony gumowe

blackdaro

Ja osobiście wole cięgna od linek. 2 razy zdarzyło mi sie, że mechanizm na linkach mi zamarzł i nie mogłem wystartować po zaledwie 8mio-godzinnym postoju (we fiacie).

Istreed

U nas w sumie wystarczy usunąć trochę tego luzu prawo lewo na luzie i będzie git. 

Longbow

Powiem tak......łatałem 2 razy cięgna u znajomych trytytkami/drutem/patentem jak spadały, rozwalonej linki nie połatasz, a przy braku prewencyjnej konserwacji jak wspominał blackdaro o zamarznięcie nie trudno