Jump to content
baremoto97

Działanie klimatyzacji

Recommended Posts

baremoto97

Witam,

Jako, że wcześniej  z climatronica nie korzystałem, chciałbym podpytać się, czy ktoś będzie w stanie objaśnić mi co konkretnie powinienem na konsoli wyklikiwać. Jak najlepiej stosować ją latem, a jak zimą. Byłbym wdzięczny za pomoc.

damson93

Ustawiasz temperaturę i klikasz auto. W zasadzie na tym możesz poprzestać :) A po za tym to możesz sterować wszystkim. Większość przycisków raczej jest zrozumiała patrząc na piktogram  na nim zamieszczony. Bez przeczytania instrukcji możesz mieć jedynie problem ze zrozumieniem znaczenia przycisku na dole po lewej, po jego wciśnięciu zwiększą się obroty dmuchawy na maxa, załącza się klima i nadmuch leci na przednią szybę, jest to tzw. opcja osuszania szyby. Po przeciwnej stronie jest grzanie tylnej szyby. Reszta to sterowanie kierunkiem nawiewu, siłą, obieg zamknięty i ustawianie zadanej temperatury. Przycisk A/C włącza i wyłącza klimę. Jak na wyświetlaczu jest napis ECO tzn. że kompresor nie działa, jak jest A/C oznacza, że kompresor będzie działał, jeśli ma odpowiednią ilość czynnika i temperatura na zewnątrz nie jest za niska. 

Osobiście w lecie jak jest 20+ na zewnątrz jeżdżę na Auto. W zimie korzystam głównie z trybu ECO, raz na tydzień staram się na kilkanaście minut włączyć klimę, żeby sprężarka przemieszała sobie olej.

Damianos1

Ja mam cały czas włączone A/C, nie widzę powodu dla którego miał bym wyłączać klimę.

damson93

Większe zużycie paliwa? Utrata mocy? Pewnie jeszcze coś by się znalazło :D

kanngax

1,4 i tak nie jedzie to co to za różnica czy traci moc :D

Damianos1

@kanngax Właśnie miałem to pisać :D  Co to za różnica czy będę miał 13,4 sekundy do setki bez klimy czy 14 sekund z włączoną klimą xD A różnica w spalaniu i tak pewnie niezauważalna.

• Like 1

damson93

To właśnie w słabszych autach czuć każdy spadek mocy i każdy dodatkowy kilogram :D

Quid_est_Veritas?

Jeśli różnica ok 1l w spalaniu to nie różnica to spoko. Widzę, że kolega jeszcze nie ma dzieci i prądu do opłacania ;). Ale spoko kiedyś odczujesz ten jeden litr

• Haha 1

Quid_est_Veritas?

A tak w ogóle, jeżdżenie cały czas na klimie to nie tylko zużycie paliwa czy strata jakas tam mocy. Przecież dzięki temu układ cały czas chodzi, sprężarka ma większy przebieg, szybciej zużywa się czynnik czy inne części układu. Ale tak jak pisałem jak kogoś stać i lubi wymieniać co chwilę to spoko

kanngax
5 godzin temu, Quid_est_Veritas? napisał:

Widzę, że kolega jeszcze nie ma dzieci i prądu do opłacania ;). Ale spoko kiedyś odczujesz ten jeden litr

No to pojechałeś.... Hahahahah

Damianos1

Jakbym tak bardzo chciał oszczędzać to pewnie już dawno miał bym zamontowane LPG :) 

DAWID MILER

Ale klimatyzacja nie służy przecież tylko do chłodzenia !

mim
Dnia 29.11.2019 o 10:24, Quid_est_Veritas? napisał:

A tak w ogóle, jeżdżenie cały czas na klimie to nie tylko zużycie paliwa czy strata jakas tam mocy. Przecież dzięki temu układ cały czas chodzi, sprężarka ma większy przebieg, szybciej zużywa się czynnik czy inne części układu. Ale tak jak pisałem jak kogoś stać i lubi wymieniać co chwilę to spoko

Lodówka w domu też ciągle chodzi i się nie psuje z reguły wiele, wiele lat. A zasada działania ta sama. Czynnik w samochodzie nie zużywa się od pracy układu tylko od mikro nieszczelności, które właśnie podczas pracy są niwelowane, bo wszystkie połączenia pod ciśnieniem uszczelniają się. Poza tym sprężarka ma cały czas smarowanie, sprzęgiełko kompresora nie zapieka się, nie ma smrodu z nawiewów, szyby momentalnie odparowują. Zimą klimatyzacja nie włączy się poniżej pewnej temperatury ale przycisk może być cały czas włączony, to jest inteligentne urządzenie ;) 

• Like 1

DAWID MILER

Dokładnie ale niektórzy tak to przeliczają bo więcej spali paliwa ale jak nie używają i później przychodzi do naprawy to za co tyle kasy jak nie używałem.

Quid_est_Veritas?
Dnia 30.11.2019 o 22:28, mim napisał:

Lodówka w domu też ciągle chodzi i się nie psuje z reguły wiele, wiele lat. A zasada działania ta sama. Czynnik w samochodzie nie zużywa się od pracy układu tylko od mikro nieszczelności, które właśnie podczas pracy są niwelowane, bo wszystkie połączenia pod ciśnieniem uszczelniają się. Poza tym sprężarka ma cały czas smarowanie, sprzęgiełko kompresora... ;) 

Nie wiem jaką ty masz lodówkę, ale jak chodzi cały czas to masz zepsutą. U mnie jest termostat, który załącza ją na chwilę po to aby podtrzymać temp. :) Wiec słabe porównanie. I nie popadajmy w skrajności bo ja nie mówię żeby odpalać klimę tylko trzy razy w roku jak jest +30

Longbow

Klimatyzacja jest dla mięczaków.....prawdziwy kierowca schładza się dopiero po przyjeździe na miejsce....

1.jpg

• Haha 1

mim
Dnia 2.12.2019 o 23:47, Quid_est_Veritas? napisał:

Nie wiem jaką ty masz lodówkę, ale jak chodzi cały czas to masz zepsutą. U mnie jest termostat, który załącza ją na chwilę po to aby podtrzymać temp. :) Wiec słabe porównanie. I nie popadajmy w skrajności bo ja nie mówię żeby odpalać klimę tylko trzy razy w roku jak jest +30

W samochodzie też działa z przerwami