Jump to content
Sign in to follow this  
maciej_mw

Radio CB - jakie?????

Recommended Posts

Tasaczek

Moj tata, ma to radio, jest z niego zadowolony, za te pieniazki bardzo dobry wybór, co prawda kupilismy na allegro nówke sztyke za około jak dobrze pamietam 179 zł (tyle ze za samo radio) :) wiec moze poszukaj innej oferty z cena za samo radio a za zaoszczedzone pieniazki kupisz jakąs pożądniejsza antenke :)

maciej_mw

tasaczek jak mozesz daj link do takiej ceny tego radia i polec jakąś dobrą antenke zakończoną tym wtykiem bo zupełnie nie mam głowy teraz .... nie znam sie

[ Dodano: 20-01-2007, 00:00 ]

na allegro nie ma juz w tej cenie;/

Tasaczek

Tata kupił to radio do ciezaróweczk, a tam juz antenka była, mowił mnie tylko że radyjko sie dobrze spisuje i ze nastepne tez takie kupi :)dziacial, troche tutaj popisał o antenkach http://www.206club.net/viewtopic.php?t=1912 moze cos znajdziesz, bo ja na antenkach nie mam zielonego pojecia :( tak wiec nie chciałbym Ci jakies głupoty napisac ;)

Caleb, na ostatniej stronie w/w wątku polecił taki zestawik "Ja od dzis jestem szczesliwym uzytkownikiem CB :hurra: Moj sprzet to Cobra 19DX IV i antena HUSTLER IC100 :hyhy: zestawik jak najbardziej sluszny ;)" :)

Tasaczek
:D :hyhy: :hyhy: :hyhy:

-Kuba-

"Dostrojenie anteny poprzez skrócenie promiennika pozwala na obniżenie współczynnika SWR na kanale 40 z 2-2,5 do około 1,6. " fajnie. ciekawe o co chodzi :> Ale brzmi dumnie. :)

maciej_mw

Niech no sie tasaczek wypowie o co loto :)

[ Dodano: 20-01-2007, 00:37 ]

Wstępnie bede posiadaczem takowego zestawu :D

Tasaczek

Zielonego pojęcia nie mam :mur: :help:

maciej_mw

Spoq :) bede używał tylko do kanału drogowego:) (19) :D

[ Dodano: 20-01-2007, 00:57 ]

Prosze o komentarze :) Sugestie nt. radia i antenki !! Wszystko wyląduje w moim samochodzie :)

łysy
Spoq :) bede używał tylko do kanału drogowego:) (19)

Jesli tylko do informacji o miskach to w zupełności wystarczy ci florida.Hustler zbiera dużo śmieci z eteru.Wiem bo mam porównanie.Wczesniej miałem hustlera a teraz mam floridę.Oprócz tego,że zgrabniej wygląda na zabojadzie to zbiera mniej zakóceń.A co do zasięgu...hmm może troszkę spadł ale i tak nie jest źle.Na floridzie osiągnałem 7 km a na hustlerze miałem w granicach 10.

Acha, nie sugeruj się tym,że anteny nie trzeba stroić.Otórz trzeba!Jesli tego nie zrobisz to będziesz miał słabe osiągi a poza tym możesz spalić końcówkę mocy w radyjku.

maciej_mw

Ale tylko na 19 kanale (drogowym) to bede musiał przestrajac ?? niechce spalic radia :D

[ Dodano: 20-01-2007, 11:09 ]

To o Hustlerze : Antena nie wymaga strojenia. Jest przystosowana do pracy w częstotliwości 27MHz. Czynności dotyczące dostrojenia anteny są zbędne i można je pominąć. Współczynnik SWR na kanale drogowym (19) jest rzędu 1,3-1,6 co nie jest zagrożeniem dla stopnia końcowego mocy.

rpp
"Dostrojenie anteny poprzez skrócenie promiennika pozwala na obniżenie współczynnika SWR na kanale 40 z 2-2,5 do około 1,6. " fajnie. ciekawe o co chodzi :> Ale brzmi dumnie. :)

SWR (współczynnik dopasowania) na poziomie 1.6 oznacza kichę :-). Optymalny poziom jest w granicach 1-1.1 (do 1.2). Oczywiście mowa o dobrej antenie i dobrym radiu. Bo nie zawsze uda się ten poziom uzyskać.

Dostrajanie polega na skracaniu/wydłużaniu pręta od anteny (niektóre anteny mają w cewce jeszcze jakieś patenty - a niektóre nawet nie mają prostej regulacji na śrubce imbusowej tylko trzeba po prostu ucinać ją po kawałku od góry).

IMHO nie ma anten nie wymagających dostrojenia. Każde auto zachowuje się inaczej i należy przynajmniej sprawdzić czy wszystko jest ok. Zaoszczędzisz na strojeniu 20 czy 30 zeta a później narzekasz, że radio szumi, że nikt Ciebie/Ty nikogo nie rozumiesz, itp.

Antenę trzeba dostrajać do konkretnego auta - nawet te na podstawie magnesowej po przesiadce do innego auta powinno się sprawdzić (może wręcz po przestawieniu w inne miejsce na tym samym aucie zachowywać się inaczej).

Jeśli chodzi o samą antenę to z krótkich anten mocowanych na stałe (najlepsze rozwiązanie jeśli chodzi o jakość) polecam Lemm AT-106. Oczywiście im dłuższa antena tym większy zasięg.

maciej_mw

Poradziłem sie cyberneta i kupie to i pojade do serwisu alarmów i żeby mi to wystroili :) puki co bede tak jeździł :D

łysy

maciej_mw, Tzn. nie miałem na myśli,że jak masz nienastrojoną to od razu spalisz końcówke.Poprostu kiedyś dla pewności powinienes podjechac do jakiegoś serwisu zajmującego się tego typu sprawami i sprawdzić SWR.Jesli raz nastroisz antenę to już wystarczy,niec nie trzeba osobno potem nastrajac na kanale 19 tak jak pisałeś.Wystarczy tylko raz nastroić!

Powiem ci,że u mnie na hustlerze było SWR w granicach 1,4 co jest dopuszczalne(oryginalnie ma być 1,1 1,2 chyba).Gdyby było około 2 i wyżej to wtedy nie jest najlepiej.

Teraz mam floridę prawy róg dachu i kiedy chcę chowam do bagażnika.

maciej_mw

Radio zakupione.. :) To z hustlerem :):D

Thomas

Dobry zestawik za nieduza kase ;)

maciej_mw

Mam nadzieje, że szybko mi przyjdzie :) Muszę sie pobawic :)

łysy

Zobaczysz jak cię wciągnie to za kilka miesięcy będziesz zmieniał antenę na dłuższą:)

Thomas

Albo na krotsza tak jak Ty łysy

Ja osobiscie szukam jakiegos dobrego magnesu tak z 1,5 metra. ML-145 bedzie chyba, tylko nie wiem czy President, Midland czy Sirio. Sie zobaczy :)

Maciej jak przyjdzie to daj znac jak Cobra smiga :)

maciej_mw

czytałem różne opinie na temat cobry ;) Większośc pozytywne i mam nadzieje, że Hustlerek ładnie bedzie ze mną współpracował :) Thomas pisz na gg mam sprawe

[ Dodano: 21-01-2007, 00:47 ]

Z Thomasem obgadałem sprawe radia i doszliśmy do mocowania anteny. Antena jest magnesowa, więc siłą rzeczy się będzie nam po dachu przemieszczac, czego skutkiem są uwaga - RYSY. Jeśli niechcemy wydawac kasy na wysyłki itd... to polecimy dwa rozwiązania :)

1. taśma izolacyjna - naklejamy tak, aby antenka sobie po niej jeździła

2. Dętka - bierzemy zużytą dętke , i obrysowujemy tak z 1cm więcej i wycinamy :) Powinno trzymac ;) , ale ceną za to rozwiązanie będzie obniżony SVR. W podkładkach magnesowych SVR może nawet byc mniejszy, dzięki czemu będziemy mieli lepszy zasięg i jakośc rozmów :)

WITUS

Cobra ma bardzo dobry odbiornik ,gorzej z nadawaniem z tego co się dowiedziałem

maciej_mw

WITUS, niektóre :) mam nadzieje, że moje będzie dobre ;):D

HumeZ

no a lepiej antene na magnes czy jakos przykrecic?

Thomas

Kwestia potrzeb. Ja wole przykrecic. (de)Montaz trwa w razie czego tyle samo (pod warunkiem ze zamontujemy na dobrym uchwycie) i nie zostawia rys :) Ale jak ktos np. korzysta z 2 aut to kupuje magnes ( albo 2 uchwyty :) )

Uprzedzajac pytanie mozna zamonotwac na stale bez dziur w karoserii.

Pozdrawiam