Jump to content
bartwaw

206 CC konieczna wymiana głośników i przy okazji radio. Prośba o pomoc

Recommended Posts

Damianos1

@bartwaw Generalnie suba do 100W RMS to raczej nie znajdziesz. Z tego co wiem to po prostu im więcej RMS może przyjąć głośnik tym jego zawieszenie jest twardsze a co za tym idzie trudniej go będzie napędzić mniejszą mocą, więc zagra ciszej. 

bartwaw

No te kable z fotki powinny dać radę. Co do ramki to za późno, zamówiłem. Jutro fanty będą.
Muszę znaleźć jeszcze kogoś co wyklei mi te drzwi za $$ bo szkoda mi na to czasu.

Zobaczę jak to zagra na tych polecanych głośnikach przez Ciebie. A nóż widelec mi to wystarczy. Jak nie, będę myślał i podpytam magików na diyaudio.pl

Edited by bartwaw

Damianos1

Głośnik to zagra nawet jak go położysz na stole :D Drzwi się wygłusza po to żeby po prostu było lepiej, po wygłuszeniu w szczególności "polepszają" się niskie tony.

bartwaw

No już zgłębiłem kapkę tą wiedzę, w sumie to tu bardziej chyba chodzi o zamknięcie komory głośnikowi. Tak myślałem nawet przez chwilę by otwory zabudować płytą z laminatu szklano-epoksydowego, dibondu czy choćby z PCV spienionego. Powinno to dać kapkę lepsze efekty, bo na pewno sztywniejsze od maty. Szło by nawet zrobić mocowane na wkręty. Ale przeszło mi tak szybko jak wpadło... do zrobienia i to bez problemu, ale szkoda mi czasu. Tym bardziej, że prędzej czy później chyba się skuszę na 207cc, bo 150 koni zawsze lepsze nić 110 :)

bartwaw

Przypomniało mi się, że kolega robi fuchy przy autach. Jednak okazało się, że chyba szybko nie wygłuszę drzwi.
Mój garaż wąziutki a drzwi z 206 jak od stodoły.
Powiedział że przy tych temperaturach lepiej plastików z francuza nie ruszać.
tak mi się nasunęło, to może ściągnąć drzwi, auto wstawić do garażu.
W firmie mam sporo miejsca, ciepło i tam się drzwiami na spokojnie zająć. Dużo dziabania z ponownym założeniem drzwi ?
Sorki że znowu naparzam, ale ja nie obracam się w tych tematach.

Bartek

Damianos1

Ja darłem boczki drzwiowe przy temperaturze bliskiej zera i nic nie ucierpiało oprócz 2-3 spinek ktore mocują ten boczek. Ale nawet w lecie przy 25 stopniach one mi sie urywały więc albo nie umiem ściągać boczków drzwiowych albo po prostu lubią się urwać :D Ale można je kupić w ASO bez problemu, nawet chyba w motoryzacyjnych je mają.

kanngax

Pewnie, tylko spinka może strzelić a to groszowe sprawy, żeby złamać boczek drzwi trzeba zrobić to specjalnie. Nie słuchaj kolegi, niech dalej robi fuchy ;)

bartwaw

Chyba się za to wezmę osobiście. Bynajmniej wiem, że będzie dobrze zrobione.
Przejrzałem jak wyglądają te drzwi po ściągnięciu tapicerki.
Żadna filozofia, tym bardziej że mam narzędzia do ściągania tapicerki. Kiedyś za-nabyłem tak na wszelki wypadek.
Spinki zamówię na zapas - no problem.
Graty dotarły, przejrzałem instrukcję, i wspominają w przypadku podłączenia suba 2 cewkowego, że trzeba by zasilanie pociągnąć bezpośrednio z akku.
Pytanie, czy idzie to jakoś prościej. Czyli wytargać "mocne" zasilanie spod okolic radia.
Gniazdo zapalniczki ??
Tak też trochę kombinuję. Zresztą już zamówiłem, i powinno się zmieścić gdzieś pod deską:

https://www.aliexpress.com/item/33011809302.html?spm=a2g0o.cart.0.0.70663c00hfwHC8&mp=1

Jak nie tu to i to gdzie indziej to wykorzystam.

Edited by bartwaw

Damianos1

2 cewkowego? Może chodziło o 2 omowy? Po za tym póki będziesz miał tylko głośniki w drzwiach to fabryczne zasilanie powinno wystarczyć. Z zapalniczki nie ma co brać, szkoda psuć ori instalację, lepiej już to zrobić po bożemu jeśli by była tak potrzeba.

A te "kondensatorki" to co to za cudo i co to ma dawać? W życiu bym tego do auta nie podłączył.

Edited by Damianos1

bartwaw

instrukcja pisze, że radio pociągnie 2 cewkowego.
zresztą by nie być gołosłownym:

_1120858.JPG

CO do kondensatorów a właściwie super-kondensatorów, dają spory zapas "energii" dla zasilanego elementu.
Potrafią zgromadzić sporo energii i oddać ją w bardzo krótkim czasie.

Edited by bartwaw

bartwaw

teraz też widzę, że kable sugerowane do tego radia to minimum 14AWG a najlepiej więcej niż 12AWG czyli co najmniej 3.5mm/2.
Kolega Yeti miał rację co do tego radia....

Edited by bartwaw

bartwaw

Taki "tool" zrobiłem by wytargać stare radio.
wystarczyłyby druty, ale bynajmniej zaprojektowałem coś fajnego by oderwać się  trochę od pracy...

_1120859.JPG

Damianos1

Nieźle to wygląda :) 

bartwaw
2 godziny temu, Damianos1 napisał:

Nieźle to wygląda :) 

Dzięki,

powiedz mi, bo tak próbuję wytargać tego tweetera Audio system z obudowy, może pamiętasz, on jest na wcisk ?
Teoretycznie patrząc na drugi koszyczek to jest zatrzask. Siedzę i kombinuję już 10 minut i nie umiem wytargać.

Damianos1
Godzinę temu, bartwaw napisał:

powiedz mi, bo tak próbuję wytargać tego tweetera Audio system z obudowy, może pamiętasz, on jest na wcisk ?
Teoretycznie patrząc na drugi koszyczek to jest zatrzask. Siedzę i kombinuję już 10 minut i nie umiem wytargać.

Jego chyba trzeba przekręcić i wtedy wyjdzie z tego koszyczka, sprawdź w instrukcji obsługi dla pewności, masz tam obrazek :) 

Edit

Tak jak mówiłem, masz tam taki kawałek plastiku który jest narzędziem do przekręcania tego tweetera, wtedy on się odblokowuje i możesz go wyjąć z koszyka.

MX-Series-EVO.pdf

Edited by Damianos1

bartwaw
8 godzin temu, Damianos1 napisał:

Jego chyba trzeba przekręcić i wtedy wyjdzie z tego koszyczka, sprawdź w instrukcji obsługi dla pewności, masz tam obrazek :) 

Edit

Tak jak mówiłem, masz tam taki kawałek plastiku który jest narzędziem do przekręcania tego tweetera, wtedy on się odblokowuje i możesz go wyjąć z koszyka.

MX-Series-EVO.pdf 432 kB · 1 download

Dzięki,

jak by był ten tool, to bym zgłębiał po co jest.
Ok, wyciągnąłem. A pytałem się, bo planuję tweety dać pod lekkim kątem - 5 stopni - _1120860.thumb.JPG.ef3eddd4c1d0ad738955f50e6c3cf166.JPGbardziej zwrócone ku kierowcy.
ZAprojektowałem takie adaptery, ten na zdjęciu jeszcze pod tweter w obudowie z której nie mogłem wyciągnąć :)
Drukuje już się wersja pod samego tweeta - trochę będzie mniejsza.

bartwaw

widzę, że mało czasu na edycję postów.

No to naparzam, adapter pod same tweety, chyba wydrukuję czerwone. Będzie fajny kontrast a po drugie tapicerkę mam czerwoną więc powinno pasować :)

_1120863.thumb.JPG.d783b2a437db969e2ca1610190cbe75d.JPG

Edited by bartwaw

bartwaw

Wstępnie wpasowane. Muszę zaprojektować jeszcze krzywiznę tego trójkąta, rak by nie było takich przerw

_1120867.JPG

_1120865.JPG

_1120866.JPG

Damianos1

Nie no wypas :D Elegancko zrobione, ustawienie tweeterów  pod kątem bardzo pozytywnie wpłynie na dźwięk, bo tweetery osadzone w fabrycznym miejscu grają idealnie w przycisk awaryjnych :D 

bartwaw

Dzięki, nie ukrywam, że mi się też podoba. Drukuje się wersja do lewych drzwi z trochę większym kątem, tak by lepiej grało na mnie.
Tutaj poprawiona wersja. Wchodzi fajnie na wcisk i właściwie to nawet klej nie potrzebny. Mógłbym jeszcze trochę poprawić ale już mi się nie chce.

_1120871.JPG

_1120870.JPG

_1120869.JPG

Edited by bartwaw

Damianos1

Ja bym ciapnął jakimś klejem, tak dla pewności :) 

bartwaw

No dam, nawet wydrukowałem cienki pierścień który dam od tyłu by lepiej trzymało.
Ma ktoś pomysł jak kabel z mikrofonu pociągnąć.
Idzie jakoś wytargać ten panelik co jest przycisk awaryjny ?
Zresztą będę musiał tam targać bo środkowy wyświetlacz przestał wczoraj działać całkowicie.
Tak na marginesie to dziwne rzeczy się z moim 206 dzieją.
Raz się świeci kontrolka od świateł raz nie. Nie wiem co robi jeden wskaźnik (chyba temp.oleju) przed załączeniem czasami leci do góry i po jakiejś chwili spada.
Notorycznie włącza mi się klima po odpaleniu auta po dłuższym staniu (np. po nocy) i temperaturę pokazywało znaaaacznie niższą niż była rzeczywiście.

Damianos1

Wskaźnik temperatury oleju przy odpalaniu idzie do góry bo wtedy mierzy poziom oleju, po około 20 sekundach opada i mierzy jego temperaturę :)

bartwaw

I zapalają się też takie dwa paski - czerwony i żółty jak idzie do góry ?