Jump to content
Sign in to follow this  
szpakulec

Szpilki kolektora wydechu - jakim momentem dokręcać ?

Recommended Posts

szpakulec
Posted (edited)

Hej, 

Pytanie na szybko: wiecie może, jakim momentem dokręca się do głowicy szpilki kolektora wydechu w naszych Pugach (silniki TU - 8v) ? Nigdzie nie mogę znaleźć tej informacji a nie chcę poprzeciągać gwintów, kiedy będę je z powrotem wkręcał (sąsiad widząc mnie grzebiącego przy swoim aucie poprosił o pomoc przy wymianie układu wydechowego w Pugu Partnerze - nakrętki dały się odkręcić, ale większość wyszła razem ze szpilkami).

Edited by szpakulec

Pawcio89
Posted (edited)

Jak dla mnie to szpilki wkreca sie srubokretem bo na koncu powinen byc rowek zeby ulatwic wkrecenie albo palcami ewentualnie. Tu ciezko mowic o momencie dokrecania. I dla tego wiekszosc wyszla razem z nakretkami przy odkrecaniu. Dopiero nakretki ktorymi bedziesz przykrecal kolektor powinienes dynamometrem dokrecac. 

Edited by Pawcio89

Damianos1

Nakrętki na szpilkach 20 niuta.

szpakulec
Posted (edited)
10 godzin temu, Pawcio89 napisał:

Jak dla mnie to szpilki wkreca sie srubokretem bo na koncu powinen byc rowek zeby ulatwic wkrecenie albo palcami ewentualnie.

To są szpilki bez rowków. Wykręcałem je z nakrętek nasadką do szpilek więc nią je można też bez problemu wkręcić do oporu w głowicę. 

4 godziny temu, Damianos1 napisał:

Nakrętki na szpilkach 20 niuta.

O nakrętkach wiem. Ktoś mi mówił żeby szpilki powkręcać momentem nieco mniejszym niż dla nakrętek a przy dokręcaniu nakrętek wszystko się razem dociągnie się do odpowiedniej wartości ( i szpilki i nakrętki dokręca się w tą samą stronę więc się momenty wyrównają). Druga wersja to na wysokotemperaturowy klej do szpilek i wkręcić do końca i lekko dociągnąć z wyczuciem. Ale u mnie z tym "wyczuciem" różnie bywa - wolałbym konkretne cyferki.

P206-szpilki_kolektora_wydechu.jpg

Edited by szpakulec
Literówka

Damianos1

W serwisówce podany jest tylko moment dla nakrętki.

sobik

Szpilki wystarczy wkręcić w palcach do końca gwintu