Jump to content
Sparkling Cocktail

Jak Woskowac i Dbac o Auto

Przykleic Ten Temat ??  

418 members have voted

1. 1. Przykleic Ten Temat ??

Recommended Posts

Sparkling Cocktail

Wiele osób pyta mnie jak to się dzieje, że moje auto jest takie czarne, że się tak świeci, błyszczy, wygląda ciągle jak nowe, itp.

Postanowiłem Wam wszystkim odpowiedzieć zbierając jednocześnie wszystkie możliwe informacje o tym, jak dbać, woskować i czyścić swój samochód w możliwie najlepszy sposób. Przed Wami:

JAK WOSKOWAĆ I DBAĆ O AUTO - KOMPLETNY GUIDE

Zacznijmy od stwierdzenia dość smutnego faktu: karoseria naszych 206-tek pokryta jest wiekszą bądź mniejszą ilością drobnych zarysowań powstałych przede wszystkim z naszej winny podczas tak trywialnych czynności jak:

- wycieranie auta (nieodpowiednie materiały, np. szmatki o szorstkiej powierzchni itp.)

- nieumiejętne polerowanie auta

- używanie środków mocno ściernych, np. Tempo ( http://www.swistak.pl/aukcje/2608076,HIT-PASTA-POLERSKA-TEMPO-dostarych-lakierow-F-VAT.html )

- stosowanie zwykłych myjni

Należy pamiętać, że wosk, mleczka i kosmetyki polerskie nie usuwają tych rys - one wnikają w nie czyniąc je mniej wydocznymi!

Do usuwania tego typu zarysowań niezbędne są środki, których działanie polega na rozpuszczaniu lakieru i "przeniesieniu go na miejsce zarysowane. Są to rzeczy typu:

http://www.meguiars.pl/shop/product_info.php?cPath=21_30&products_id=37

http://www.meguiars.pl/shop/product_info.php?cPath=21_30&products_id=39

Bardziej profesjonalną metodą jest oczywiscie mechaniczna polerka, której wykonanie jest możliwe w stosownych zakładach lakierniczych. Tego tematu nie będe natomiast omawiał, ponieważ nie miałem do tej pory styczności z tego typu zabiegami i nie czuje sie kompetentny do udzielania informacji w tym temacie.

Wreszcie, kiedy już zapoznaliśmy sie z podstawowymi informacjami, możemy przejść do sedna.

Zaczynamy od:

1. Umycie auta:

-> metoda na dwa kubełki

- Przygotowujemy dwa wiadra. Jedno z nich napełniamy wodą z szamponem, drugie zwykłą, czystą wodą. Metoda polega na tym, aby myć pojazd mocząc szmatę/szczotkę/gąbkę w wiaderku z szamponem, po czym wypłukaniu jej w drugim z czystą wodą. I tak na zmianę. W ten sposob nie przenosimy zebranych podczas mycia ziarenek piasku na lakier i nie rysujemy powierzchni.

-> wycieranie

- Po umyciu auta wycieramy je szmateczkami z materiału ircha (jest to wyprawiona cienka skóra owcza a także innych zwierząt znajdująca zastosowanie w polerowaniu i czyszczeniu delikatnych gładkich powierzchni np. karoserii samochodowych, przyrządów optycznych, okularów).

:!: Wycierając nie oszczędzajcie na szmatach. Nie wystarczy wytrzeć jedną całego auta przewracając szmatkę na drugą strone gdy jedna zrobi sie już brudna. Szkoda lakieru i Waszej pracy - lepiej więcej się nalatać i zrobić tak, aby miało to ręce i nogi!

:!: Nie polecam silikonowych zbieraków - nie przekonują mnie do siebie ze względu na siłe jakiej trzeba użyć dociskając ją do lakieru.

:!: Alternatywą dla takiego mycia i wycierania jest bezdotykowa myjnia (jak sama nazwa wskazuje nie dochodzi tutaj do kontaktu lakier-szmata). Dzięki niej na aucie nie pozostaną żadne zacieki, nawet po wysuszeniu (w owych myjniach stosuje sie wodę demineralizowaną, która odparowuje bez śladu).

-> użycie środka czyszczącego

- Po umyciu auta jego lakier jest wciąż zabrudzony (między innymi starymi woskami i wszystkim tym, z czym nie poradził sobie normalnie szampon). Aby oczyścić auto z tych "nieczystości" używamy tzw. glinki (glinka usuwa zabrudzenia, które przyspoiły sie do lakieru i ciężko je usunąć przez samo umycie szamponem. To taka kostka, którą sie odłamuje z tabliczki i ugniata do miekkosci. Glinką czyści się po uprzednim rozpyleniu środka czyszczącego!), ewentualnie innego środka specjalnie do tego przezaczonego (np. http://www.meguiars.pl/shop/product_info.php?cPath=21_30&products_id=38 ).

2. Polerowanie:

-> środek należy nakładać gąbką, a polerować i ścierać - watą. Zwykłą watą dostępną w każdej aptece.

:!: Bardzo ważne! Polerując auto działamy WYŁĄCZNIE na zimnym lakierze! W przeciwnym razie rysujemy lakier twardą szmatą (nitkami w szmacie czy np. zgrubieniami i obszyciami na końcach szmatki).

:!: Przy polerowaniu słowo "szmata" należy całkowicie wykreślić ze swojego słownika, a tym bardziej użycia!

3. Woskowanie:

-> Woski nakładamy zgodnie z instrukcją na produkcie. Cieńkie warstwy przy polerowaniu i tak ścieramy, a na lakierze zostaje tylko minimalna grubość. Dzięki temu nie będzie smug i polerowanie będzie łatwiejsze.

[center:b548e25c74]RESZTA[/center:b548e25c74]

-> Felgi - polecam woskowanie również i felg. Dzięki temu trudniej osiada na nich pył hamulcowy!

-> Opony - Czernidło do opon - używalem wielu i nie widzę różnicy w działaniu poszczególnych produktów. Różnią się natomiast ceną. Warto, ponieważ opona wygląda zupełnie inaczej.

-> Szyby - To co napisze będzie może dość konstorwersyjne, ale polecam zwykły wosk samochody. Tak! Po prostu nałożyć wosk również na szyby! Nie będzie żadnych zacieków i woda będzie po nich idealnie spływać!

--------------------------------------

:!: W co warto zainwestować aby jak najlepiej zadbać o swoje auto:

- Szczerze polecam produkty firmy Meguiars. Tak, są drogie, ale za jakość trzeba płacić, a te produkty spośród wszystkich dostępnych na rynku uznałem za najlepsze: nie pylą, nie tracą konsystencji i są strasznie wydajne!

Poniżej produkty do spełnienia wszystkich trzech kroków:

-> http://www.meguiars.pl/shop/product_info.php?cPath=21_32&products_id=47

-> http://www.meguiars.pl/shop/product_info.php?cPath=21_31&products_id=41

-> http://www.meguiars.pl/shop/product_info.php?cPath=21_32&products_id=44

- Polecam Turtle Wax Nano - biały wosk. Fajny, ale strasznie pyli.

- Do lakierów perłowych polecam wosk firmy CarPlan.

:!: Czego unikać:

- Nie polecam wosku Shella czy Castrola, mimo że wiele osób tak bardzo go zachwala. Przyciągają kurz, są tłuste, źle sie wcierają (a przecież wcierając również rysujemy lakier). Im lakier jest mniej dotykany, tym dla niego lepiej.

- Nie polecam pasty Tempo - jest agresywna i moim zdaniem stosując ją bardziej rysujemy niż pomagamy lakierowi.

:!: Dlaczego warto woskować auto jak najczęściej:

- Łatwiej się myje

- Trudniej się brudzi

- Ptasie odchody są mniej niebezpieczne dla lakieru

- Ładniej wygląda

- Nie wozisz tony piasku na aucie

- Dobrze nawoskowane auto można myć samą wodą pod ciśnieniem

- Woskowanie felg sprawia, że trudniej osiada pył hamulcowy

--------------------------------------

Powodzenia i miłej oraz owocnej pracy!

Adam - 206 GTi

%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%

Tasaczek

Tym tematem przypomniałes mnie, ze najwyzszy czas umyc moja niunie :)

ogolnie miło sie czytało, przetestuje patent z wata :)

pozdrawiam :)

Sky

chcialbym kupic od Ciebie albo kogos z taim podejsciem 206:P... taka wymuskana dopieszczona.. ehh wspaniale sie musi lwica czuc taka zadbana..w sumie silniczek masz nie najglupszy..ale wolalbym 1,6 hdi

Tomek206

Bardzo miła lektura.I to co najbardziej lubie-konkrety.Przykłady i konkretny towar jakiego uzywasz.Wiadomo ze polecisz to co sprawdza sie na Twoim aucie.Juz zamawiam jeden z woskow ktore pokazałes :hyhy: ;-)

:206 :206 :206

Adamur

Z tego wynika że będę musiał trochę popracować nad swoim lakierem bo jest normalnie siwy...

lechoo

:hurra: :hurra: :hurra: nareszcie coś z kosmetyki dla mojej lwicy poparte praktyką :D

:))

[ Dodano: 24-03-2007, 07:37 ]

aaa i mam pytanie ...

mam paskudna ryse bo jakis baran szedl z kluczami i mu auto przeszkadzało ale nie ma wgniecien tylko rysa... jak to usunac bez ingerencji lakiernika bo to nie wchodzi w gre

Qba

Bardzo fajny artykuł ;)

hmm a ja zawsze woskowałem i polerowałem szmatami :/

Ja używam "FORMUŁA 1"

http://www.allegro.pl/item175276614_formula_1totalny_polyskbezbarwne_mleczko.html

Na stacji kosztuje jakoś 30zl, ale efek naprawde super, łatwo się nakłada, karoseria, elementy gumowe, listwy wyglądają jak nowe.

Mówi się że jak coś jest do wszystkiego to jest ... jednak w tym przypadku mi się to nie sprawdziło.

Oczywiście nie uważam że lepiej kupować to zamiast tego co podałeś.

Pozdro ;)

ZDOLNY

" Środek Nakładamy Gąbką ... A Polerujemy Ścieramy WATĄ.. "

Sorki za glupie pytanie wata ? o co chodzi ?

Sparkling Cocktail
Na stacji kosztuje jakoś 30zl, ale efek naprawde super, łatwo się nakłada, karoseria, elementy gumowe, listwy wyglądają jak nowe.

Bardzo możliwe ... sam jeszcze nie praktykowałem .... Masz Dobry Kolor .. NIe widac rys tak bardzo .. ale zapewniam Cię z ze Wata jest Bezpieczniejsza.

Sorki za glupie pytanie wata

Nie ma sprawy ...

o co chodzi ?

Chodzi dokładnie o wate z Apteki ...

62ee01a2largexo6.th.jpg

mam paskudna ryse bo jakis baran szedl z kluczami i mu auto przeszkadzało ale nie ma wgniecien tylko rysa... jak to usunac bez ingerencji lakiernika bo to nie wchodzi w gre

http://www.meguiars.pl/shop/product_info.php?cPath=21_30&products_id=39

Chyba tym albo podobnym środkiem ... Nie daje gwarancji .. Nie używałem .. mozesz spróbowac :)

Shapeshifter

spoko guide. jednak jedna rzecz i to w samym tytule . KompenDium wiedzy .

Supel`

cos mi sie zdaje ze nastepna sobota bedzie ciezkim dniem ... :hyhy: ;)

Smialy84

Tak wlasnie tak bardzo dobry temat poruszyles i naprawde masz wiedze i rowniez polecam wszystkie srodki z tej firmy co pisales!!uzywam rowniez kosmetykow tej firmy i to nie tylko do lakieru bo ma ich mnostwo do wszystkiego (dzieki nim lwiatko nasze poczuje sie jak w salonie spa;) ) A co do waty potwierdzam bo sam tak robie a do szybek najlepsza jest zwykla czarno biala gazeta ktora trzeba troche "wymiendolic" zeby stala sie delikatniejsza(ale tylko troche!!) Ja co do swiojego autka jestem pedantem i dbam o niego niesamowicie-moja ukochana kobieta na mnie za to krzyczy;) ze bardziej dbam o autko niz o nia:P zawsze jak autko jest czysciutkie to czuc jak by bylo sprytniejsze jak by bylo lzejsze szybsze i wogole sami to sprawdzcie(pewnie to psychika czlowieka to powoduje ale..... to super uczucie!!!) :20 :on :206

Koblant

A co powiesz o materiale 3m ??? Wlasnie dzis w pracy polerowalem puga 4-rema gatunkami. Czarna (lekko scierna do utleniania sie) potem niebieska (politura) potem ciemno niebieska (mleczko na maszyne) a na sam koniec zółta (wosk na reke) a mam pytanie czy szyby tez sobie polerujecie ?? Szczerze zadna pianka do szyb niewybłyszczy szyb jak polerka mleczko na szyby. Do Polerki doszły 3 rodzaje Gąbek pomaranczowa twarda, czarna z dziurami mięka i niebieska max miekka. Całe auto robilem 3 godziny bez postoju, oczywiscie przed polerka uzyłem degrasera z ppg 845 do zmywania smoły, no co tu sie chwalic, auto jest czerwone ale i tak oczy wymaluje :hyhy: :206

Sparkling Cocktail
A co powiesz o materiale 3m ???

NIe wiem nie używałem :)

Daj Fotki :)

Szisz

Fajny poradnik :hurra: :hurra:

Mam drobną uwage ;) Zawsze jak myjemy auto ręcznie to kulistym ruchami :D

Pozdrawiam :)

Kudlacz
awsze jak myjemy auto ręcznie to kulistym ruchami :D
jak juz to okreznymi na plaskim kuli nie zrobisz :P

206 GTi, fajny poradnik jak tylko umyje brudasa to garaz i bede staral sie zastosowac :D

Szisz
jak juz to okreznymi na plaskim kuli nie zrobisz :P

Niech będzie i tak :P

Sparkling Cocktail

206 Gti juz jest DimondBrided :206

Szisz

Adam, mam pytanie. Co ile należy myć i woskować auto? :) Ja myje i woskuje co 2 tygodnie lub 3 :)

Czy taki okres czasu nie jest zakrótki ;) ?

POzdr :P

APROPO

ja tez mam zamiar dzisiaj wypucowac ize bo troche wyglada kiepsko ten lakier a jak wiadomo czarny kolor musi ladnie wygladac :)

Sparkling Cocktail
Co ile należy myć i woskować auto?

Dla najlpeszego wyglądu :

1. Myc raz na dwa dni - płukac wodą na bezdotyku - taka nie zostawiajacoą zacieków .. kropel ... i innego syfu ;)

2. Woskowac RAZ NA TYDZIEŃ / Dwa Tygodnie - Zalezy jak dobry masz wosk :)

szepietowskig

całkiem miła lektura a już myslalem ze mam ładny lakier,jednak trzeba bedzie zakasac rekawy........

Tasaczek
206 Gti juz jest DimondBrided

i jak efekt? jeszcze lepszy niz ostatnio?

Szisz
1. Myc raz na dwa dni - płukac wodą na bezdotyku - taka nie zostawiajacoą zacieków .. kropel ... i innego syfu ;)

2. Woskowac RAZ NA TYDZIEŃ / Dwa Tygodnie - Zalezy jak dobry masz wosk :)

Tak często to ja nie mam czasu myć :P W tym czasie nawet się nie zdąrzy ubrudzić albo wogóle nim nie jeździmy :)

Używam takiego wosku http://moto.allegro.pl/item180557167_plastmal_450ml_autopolitura_teflonowa_rewelacja.html

(zdjęcie podglądowe)

Jak dle mnie jest dobry ;) Samochód ładnie się błyszczy oraz po deszczu odrazu spływa woda :)

APROPO

jak obiecalem tak umylem :) z pomoca mojej kobiety ofc :)

20070331160700198dj5.jpg

20070331170200200pe8.jpg

20070331170200202ib5.jpg

20070331170200203ax0.jpg

fotki robione telefonem ale i nie oddaja efektu za bardzo :)