Jump to content
Daniels162002r

Jaki olej?

Recommended Posts

Pawcio89

Moze i tak, ja tam az tak sie w temat nie zaglebialem, a z ta zmiana mechanika to tylko zartowalem. Chociaz ja tam w cuda nie wierze bo jak dla mnie to jest cos w stylu dodatku do paliwa co czysci wtryski. Moze w silnikach z malym przebiegiem ktore zaczynaja sie powoli zabrudzac to moze cos to da ale przy wiekszych przebiegach po nastu latach to raczej watpie ze pomoze 😉 ale to jest moje osobiste zdanie😉

Longbow

Shell u Nas to tak trochę już chyba w odwrocie do osobówek (mało się reklamuje to ludzie nie kupujo), a faktycznie olej bardzo dobry i sporo Nam tego idzie do ciężarówek i maszyn.

bombel

Trudno się nie zgodzić z tym że mało reklam w TV z olejami Shell. Mój brat pracuje właśnie jako mechanik sprzętu budowlanego i leśnego i mówi że tam tylko oleje Shell używają. A wiadomo że taki sprzęt w łatwych warunkach nie pracuje. Więc moim zdaniem oleje dobre i w samochodach na pewno dadzą sobie radę.

Stackburn

Ja właśnie przesiadłem się z Shella na Motula. Złego słowa o shellu nie powiem ale jakoś motul mnie bardziej zaczął przekonywać.

MattHarderzz

Kiedy kupiłem auto miałem wlanego 10W40, którego marki nie znałem. Od razu zalałem 5W40 Castrol - jedyny olej jaki mieli na warsztacie. Następna wymiana ten sam, ale w ubiegłym roku wlałem Totala 5W40, jak producent kazał.

Konkluzja z tego taka, że przy 10W40 temp. oleju nie przekraczała 110 stopni przy autostradowej jeździe, natomiast na 5W40 temp. podchodzi nawet do 140 stopni. Nie wiem, czy to możliwe, ale tak właśnie było.

Teraz na pewno zaleję Motula, bądź Liqui Moly, ale zastanawiam się czy nie użyć 5W50, bo często lubię go wysoko kręcić, poza tym ubywa mi oleju. Na tę chwilę nie jestem pewien, czy to spod miski, czy spod pokrywy, ale w obu miejscach są zapocenia, a szczególnie przy misce, którą jakiś pacan upaćkał silikonem, a ostatnio jak sprawdzałem nie była nawet dobrze dokręcona. Póki co w pierwszej kolejności muszę te dwa miejsca dobrze uszczelnić, a potem zobaczymy.

Damianos1

@MattHarderzz U mnie na 5W40 Valvo jak na autostradzie jadę ile fabryka dała to olej też ma 140 C. Przy kolejnej wymianie chyba też przeprowadzę eksperyment i zaleję 5W50 i zobaczymy co się będzie działo, ale myślę że jak po wymianie z 10W40 na 5W40 temperatura przy takich samych warunkach wzrosła 30 C to wychodzi na to że 5W40 lepiej odbiera ciepło a to chyba lepiej. Taki jest mój tok rozumowania, mogę się mylić :P 

Przybyszewski

Ja w kwestiach technicznych jestem noga. Biorę to co zaleca producent, albo to co poleci mi znajomy, zaufany mechanik z warsztatu. Ostatnio przesiadłem się na Hyundai XTeer i na moje ucho silnikowi bardzo dobrze to zrobiło. Pracuje parę tonów ciszej:gitara: więc to raczej mile widziana zmiana.
Zobaczymy jeszcze, jak to wyjdzie przy dłuższym przebiegu, ale na razie jestem pozytywnie nastawiony.