Jump to content
Sign in to follow this  
nowy2066

który element skrzyni może odpowiadać za takie objawy?

Recommended Posts

nowy2066

206 SW 1.4 HDI

W sumie to mam chyba dwa odrębne problemy ze skrzynią :)

1. Podczas pracy na półsprzęgle na niskich biegach (prawie zawsze jedynka, czasami dwójka, na wyższych nie) słychać bardzo nieprzyjemne grzechotanie. Takie metaliczne. Jakby ktoś coś w szprychy włożył. Odgłos natychmiast ustaje gdy docisnę sprzęgło do końca lub puszczę je całkowicie. Wyczytałem, że prawdopodobnie przyczyną jest łożysko sprzęgła, które bardzo często daje takie właśnie objawy. Czy według was tak jest czy może być to coś zupełnie innego?

2. Drugi problem jest o wiele bardziej poważniejszy, bo nie polega tylko na nieprzyjemnych odgłosach. Jakiś czas temu pojawiły się objawy przy użyciu wstecznego. Tj. mogę wrzucić wsteczny, mogę jechać na wstecznym, ale nie mogę zmienić biegu z wstecznego na inny bo jest zablokowany. Najpierw problem pojawiał się raz na jakiś czas, teraz występuje praktycznie zawsze. Jedyną metodą aby wsteczny bez problemu wyskoczył jest... potoczenie się auta na luzie :D Czyli przykładowo - parkuję tyłem na miejscu parkingowym. Dojeżdżam do krawężnika, delikatnie się od niego odbijam i auto minimalnie toczy się do przodu na wciśniętym sprzęgle. I wtedy bieg bez problemu wyskakuje. Myślę, że może to być jakaś wskazówka co to może być.

No i teraz pytanie. Samochód mam zamiar oddać do warsztatu, póki jest w stanie tam sam dojechać, szkoda kasy na holowanie. Koszt robocizny polegający na wyjęciu, rozłożeniu, złożeniu i włożeniu skrzyni jest jeden, znany od samego początku. Ale pytanie jeszcze jakie części mogą być do wymiany. Jak myślicie panowie? Co tam mogło się już zużyć że daje takie objawy?