Skocz do zawartości
nowy2066

dziwne odgłosy i problemy z ruszaniem - jak byście to zdiagnozowali?

Rekomendowane odpowiedzi

nowy2066

No dobra, Dzwonił mechanik przed chwilą.

Powiedział że wszędzie w okolicy szukał skrzyni, ale nie znalazł, natomiast może oddać tą do naprawy (jak rozumiem regeneracji). Koszt 900-1000zł i wtedy na jutro by może było. Na moje argumenty, które opisywaliśmy w tym wątku (czyli że zgrzytanie ze skrzyni to już jej koniec i występuje na każdym biegu) powiedział (nie wiem czy dobrze zrozumiałem) że "wał (wałek?) ma luzy" i to może być przyczyną. Powiedziałem, że nie zgadzam się na wymianę/regenerację skrzyni, żeby zrobił to sprzęgło i tyle. Zdenerwował się. Powiedział że jeszcze łożysko dociskowe poszło w rozsypkę - to pan wymieni. I cieknie ze stimerlinga, trzeba uszczelkę - to pan wymieni uszczelkę. No to mówi że ok, zrobi jak chcę, ale on nie bierze ŻADNEJ odpowiedzialności jeśli po złożeniu tego do kupy nadal będzie zgrzytał i szarpał. Potwierdziłem, że nie będę miał do niego o to żadnych pretensji jeśli tak będzie i wtedy najwyżej z tą skrzynią pójdę do innego warsztatu albo z nim umówię się z wyprzedzeniem (bo on ma tylko jedno stanowisko robocze i jak ma rozłożony samochód a nic przy nim nie robi to ma straty).

Co wy na to?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Stackburn

Ciężko znaleźć skrzynię która po większym przebiegu nie ma luzu na wałku - nawet bym się pokusił o stwierdzenie - że takich skrzyń nie ma ;) (zwłaszcza w PSA ;) )

Zrobiłbym dokładnie tak samo - wymienić to co uszkodzone a skrzyni samej w sobie nie ruszać.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
nowy2066
Napisano (edytowane)

Szukałem na YT filmików gdzie ludzie wrzucają właśnie jak im skrzynia zgrzyta. Faktycznie jest to dość głośne, występuje cały czas i raczej nie sposób tego pomylić z czymkolwiek innym. Na pewno nie był to ten ogłos co u mnie. No i nie znalazłem w żadnym artykule żeby uszkodzona skrzynia mogła powodować szarpanie przy ruszaniu. Szczególnie że ono występowało tylko wtedy gdy ruszałem pomału, bardzo delikatnie operując sprzęgłem, żeby nie zgrzytało. No zobaczymy. Zastanawiam się czy on jest niekompetentny, chce mnie naciągnąć czy po prostu jest taki zachowawczy że woli robić tą skrzynię "na wszelki wypadek", bo "a może to to".

Edytowane przez nowy2066

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Longbow
Dnia 26.01.2019 o 15:02, Longbow napisał:

Niech wymieni:

Zestaw sprzęgła (docisk, tarcza łożysko)

Widełki + sworzeń kulowy

Uszczelniacz wału + wałka skrzyni

Uszczelniacze półosi i olej w skrzyni

Zacytować muszę sam siebie....nie przekazałeś

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
nowy2066

W każdym razie efekt na chwilę obecną jest taki że gość się chyba obraził bo ani nie odebrał ani nie oddzwonił 😮

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Longbow

No i po aucie.....:D

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
nowy2066

Ok. Byłem u niego i jest na etapie składania go do kupy. Dziś będzie.

Powiedział że jest wybitnie niezadowolony z tej naprawy, bo jest zdaniem nie będzie ona skuteczna. Zapowiedział mi, że w jego opinii ten samochód pojeżdzi może tydzień po czym szlag trafi skrzynię biegow. Zastrzegł że raczej wolałby już tego nie robić nawet jeśli tak się stanie i że jak pójdę gdzieś indziej to będą się śmiać że ktoś wyjął skrzynię biegów i powymieniał tyle części a sama skrzynia została zepsuta. 

Z tego co zrozumiałem to już jemu chyba nie chodzi nawet o te objawy jak szarpanie czy zgrzytanie tylko o to, że zobaczył tą skrzynię i że jest ten luz na wałku. Pokazał mi inną wymontowaną i powiedział, że tam jest super, bo luzu nie ma. A u mnie luz jest i to jest kwestia czasu nim to wszystko szlag trafi. 

Straszy mnie czy ma rację? :D

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Longbow
1 godzinę temu, nowy2066 napisał:

Straszy mnie czy ma rację? :D

Tylko on widział tę skrzynię

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
nowy2066

Witam panów ponownie. Odświeżam temat bo znów COŚ się dzieje. No ale po kolei.

Miesiąc temu mechanik oddał mi auto po wymianie sprzęgła, bez wymiany skrzyni. Powiedział że pojeździ maksymalnie tydzień i skrzynie trafi szlag. Fakt faktem że przy ruszaniu słychać ciche brzęczenie ale nic poza tym. Nawet nie wiem czy tak nie było wcześniej. A po wymianie sprzęgła ruszanie nie jest już problemem. 

No i tak sobie jeździłem przez ten miesiąc i wszystko było ok. Aż do dziś. Odpaliłem silnik, ruszam (a parkuje na noc na krawężniku) i nagle jak coś nie huknie! Pierwsza myśl że skrzynia sie rozsypała. Ale nie, działa. No to jadę. Podczas jazdy po garbach jakieś dziwne odgłosy z przodu. Mocno niepokojące.

Pierwsze dwie myśli - urwał się tłumik albo osłona silnika. Obie rzeczy przerabiałem i widziałem że takie różne odgłosy są charakterystyczne. Ale nie! Zaglądam pod spód i wszystko jest ok. Nic nie wisi. Wszystko na swoim miejscu. Ale odgłosy są nadal. Głównie właśnie na garbach. I podczas ostrego skręcania.

Myślę sobie - ok, jadę do mechanika. Tego samego co do wtedy. A ten oczywiście triumfuje. Że to skrzynia i on mówił że tak będzie. Mówię mu że skrzynia działa, a samochód jeździ, tylko wydaje dziwne odgłosy.... On że mogła kulka z łożyska wpaść do środka i lada moment rozwali mi całą skrzynie. Odmówił posłuchania tych odgłosów, powtórzył kilka razy "a nie mówiłem" a jego znajomi co tam siedzą towarzysko rzucali teksty typu "a trzeba było słychać starego mechanika".

Wyszedłem zdruzgotany wizja kolejnej naprawy za 1500 zł. Wróciłem pod dom. Zatrzymałem się. Zacząłem się zastanawiać. Wrzuciłem luz i spróbowałem skręcić koła. I znów ten odgłos! Nie znam się na samochodach ale co ma uszkodzona skrzynia do hałasów przy skręcie?

Wróciłem do domu i zadzwoniłem do warsztatu zajmującego się francuskimi samochodami. Opisałem objawy, facet powiedział że musi zobaczyć ale jak ja jego gust to pękła sprężyna... Jak tak o tym czytam to wydaje mi się to o wiele bardziej wiarygodne niż to że skrzynia która de facto działa. Powiedziałem też o tym facetowi o tej skrzyni przez telefon na co on stwierdził że to raczej nieprawdopodobne by był taki objaw a na hasło "kulka łożyska wpadająca do skrzyni" stwierdził że to jakaś "niestworzona historia".

Co wy o tym sądzicie?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Pawcio89
Napisano (edytowane)

Mi tak wali przy skrecie czy to na postoju czy podczas jazdy ale winne jest lozysko amortyzatora. Ogolnie cala poduszka razem z lozyskiem. Takie gluche, dosc mocne walniecie.. I nie dzieje sie to zawsze. Gdyby pekla sprezyna to przypuszczam ze albo auto by siadlo z jednej strony zauwazalnie albo podczas jazdy zgrzypialo by na kazdej nierownosci. 

Edytowane przez Pawcio89

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
nowy2066

No wiesz. Zaczęło się od bardzo głośnego metalicznego odgłosu. Skądś się wziął. I raczej nie była to skrzynia biegów 😮 Tak samo głośno właśnie brzmi urywany tłumik tudzież osłona. Więc jest to jakaś wskazówka że raczej nie jest to wynik czegoś co się pomalutku zużywa a objawy narastają, tylko jakąś część szlag trafił dziś rano i efektem są te właśnie odgłosy. Tak jak napisałem. Podczas normalnej jazdy nic się nie dzieje, dzieje się gdy bardzo ostro skręce koła (np. na ciasnym skrzyżowaniu) lub właśnie gdy pokonuje nierówności.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Stackburn
Napisano (edytowane)

To na bank nie skrzynia. Dobry trop ta sprężyna - łatwo sprawdzić - looknij w nadkole i zobacz czy nie jest uwalona - zwoje będą zaciśnięte od góry bądź od dołu sprężyny i powinna być lekko przesunięta luźna część sprężyny. Hałasować będzie właśnie na skręcie i większych garbach/dziurach. W jeździe po "normalnej" nawierzchni można tego nie zauważyć . Siadanie na jedną stronę też nie zawsze jest zauważalne - to jest mocno zależne od stanu amorów (zarówno przednich jak i tylnych). Staremu mechanikowi chyba kulka wyleciała i coś pomieliła ;)

Edytowane przez Stackburn

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
nowy2066

Ciemno jest już poza tym nie wiem gdzie to dokładnie jest i jak powinno wyglądać normalnie :D

Pojadę jutro do tego warsztatu od francuskich aut i zobaczymy. Mi ta sprężyna wydaje się dość mocno prawdopodobna, bo według objawów wszystko się zgadza. Oby to było to bo jeszcze nie jest to jakaś mega kosztowna naprawa a dobrze zrobione wystarczy już do momentu jak to auto pójdzie na złom.

A jeśli się potwierdzi że to faktycznie jakiś element zawieszenia to dotychczasowego mechanika obsmaruje na dobrymechanik.pl i na google :D

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Longbow

Na bank nie skrzynia...moze zawieszenie skrzyni, a pewnikiem zawieszenie koła :) Spokojnej nocy :D

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
nowy2066

No więc pojechałem do tego serwisu. Przemiły pan mechanik tylko spojrzał w nadkole i oczywiście pękła sprężyna. Wymienili w sumie obie sprężyny (przód) wraz a łożyskami amortyzatora (tu nie jestem pewien) za kwotę 665zł. Samych amortyzatorów nie wymieniali bo stwierdzili że jeszcze dają radę.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Pawcio89

No i gitarka 😁 a teraz podjedz do starego mechanika i jego ekipy z New Jersey ktora tak mu kibicuje i powiedz mu je jest ci.. a nie mechanik..

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Stackburn

Nie powiem "a nie mówiłem" ;) "Starego" mechanika już nie komentuję , bo gościu na to nie zasługuje ;)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
nowy2066

Już mu wystawiłem opinie na google i dobrymechanik :D

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta